alena

Vydala jsem se do čarodějnického obchodu, abych udělala rozhovor s Alenou Janouškovou. A dozvěděla jsem se, že sfouknutím svíčky si můžu uškodit a talisman, který padá z krku nebo se ztrácí, je jen unavený a potřebuje pročistit.

Jak o talismany správně pečovat? Z čeho se skládají mocné šamanské oleje? A co dnešní lidi trápí nejvíc? Na tyto otázky a mnoho dalších odpovídala Alena Janoušková z prvního čarodějnického obchodu v Praze.

Jak dlouho existuje tenhle obchod?
Náš čarodějnický krámek existuje určitě něco přes deset let. Přesně vám neřeknu kdy. Byli jsme tady první obchod své druhu. Začalo se na tom pracovat hned po pádu režimu. Ale přímo u zrodu jsem nestála. To jsem byla ještě hodně malinká.

S jakým přáním sem nejčastěji lidé přicházejí?
Nejčastěji přicházejí s nějakým problémem, který chtějí nějakým způsobem vyřešit. S tím, že zklamaly klasické prostředky, takže nechají řešení na nás.

Takže nechodí s konkrétním přáním?
Občas ano, ale většinou spíš jsou v nějaké krajní situaci. Většinou ohledně zdraví, práce, peněz nebo vztahů. Většinou chtějí nějaký amuletek nebo vymyslet nějaké kouzlo, aby se jim začalo dařit.

Poznáte na lidech, co konkrétně hledají?
U některých to opravdu poznat jde. Jiní sem chodí jakoby s něčím neurčitým, ale pak když si tady s nimi povídáme, postupně vyplynou ty jejich problémy na povrch.

Které ty problémy převažují?
Nejčastěji milostné. Buď aby vznikla nějaká jiskra ve vztahu nebo navrácení partnera, a aby to celkově fungovalo. A můžu říct, že s tím sem chodí jak dámy, tak pánové.

I pánové? To bych do nich neřekla...
I pánové. Když neví, jak mají věci vyřešit, a ty jejich triky jim nevychází, tak taky dorazí.

Už tady jednou padly talismany, jak se má člověk o ně starat?
Většinou doporučujeme základní vyčistění, když si člověk koupí nový talisman, protože na to sahal dodavatel, zákazníci, my a všichni ostatní. Takže minimálně opláchnout vlažnou vodou, pak ho držet v ruce a představit si, jak mu ten amulet pomáhá. To je taková základní aktivace. A pak jednou za čas, třeba když má ten člověk za sebou nějaké těžké období, je ideální vzít hrníček s kuchyňskou solí, ten amulet tam plácnout a dát na jednu noc na měsíční světlo.

Tohle je univerzální návod pro všechny talismany, nebo některé potřebují i další péči?
Tohle je takový základ, pak se mohou čistit i jinými způsoby. Třeba s vykuřovadly, se svíčkami, nad ohněm, i na slunečním světle, ale to je takové agresivní, takže tam říkáme lidem, ať si dávají pozor. Těch způsobů je víc.

Může majitel talismanu poznat, že je ten jeho talisman unavený a potřebuješ vyčistit?
Může to poznat třeba tak, že ten talisman najednou jakoby uteče. Najednou není, nemůže ho nikde najít. Celou dobu ho měl na krku a najednou prostě není.

Nosila jsem keltský kříž, který mi sám od sebe padal. Rozepnulo se očko na řetízku nebo se vyvlékl. Vždycky nějaký způsobem spadl. Nebo mi na krku najednou ztěžkl, že jsem ho musela sundat...
Ano, tohle jsou přesně ty příznaky únavy. Stává se to i třeba s kameny. Spadnou, člověk je nemůže najít a někdy se dokážou i rozprsknout. I amulet, když potřebuješ vyčistit, začne toho člověka třeba pálit, řeže nebo začne svědit. Někdo mi tu dokonce říkal, že ho ten talisman kouše, jako třeba chlupatý svetr. My si to ani neuvědomujeme, ale ty amuletky pro nás opravdu něco dělají. Proto se nosí už tak dlouho, vlastně od pravěku. A chce to se o ně trochu starat.

voodoo

Slyšela jsem, že určité talismany, nebo spíš kameny, které pohlcují negativní energie kolem sebe, mají pak tendenci, když se přesytí, vypustit to naráz ven.
Asi můžou trochu upouštět, to se pak člověk chvíli cítí mizerně. Ale o tom, že by došlo k nějakému vychrlení naráz, nevím. Naopak vím, že se to hodně stává u svíček. Někdo si chce udělat doma romantiku nebo zapálit svíčku, ale pak už ho to nebaví, nebo si jde lehnout a sfoukne ji. Ona svíčka je čistič, a když ji někdo sfoukne, tak to vtáhne všechno do sebe, co ona mezitím stihla vyčistit. A potom se ten člověk cítí mizerně. Nejčastější příklad jsou naše babičky. Ty nikdy nesfoukávaly svíčky, ale zhasínaly je prsty. Ony dobře věděly, proč to dělají. V různých náboženstvích platí nesfoukávat svíčky. Zvlášť pokud se provádí nějaké čarování se svíčkami, tak jejich sfouknutím se přetrhává celé to kouzlo. Ideální je nechat svíčku dohořet.

