Skloubit práci a dítě je někdy nadlidský úkol. Nejhorší situace nastává, když vaše pracovní doba nekopíruje dobu školní docházky. Východiskem pro vás může být trochu opomíjený paragraf 241 zákoníku práce, který nařizuje zaměstnavateli vyhovět vaší žádosti o zkrácený úvazek.  

zena

Někdy se do rodinného kolotoče zapojí babičky, dědové, chůvy či tety a vyzvedávání dětí ze škol a školek při zaměstnání je rázem snadnější. Co když ale tito pomocníci chybí a vaše práce končí v sedm a školka v pět? S neřešitelným úkolem by vám mohl pomoci § 241 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb. Tento paragraf zákoníku práce pamatuje na ty, kteří pečují o dítě mladší 15 let, ale také na těhotné. Požádá-li zaměstnankyně či zaměstnanec o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

Co se skrývá za záhadným termínem „vážné provozní důvody“? Rozhodně ne to, že se to provozovateli nehodí. Jedná se o případ, kdy by provoz firmy, kvůli vaší nepřítomnosti, nemohl fungovat. Dobrá zpráva pro zaměstnance je, že tyto vážné provozní důvody musí být zaměstnavatel schopen prokázat a obhájit.

Podání žádosti není nic těžkého. Žádost o zkrácení úvazku byste měla zaslat zaměstnavateli nejlépe písemně a zažádat v něm i o jeho písemné vyjádření.

Třeba právě tento paragraf vytrhne váš pomyslný trn z paty a pomůže vám lépe sladit rodinný a pracovní život.

Čtěte také:

Reklama