Každý chce mít v bytě hezký nábytek, na který se dobře dívá a který také slouží svému účelu. Ale aby byl nábytek dlouho jako nový, je potřeba se o něj starat, udržovat ho a někdy také odstraňovat drobné vady. Vyzkoušejte to s námi, tentokrát většinou bez chemie...

Dřevěný nábytek
Pro běžnou údržbu dřevěného nábytku nám bude stačit navlhčený hadřík. Nesmí být však příliš mokrý, protože by na nábytku po zaschnutí vody zůstaly skvrny.
Pokud chcete zabránit rychlému usazování prachu, můžete vyzkoušet směs vody (1/2 litru), octa (1 lžička) a glycerinu (asi 1/2 lžičky), a otíráme jí nábytek.
TIP: Místo leštěnky vyzkoušejte směs červeného vína a oleje (v poměru 1:1).

Dýhovaný nábytek
můžeme čistit směsí olivového oleje (200 ml) a citronové šťávy (20 ml). Obojí nalejeme do uzavíratelné lahvičky a pořádně protřepeme. Tuto směs můžeme uchovat až několik týdnů a před každým použitím ji nezapomeneme znova protřepat.

Leštěný dřevěný nábytek
naopak nesmíme omývat vodou. Přetřeme jej proto jen suchým hadříkem a poté můžeme použít leštěnku.

Čalouněný nábytek
bychom měli minimálně jednou týdně vyluxovat. Především v záhybech a kolem knoflíků se nám často usazuje prach.
Jednou za čas můžeme potahový materiál přetřít  hadříkem namočeným v teplé vodě, do které jsme vmíchali prací prostředek na vlnu.
Moje babička čistí čalounění teplou vodou, do které přidává trochu mýdlových vloček a pár kapek glycerinu.
TIP: Existuje speciální nástřik na čalouněný nábytek, který se vsaje do látky a po zaschnutí ji chrání před znečištěním a vniknutím špíny. Upravit tímto přípravkem sedací soupravu vyjde asi na 3000 Kč.

Nábytek potažený kůží nebo koženkou
otíráme jednou týdně vlhkým hadříkem. Pro oživení kůže můžeme do vody přidat pár kapek čpavku.

Proutěný (nebo bambusový) nábytek
pravidelně kartáčujeme mýdlovou nebo slanou vodou. Pokud se o něj budete dobře starat, vydrží vám dlouho a bude vypadat pořád jako nový.

Skleněné plochy
můžeme pochopitelně očistit jakýmkoliv čisticím prostředkem z obchodu. Vyzkoušejte ale třeba citronovou šťávou, kterou rozetřete na sklo a poté vyleštíte papírovou utěrkou.

Jak na některé skvrny?
Mastné skvrny na čalounění - benzin.
Skvrny od vody na dřevě - potřeme zubní pastou (u odolných skvrn přidáme jedlou sodu) a poté vyleštíme hadříkem.
Skvrny na mramoru - citronová šťáva nebo ocet.