pes-a-zuby.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Tak jako u lidí, i u psů se vše odvíjí od hygieny a pravidelné péče. Počátek problémů s chrupem spočívá v zubním plaku a kameni. Zubní plak je tenká vrstva na zubní sklovině, která je tvořena bakteriemi a látkami ze slin. Plak je potřeba stále pravidelně odstraňovat. V případě, že ho neodstraníme, vytvoří se zubní kámen. Ten se obvykle začíná u psů tvořit okolo čtvrtého roku života. Nejvíce na něj trpí malá a střední plemena. „Tvorbu plaku ovlivňuje několik faktorů: péče, predispozice, strava, celkový zdravotní stav, ale i různé doplňky stravy,“ sděluje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka. A dodává: „V případě, že se sejde několik negativních faktorů, a zubní plak vznikne, je potřeba jej odstranit ultrazvukem, anebo mechanicky v krátkodobé anestezii.“

Ani psům se nevyhýbá nepříjemný zánět dásní. Dochází k jejich krvácení a postupně se odhalují zubní krčky a kořeny. Chrup začíná být citlivý a bolet – dásně jsou začervenalé a bolí. Tento problém, stejně jako výskyt zubního kamene, ohlašuje nepříjemný zápach z tlamy. Naštěstí i zánět dásní lze léčit. Veterinář může doporučit speciální roztoky určené k oplachu, v případě horšího stadia pak i antibiotika v tabletách. Paradentóza vzniká v případě, když se zánět dásní neléčí, a může vést až k tvorbě kapes v dásních. V nich se pak uhnízdí bakterie způsobující infekci, která ničí periodontální vlákna. Zub je po čase zcela uvolněn a vypadává. Tento proces je nevratný. To však není jediný nepříznivý důsledek.

Díky prevenci se můžete vyvarovat dalším závažným obtížím:

Infekce srdeční chlopně

Ústní bakterie mohou cestovat tělem psa a usazovat se na srdečních chlopních. Bakteriální endokarditida (infekce vnitřní výstelky srdečních komor) je problémem sama o sobě. Může také trvale poškodit srdeční tkáň a vést k onemocnění srdce, a dokonce i k srdečnímu selhání.

Jaterní abscesy

Úkolem tohoto orgánu je filtrovat, takže když jsou bakterie v ústech spolknuty, infekce se může poměrně snadno dostat až do jater. Léčba je dlouhodobá, náročná a drahá. Toto onemocnění může být u psů i fatální.

Otrava krve – sepse

Ústní bakterie se mohou dostat do krevního řečiště a způsobit sepsi (systémová infekce, která se dostane všude, kam se dostane krev – mimo hematoencefalickou bariéru). Septická zvířata mohou přežít, ale je to boj.  Pokud nepodstoupí velmi agresivní léčbu, zemřou.

Nechutenství a bolest

Špatné zuby mohou být neuvěřitelně bolestivé a vést ke snížení chuti k jídlu. Podle Martina Pučálky jsou starší hubená zvířata vystavena značnému riziku dalšího úbytku hmotnosti, což může vést k selhání orgánů. Někdy může být značně obtížné určit, zda je selhání orgánů způsobeno špatnými zuby, nebo jinou příčinou.

Osteomyelitida

Těžké onemocnění zubů může vést k infekcím kostí až zlomenině čelisti. Kostní infekce (osteomyelitida) je nejen bolestivá, ale může také vést k život ohrožující zlomenině maxily nebo mandibuly, která se nemusí zahojit. Kost pod zuby je náchylná k infekci a stává se křehkou. Když se zlomí, je velmi obtížně se hojí. A veterinář jen velmi těžko takové zlomeniny vyléčí zcela bez následků. 
 
Péče o chrup

Péče o chrup začíná volbou správného krmiva. „Kromě toho byste neměli zapomenout na každodenní pravidelnou péči – ta obnáší čištění zubů, kvalitní žvýkací pamlsky, ale i přidávání správných doplňků stravy,“ doporučuje Martin Pučálka. „V případě, že máte doma štěně, je vhodné používat olej z tresčích jater, který podporuje správný růst zubů, kostí, také pomáhá při problémech se srstí, kůží, ale i zrakem či klouby.

Jak správně čistit zuby? Pořiďte si měkký kartáček určený pro psy a enzymatickou pastu. Věnujte čištění každý den tři minuty. Krouživými pohyby jemně přejíždějte po zubech. Kromě toho můžete do vody, kterou má pes k dispozici, přidat i roztok proti tvorbě plaku a zápachu z tlamy. Existují také speciální kartáčky na zuby pro psy, které si jednoduše nasunete na prst. Při péči o zuby věnujte pozornost také jazyku a ústní sliznici. Super pomocníkem jsou i kvalitní hračky, kdy si pes plak čistí v rámci možností svépomocí. Pokud ale vidíte, že psa zuby bolí, jsou citlivé nebo že se plak proměnil v zubní kámen, na nic nečekejte a vydejte se k veterináři, který se specializuje přímo na chrup.

psi-zuby.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: Tiskové materiály/ Martin Pučálka, zooo

Reklama