Důležitá tělní tekutina

Oškliví se vám představa, že máte uši plné ušního mazu a nejraději byste ho všechen nějak odstranili? To by byla obrovská chyba! Nejedná se totiž o žádný biologický odpad, kterého je třeba se beze zbytku zbavit. Ušní maz má ve vnějším zvukovodu nezastupitelnou úlohu, a to chránit střední a vnitřní ucho před zavlečením infekce.
5b4f01de7e1caobrazek.jpgMastné výměšky jsou tvořeny speciálními žlázkami a ve zvukovodu se mísí s odumřelou kůží i nečistotami z okolí, jako je prach nebo pyl. Jak se tvoří nové a nové zásoby mazu, ty staré jsou posouvány k ústí zvukovodu, odkud vypadávají. To je přirozený koloběh, který ovšem můžeme snadno narušit přehnanou péčí.

S vatovými tyčinkami opatrně!

Zastrčit vatovou tyčinku (tehdy ještě vatu namotanou na špejli) co nejhlouběji do ucha a tam s ní důkladně otáčet tak dlouho, než bude ucho perfektně čisté. Také vás to tak maminka učila? Takový postup dnes už neplatí. Odborníci totiž zjistili, že je spíše na škodu než k užitku. Když pomineme možné poranění ucha, které je ještě násobí v případě neposedných a nespolupracujících dětí, má celou řadu negativ.

  • Vatovou tyčinkou můžete při nesprávném postupu zatlačit maz hlouběji do ucha, kde časem vytvoří zátku. Ta je pro dítě nepříjemná, protože působí tlak a také dočasné zhoršení sluchu. Jakmile se zátka vyndá, vše se vrátí do normálu. Nikdy se o to ale nepokoušejte sami! Mohlo by se snadno stát, že ji jen zatlačíte hlouběji do ucha. Vždy vyhledejte lékaře, který na to má speciální nástroje.
  • U čištění uší platí také přímá úměra. Čím důkladněji a častěji se této činnosti věnujete, tím více ušního mazu se v nich tvoří.
  • Důkladné čištění oušek dětí může způsobit nepříjemné podráždění a svědění tamní citlivé pokožky. Navíc pokud dojde k drobnému poranění, stává se vstupní branou pro infekci.
    5b4f0395d81f4obrazek.jpg

Jak ouška miminek čistit?

Hlavně opatrně a rozhodně ne každý den. Odborníci radí pustit se do očisty oušek těch nejmenších jednou za týden, ale rozhodně ne nijak razantně. Namísto vatové tyčinky si vezměte na pomoc látkový kapesník nebo jemný papír. Jeho smotek navlhčete vodou (případně speciálním, přírodním roztokem pro děti, například z mořské vody) a ouško jemně otřete. Ovšem jen v místech, kam vidíte! Pokud chcete přece jen použít vatovou tyčinku, obstarejte si tu vyrobenou speciálně pro malé děti. Má totiž zesílenou spodní vatovou část, která brání průniku tyčinky hlouběji do ouška. Po koupání pak miminku jen jemně otřete zevní zvukovod jemnou osuškou. Toť vše. V jednoduchosti je zkrátka síla.

Čtěte také:

Uložit

Uložit