Dětští lékaři od začátku dubna nemohou od dětí do osmnácti let vybírat třicetikorunové poplatky, už nyní ale vymýšlejí plán, jak peníze získat jinak. Informují o tom páteční Hospodářské noviny.
Rodičům dětí chtějí například nabízet určité bonusy navíc. Třeba za to, že budou vést očkovací kalendář a upozorňovat rodiče na nepovinné očkování, jako je klíšťová encefalitida, chtějí pediatři zaplatit roční paušál.
„Mohlo by to být tři sta až pět set korun ročně. Rodiče by dostávali určitý komfort pro svoje děti, za který bychom si nechali zaplatit. Něco navíc, co v běžně praxi pravidelně neposkytujeme,“ říká místopředseda sdružení pediatrů Milan Kudyn. Další variantou je po vzoru gynekologů vybírat roční paušální „sponzorský" poplatek.
Povinnost od začátku dubna platit třicetikorunový poplatek pro děti do osmnácti let zrušila na začátku roku sněmovna. Děti jsou osvobozeny od poplatků pouze v ordinacích u praktických lékařů, ambulancích specialistů a klinických logopedů. Nadále však musí platit devadesát korun na pohotovosti, šedesát korun za pobyt v nemocnici a třicet korun za každou položku na receptu. Průměrná ordinace přijde 60 až 70 tisíc korun ročně.
Náhradní poplatky by byly dobrovolné a záleželo by jen na rodičích dětí, zda je budou chtít platit, stejně jako by jim dobrovolně mohli platit dál 30korunový příspěvek.
Nový komentář
Komentáře
odpověď na rek11 — #30 Pokud na PS zaplatíš za aplikaci injekce - za výkon, nech si vystavit potvrzení na tento zákrok a zajdi na pojišťovnu. Pokud jsi navštívila PS za účelem aplikace injekce, pak se hradí 90,-Kč jako regulační poplatek, nikoli za výkon.
rek11: viz treba tady:
Co se vlastně stane s penězi, které lékař na poplatcích vybere?
Regulační poplatky jsou příjmem zdravotnického zařízení. Zůstanou tedy tomu, kdo je vybírá, například praktickému lékaři či lékárně. Musí se však danit a je také nutné vést jejich evidenci. Kontrola poplatků je v kompetenci finančních úřadů. Vybranou částku mohou zkontrolovat i pojišťovny na základě vykázaných kódů zdravotnických výkonů. Každé vybrání regulačního poplatku totiž zdravotnické zařízení tímto kódem hlásí.
Pokud uvede kód 09543, znamená to, že pacient uhradil regulační poplatek za návštěvu, 09540 znamená – uhrazení regulačního poplatku za položku na receptu, 09544 úhradu za regulační poplatek za každý den ústavní péče, 09545 úhradu za regulační poplatek za pohotovostní službu. Kód 09547 se uvádí v případě, že pojištěnec je od úhrady osvobozen. Fakt, zda v souvislosti s vaším jménem lékař vykázal správný kód, si můžete ověřit kontrolou osobního účtu, který vede vaše zdravotní pojišťovna.
http://finance.idnes.cz/pacienti-obcas-vedi-lepe-kdy-maji-platit-f00-/poj.asp?c=A080304_073820_fi_blind_hla
rek11: to si prave nejsem jisty - tusim ze to nekde nekdo popisoval a to zda a jak vybiraji poplatky snad resi pojistovna - nejak to souvisi se smlouvou, kterou musi to zarizeni mit podepsanou s pojistovnama
ale mozna se pletu
lukas.cejka: proc? ta s tim preci nema vubec nic spolecneho...ji to napari stejne
mozna spis napsat pojistovne
rek11: dej vědět jak si dopadla
Jeremi: ale zas dobrej kseft ne?
Jeremi: napíšu,si piš že napíšu
Jeremi:
Jeremi:
také bych tam určitě napsala. Včera mi přišel mail MZ ohledně změn od dubna,ale bohužel jsem ho nechala v práci. Jsou tam aktuální poplatky a poplatky co budou od dubna. Pokud by někdo chtěl můžu přeposlat.
páťa: Proto radím, ať rek11 napíše dotaz na MZdr. Jestli dostala injekce ona a obě holky a účtovaly jim vždycky 90 Kč, tak to za víkend dělá 540 Kč, což už není tak malá částka, aby se dalo mávnout rukou nad tím, že ji někdo vybral neoprávněně.
Jeremi: máš pravdu, že některé se nesmějí aplikovat bez předešlého vyšetření,ale tady proběhlo a bylo potřeba podávat léky injekčně a proto musely chodit na infekční na aplikaci.
Jednou přišla manželka jednoho našeho pacieta a řvala jak protžná jakto, že jí přišel výhružný dopis za manžýela z Motola. Naše Dr.se na to vrhla a napsala na vedení Motola stížnost a nakonec přišel omluvný mail. Prostě to zkouší.
Na nás tohle párkrát zkusil Motol. Poslalai jsme pacinty hospitalizované u nás na LDN na nějakoá vyšetření a pacinti museli platit i tam.
rek11: No, já bych si spíš tipla, že oni to budou vikazovat, jakože klinické vyšetření proběhlo. Ono se bez něj některé injekce teoreticky ani píchnout nesměj (alergo vakcíny, imunoglobuliny...), ač praxe bývá zhusta jiná.
Jeremi:
mi ani nerikej
takze tim,co tam maji napsany na dverich vlastne porusuji vyhlasku?
rek11: Tak napiš e-mail na Ministerstvo zdravotnictví a optej se, jestli takto vybraný poplatek je oprávněný nebo ne. Nebude Tě to stát o nic víc námahy, než když to popisuješ tady nám.
Co jsem včera zkoumala, tak na stránkách MZdr. i stránkách zdravotních pojišťoven jasně píší, že za aplikaci injekce bez předchozího klinického vyšetření se regulační poplatky neplatí.
dazou: včetně toho,že je to za aplkikaci BEZ doktora
kdyz pominu to,ze jsem v te ambulanci cekala pres hodinu se dvema malyma detma
sestra o nas vedela
dazou: tak vedeni to stopro vi,oni to tam maji nalepene na dverich
tak to bych si stezovala na vedeni nemocnice, za injekci by se vybirat nemelo a hodne nemocnic to ani nedela.
risina,pata: to nebyla pohotovost-pozvana jsem sice byla,ale bylo to infekcni oddeleni.Holky,co jsem mela delat? Zaplatit jsem musela,streptokok neni zadna prrdel.To nemluvim o tom,ze me to prelecovali-ty injekce na to nestacily,takze jsem brala jeste atb
tzn dalsi recept,dalsi vysetreni,koncove vysetreni,tak jak jsem se prohla u doktora od toho prosince,to se mujeste nestalo za poslednich 5 let - lekarnu nepocitam
rek11: myslím, že 90,- za aplikaci injekce na pohotovosti byl neoprávněný. Byla si pozvaná a aplikovala sestra.