Ale že by tohle prováděl i amulet, o tom nevím. Možná kámen obsidián. Ten je takový lstivý. Je to ztvrdlá láva, která má v sobě moudrost země. A my, když pracujeme s obsidiánem, můžeme vidět do přítomnosti, budoucnosti i minulosti. Oni ukazují pravdu. A ta pravda občas bývá surová, takže pak může mít člověk pocit, že kámen vypouští nějaké nepříjemnosti, ale je to o tom, že ten člověk vidí věci najednou naprosto přesně bez žádného zabarvení.

Které talismany jsou nejčastěji používané?
To je jednoznačně pentagram. A pak keltský kříž. Oba mají ochrannou funkci.

pentagramkelt

Jakou tady máte nejmocnější věc?
Nejmocnější věc tady jsou magické oleje Anna Riva, jsou to šamanské oleje, které si necháváme dovážet z Ameriky. Jedná se o konkrétní sbírku, ve které se najde lahvička na cokoli. Každá lahvička dělá něco specifického. Máme tady lahvičky na zvýšení sebevědomí, na ochranu, když se někdo cítí nějak ohrožován od někoho, na to, aby šel dobře byznys, aby přibyly penízky. Na všechno možné zkrátka. My tady máme největší sbírku. Druhá největší, co se týče Evropy, je v Anglii.

Z čeho se takové oleje skládají?
Nejčastěji se skládají z různých bylinek. Každá ta lahvička může mít až třicet různých produktů. Indiánský šaman to neudělá tím způsobem, že by hodil bylinku do kotle a nazdar, mám to hotový, ale je to dělané za určitých planetárních konstelací, za určitých rituálů a zaříkávání, a když už to mají hotové, tak ještě na půl roku až na rok výrobek umístí mezi různé drahokamy a polodrahokamy, aby to bylo pořádně prozařované.

oleje

Dá se udělat lektvar pro konkrétního člověka na míru?
Dá, taky to děláme. O tohle je de facto největší zájem.

A co voodoo?
To tady taky máme, ale zájem o to není. To je spíš takové zpestření.

Když už někdo přijde a má o voodoo potřeby zájem ve smyslu někoho ovládnout, nebo se spíš chránit před tím, aby byl někým ovládnut?
Samozřejmě, že nám sem přicházejí i lidé, kteří viděli nějaký film a teď chtějí hrozně ovládnout všechny okolo. My mu vysvětlíme, že to sice jde, ale zákonitě se mu to nějakým způsobem vrátí.

Hororové panenky, voodoo panenky nebo tzv. kofoláčci, jsou dnes docela moderním doplňkem. Lidé je nosí připnuté na kabelkách, batohu, na klíčích. Myslíte, že si takhle můžou nevědomě uškodit?
No... Tady bych asi byla trochu opatrná, protože s voodoo panenkou to funguje tak, že to je takový prostředník, kterému můžu dávat všechnu svoji lásku, ale i nenávist. A podle toho i ona bude sloužit. Takže je fajn, pokud majitelé takové panenky ji oblékají, udělají ji postýlku a dobře se o ni starají. Takoví lidé se pak mají docela dobře. Ale jestli se k ní nechová dobře a nebo třeba i ze srandy do ní píchá, tak se mít dobře nebude. Ono je to vlastně takové dálkové ovládání. Úplně ublížit si tím člověk nemůže, ale záleží na tom, jaký vztah k té věci má. Ale to platí u všech věcí. Jak se chová ke svému oblečení, jak se chová k věcem, které má kolem sebe. Nějak zásadně to ale člověka neohrozí.

Musela jste už někomu říct: Tohle raději nezkoušejte, to je pro vás nebezpečné? Nechají se odradit?
Ano, i tohle říkáme a doporučíme něco jiného. V takových 95 procentech se odradit nechají. Ale jsou i umanutí zákazníci, kteří to chtějí za každou cenu, takže tam se nedá nic dělat.

Reklama