Čtenářka Iva se zamyslela nad tím jak je hezké, když se lidé o své příbuzné po smrti postarají. Obléknou je, tetičce nabarví vlasy…

Dobrý den,

musim přiznat, že dnešní téma ve mě vzbudilo vzpomínku nikoli na moje nejbližší, kteří umřeli v posledních letech, ale na případ tety mojí maminky. Prateta zemřela v noci ve spánku, bylo jí přes 90 let. Brzo ráno ji našla její dcera a protože by maminka rozhodně nechtěla, aby ji viděl někdo cizí v noční košili, tak zavolala sestru, aby ji pomohla maminku připravit a že teprve potom zavolají lékaře a pohřební službu. Přístup pěkný a umím si představit, že bych se zachovala stejně. Tetičky to ovšem dotáhly k extrému a svojí mamince po smrti nabarvily vlasy, protože to už měla naplánované. Tetičku si pamatuji jako stařenku, která střídala růžové a namodralé odstíny do svých už úplně bílých vlasů a tak mě vždycky dojímá, když si vzpomenu, jak se o ni její dcery postaraly, aby byla na poslední cestu upravená, jak to měla ráda.

iva_
Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven


Díky Ivo za zajímavý námět k přemýšlení. Problém je, že v současnosti většina lidí asi umírá v nemocnicích, nebo domovech důchodců. Bez příbuzných okolo sebe. V cizím prostředí a podobné věci tam pro ně nikdo neudělá. Ale to je o životním stylu celé naší současné společnosti. Starat se o své babičky a prababičky, dědečky a pradědečky se dnes moc nenosí…

Všichni chceme pohodlí a klid. Co nám překáží, chceme uklidit tak, abychom to neviděli. Pamatuji doby, kdy naši otcové stavěli více generační domy. Kolik z nich plní svůj účel. Kolik z nás v těch domech se svými rodiči opravdu bydlí?

Dnešním tématem dne je náš vztah k vlastní smrti. Více ZDE: Dobré ráno všem živým

Na vaše příspěvky, historky, příběhy a úvahy se těším na e-mailu:

redakce@zena-in.cz

A dnes za toto téma nedám odměnu vám přímo. Ale věnuji za jednu z vás 1 000,- Kč na dobročinné účely. Za svůj příspěvek mi napište organizaci, popřípadě přímo číslo účtu té organizace, kam mám peníze poslat!

Reklama