rty-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Pečlivě se staráme o své vlasy, o pokožku obličeje i rukou, ale na rty často zapomínáme. Přitom rty, na rozdíl od pokožky zbytku těla, nemají mazové žlázy, které jsou zodpovědné za produkci olejovité tělní tekutiny (mazu) a díky kterým zůstává pokožka hydratovaná. Certifikovaná dermatoložka Nina Desai pro Heathline vysvětluje, že i když si suché rty instinktivně olizujeme, abychom je udrželi zvlhčené, ve skutečnosti je tím ještě více vysušujeme.

Péče o rty by měla zahrnovat dva základní kroky:

Hydratace

Aby zůstaly vaše rty hydratované, musí být hydratovaný i váš organismus. Pijte proto hodně vody. Rty, pokud možno, neolizujte a pokaždé, když se vám budou zdát suché, použijte balzám. Dermatoložka Suzanne Friedler pro Healthline uvedla postup hydratace rtů pomocí balzámu:

  • hydratační balzám naneste pomocí aplikátoru nebo prstů na celou plochu rtů včetně koutků
  • pokud trávíte čas venku, sáhněte po balzámu s SPF faktorem nejméně 30
  • aplikaci opakujte v pravidelných intervalech v průběhu dne

Exfoliace

Podle slov dermatoložky Niny Desai exfoliací rtů dosáhnete odstranění suché kůže a zároveň docílíte lesku, měkkosti a hladkosti, kterou u rtů požadujeme. Exfoliaci doporučuje provádět jednou až dvakrát týdně jako součást večerní rutiny. Malé množství exfoliačního peelingu byste podle ní měli nanést na konečky prstů a rty poté masírovat krouživými pohyby po dobu 30 sekund. Poté nechejte směs na rtech po dobu deseti minut a následně ji opláchněte teplou vodou a rty osušte čistým ručníkem. Tuto péči můžete opět završit nanesením balzámu.

Pro zachování zdraví vašich rtů je také důležité netrhat kůži na rtech a rty nekousat!

Zdroj info: healthline, dermatoložka Nina Desai, dermatoložka Suzanne Friedler, skincancer