shutterstock-1298620135.jpg
Foto: Shutterstock

Peeling se zdá být naprosto jednoduchý, ale pokožce může i uškodit, pokud jej neprovádíte správně. Indická dermatoložka Aanchal Panth na svém Instagramu nedávno uvedla některé příznaky, podle kterých poznáte, že si obličej peelingujete příliš často nebo nesprávně.

Mezi tyto příznaky patří:

 • Zarudnutí
 • Svědění nebo podráždění
 • Suchá pokožka
 • Zvýraznění vrásek
 • Loupání kůže déle než týden
 • Ztmavnutí skvrn na obličeji

Ačkoliv je tedy důležité odstraňovat z pokožky odumřelé kožní buňky, pozor na to, abyste zbytečně neodstranili i příliš mnoho přirozeného mazu, který se v pokožce vytváří. Podle certifikované dermatoložky z New Yorku, Dr. Debry Jaliman, vám typ pleti pomůže určit, jak často si peeling provádět.

 • Suchá nebo normální pleť: 2 až 3krát týdně. Peeling můžete provádět častěji, pokud jej vaše pokožka dobře snáší.
 • Mastná až smíšená pleť: Pokud to vaše pleť bude snášet, můžete provádět jemný peeling i každý den.
 • Citlivá pleť: Snažte se peeling provádět maximálně jednou týdně, klidně i méně. Pokud je vaše pokožka obzvlášť citlivá, možná jej budete muset úplně vynechat.

sislex.jpg

1. Obličejový peeling 2v1 Povzbuzující Máta, Sabon, 690 Kč /
2. Pleťová peelingová maska The Lab Room, WhiteOrchid, 1090 Kč /
3. Foreo Luna Fofo, Notino, 1849 Kč / 4. Exfoliační maska The Ordinary, Sephora, 195 Kč /
5. Mádara rozjasňující peelingová maska s kyselinou mléčnou, Biooo, 676 Kč /
6. RECLAR Peeler Gold, Notino, 5249 Kč /
7. Přípravná peelingová maska Exfoliating Enzyme Mask pro sjednocení a rozjasnění pleti, Sisley Paris, 2550 Kč /
8. Enzymatický peeling na obličej Happy Skin, Lush, 500 Kč

Mějte však na paměti, že s přibývajícím věkem může být pokožka sušší a citlivější. Volba jemnějších exfoliantů před abrazivními mechanickými metodami může jemné pokožce poskytnout větší podporu. Pokud máte citlivou pleť nebo trpíte na akné, volte raději chemické exfolianty než mechanické.

Když se dělá peeling s mírou a odstraníte odumřelé kožní buňky, pleť bude jemná a hebká, ale zároveň neodstraníte pro pokožku potřebný kožní maz. Doktorka Aanchal radí používat přípravky se zklidňujícími a hydratačními složkami, jako jsou ceramid, bisabolol, panthenol, centella, niacinamid, bambucké máslo, kakaové máslo apod.

Peeling pomáhá v boji proti stárnutí, zlepšuje hydrataci pokožky a úroveň vlhkosti. Pokožka je po něm hladká a zářivější. Obličej peelingujte jemně. Mnoho lidí dělá chybu, že obličej spíše drhne. Pokožka pak ale může být příliš vysušená, což může zapříčinit nadměrnou tvorbu kožního mazu. Po exfoliaci je pak dobré pleť hydratovat hydratačním krémem.

Doktorka Aanchal vyjmenovala pořadí, které by člověk měl po peelingu dodržovat:

 • Nejprve pleť očistěte jemným čisticím produktem.
 • Poté použijte esenci nebo sérum.
 • Naneste dostatečné množství hydratačního krému.
 • Potom naneste opalovací krém, pokud se chystáte ven.

Mechanický vs. chemická exfoliace

Mechanická exfoliace vyžaduje z vaší strany určitou manuální práci, zatímco chemická exfoliace umožňuje produktu udělat všechnu tvrdou práci za vás. Mezi fyzické exfolianty patří peelingy s drobnými brusnými částečkami, pemzy a suché kartáče. Mechanický peeling, zejména s většími částečkami, není vhodný pro citlivou pleť. Může ji totiž podráždit. Také není vhodné tento typ peelingu používat, jestliže máte akné. Mohlo by dojít k dalšímu roznesení.

Chemické peelingy zahrnují přirozeně se vyskytující kyseliny nebo enzymy, které rozpouští nečistoty a odumřelé kožní buňky bez mechanického obrušování kůže. Patří sem například AHA kyseliny jako kyselina mléčná a kyselina glykolová, BHA kyselina (kyselina salicylová) nebo enzymy získávané z přírodních zdrojů. Chemické neboli enzymatické peelingy mají tendenci pokožku exfoliovat jemněji než jejich fyzické protějšky a mohou být účinnější. Lze je používat i v případě, že trpíte akné nebo máte jiné kožní problémy. Přesto mohou také způsobit podráždění, pokud se používají nesprávně, například nadměrně.

63356710b7126shutterstock-1499527586.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroje: Instagram/Aanchal Panth, Healthline, Riverchase Dermatology, Česká biokosmetika

Reklama