Starý člověk mnohdy necítí na rozdíl od mladého žízeň ani při nedostatku tekutin a k pití se musí aktivně povzbuzovat. Dehydratace je pro pokročilý věk typická a tak bychom měli dávat na ty naše staroušky trochu větší pozor.

Ráno jsem měla trochu čaje

Stalo se to v jednom z tropických červencových dnů, kdy jsem šla z práce domů. Rozpálené ulice Prahy nejsou nic příjemného, suchý vzduch, prach a smog.
Spousta lidí, včetně mě, držela v ruce láhev s pitím. Nejlepší je neochucená, neperlivá voda, kterou můžete v nejhorším případě nalít i přímo na sebe.

Už jsem byla skoro u domu, kousek od Vinohradského divadla, a vtom jsem si všimla podél stěny se ploužící postavy. Byla to velmi stará paní, zhruba tak osmdesátiletá, oblečena v několika vrstvách ve svátečním. Šla do divadla. Divadlo se hrálo sice až za hodinu, ale znáte staré lidi, chodí buď na minutu přesně, anebo o hodinu dřív.

Už tam ale nedošla. Těsně před budovou se skácela k zemi. Běžela jsem k ní spolu s ostatními kolemjdoucími. Paní jsme uvolnili upnutý bílý krejzlíček, rozepnuli horní knoflíčky u kabátku, jedna mladá slečna měla u sebe v pet láhvi vodu, tak ji pokropila a dala jí napít, já jsem mezitím volala záchranku. Na místě byli během deseti minut. Staré paní se naštěstí nic vážnějšího nestalo, ale přesto si ji odvezli pro jistotu do nemocnice na pozorování.
Chudinka, takhle si asi svůj večerní program nepředstavovala.

ilustrační foto

A příčina její slabosti a skácení se k zemi? Dehydratace.
Když se jí zdravotník zeptal, co ten den pila, tichým hlasem odpověděla: „Ráno jsem měla trochu čaje.“

Dehydratace u starých lidí není ničím výjimečným. Starý člověk mnohdy necítí na rozdíl od mladého žízeň ani při nedostatku tekutin a k pití se musí aktivně povzbuzovat. Ve vysokých teplotách je důležité dodržovat pitný režim právě hlavně u starších lidí, ale také u dětí.
Normální množství tělesné vody kolísá mezi 60 a 70 % tělesné hmotnosti dle věku a pohlaví. Snížení pak nastává v důsledku nevyváženosti příjmu a výdajů vody.

Příznaky dehydratace

  • suché sliznice, a to především dásně a jazyk (pokud postižený vyplázne jazyk, je možné si toho povšimnout)
  • suchá kůže po celém těle, pocit žízně
  • celková nevolnost a případně i svalová slabost
  • v některých případech se může objevit i zvýšená teplota
  • v nejzávažnějších případech dochází k bezvědomí

Ve vysokých teplotách se doporučuje

  • omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách
  • zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu, přednostně neperlivých,
  • při použití klimatizace udržovat teplotní rozdíl mezi venkovním a klimatizovaným prostředím maximálně kolem 5 st. C
  • věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, nemocným a starším občanům

použitý zdroj: www.webozdravi.cz

 

Reklama