Čtenářky, které rády vaří a pečou, se pravidelně scházejí na diskuzi Kuchyňka. Tady si navzájem sdělují tipy a triky, které používají ve svých kuchyních, dělí se o radost z povedených kulinářských experimentů, vyměňují si recepty a sdělují si své úspěchy i neúspěchy na poli kuchyňském.   

Proto jsem jim položila pár otázek, abych zjistila, jak u nich doma probíhá vánoční pečení, vaření a hodování. Byly dokonce tak hodné, že se s  námi podělily o své oblíbené a úspěšné vánoční recepty. S výsledkem ankety vás seznámíme postupně, v malém vánočním seriálu.

Moje první otázka se týkala vánočního pečení. 
Pečete na Vánoce? Jestli ano, proč? Jestli ne, proč? 

Dělíme se na tři skupiny, my kuchařinky. Do té první patří ty, které pečou, protože je to baví. Baví je pohrát si s cukrovím tak, aby bylo nejen dobré, ale i lahodící oku. Baví je, když je celý byt provoněný. Baví je, když jejich cukroví chutná všem ostatním.

"Cukroví nám chutná, doma to hezky voní, máme co donést na vánoční besídky," tvrdí Olka.
"Peču, protože mě to baví a mám pocit, že to k Vánocům patří. Navíc máme cukroví všichni moc rádi," říká werka.
"Na Vánoce peču moc ráda, protože mám ráda tradice," říká stasha.
Lhasa: "Na Vánoce samozřejmě peču, protože advent bez vonícího cukroví je jen poloviční. A protože miluju sladký."
Evča: "Peču, protože to k Vánocům patří, a dělá mi radost, když to klukům chutná."
"Peču i kdybych čas neměla, tak třeba dvě noci nepůjdu spát... Moji drazí říkají, že bez mého pečiva nejsou pravé vánoce,"
tvrdí Týna.
"Peču ráda, bez toho si Vánoce neumím představit. Kdybych třeba onemocněla a nemohla upéct, bylo by mi to děsně líto," říká Lora.
Xym: "Pecieme - vzdy sa s mamou u toho velmi dobre zabavame - robi to taku vianocnu atmosferu."
kytička: "Ráda peču a patří to tak nějak k té atmosféře... Mám ráda provoněný byt a čas adventu."

Některé z nás omezily vánoční pečení, protože na ně mají málo času, jako třeba Radu: "Pečeme, ale teď už méně než dřív. Nezbývá moc času. Ale dříve, to jsme pekli třeba i dvacet druhů..." 
Risině zase stačí cukroví v minimálním množství, jen aby měly děti co donést na vánoční besídku.
Podobně je na tom PERSEFONA: "Na Vánoce nepeču klasické cukroví, jsme jen dva a miláček cukroví nerad, tak mu upeču jen vánočku s hooodně rozinkama a třenou bábovku z Hery."

Druhou skupinou jsou maminky malých dětí. Ty pečou také pro radost svých ratolestí. Děti při pečení rády pomáhají, takže je dobré pro ně najít nějakou malou, pomocnou činnost. Zkuste se zamyslet, kde děti můžou napáchat co nejméně škody, a zapojte je také do vánočních příprav.

"Pečení je pěkná předzvěst Vánoc. Navíc venku už není moc pěkné počasí na vycházky, takže s malou pečeme," říká Silveig.
Podobně je na tom i Pajinka: "Peču, hlavně kvůli dítěti. Je to skvělá náplň volného zimního odpoledne či podvečera, baví ho to a docela i jde. Kdybych se u toho měla nervovat jako moje mamka, tak to nedělám."

Jestliže vás pečení nebaví, nemá smysl, abyste sami sobě otravovali vánoční přípravy. Navíc je otrávíte i ostatním, kteří budou muset poslouchat vaše stížnosti a trpět vaši špatnou náladu, znechucenou pečením. Je proto lepší si cukroví objednat. Doporučuji si najít stálého cukráře, jehož umění už otestoval někdo z vašich známých. Naopak nedoporučuju sáhnout po prvním cukroví, které vás v supermarketech praští do očí. Patříte do třetí skupiny?

"Nepeču už tři roky. Pečení přenechávám profesionálům proto, že mě nijak zvlášť pečení nebaví a dost u něj zuřím, tak si raději vychutnávám klid a pohodu. Peču pouze vanilkové rohlíčky, kvůli dětem a ovonění domácnosti cukrovím. Pak nakoupím napečený košíčky, který plním vanilkovým krémem, obkládám ovocem a polévám želatinou. Cukroví máme naprosto vynikající," pochvaluje si Ladia. Stejně jako ona je na tom i Žábina.

V některých domácnostech se cukroví nepeče, ale ani nekupuje. "V zásadě nepeču. Manžel nejí sladké prakticky vůbec, a my s Hrošíkem máme sladký zub na jiné věci, než je vánoční cukroví," říká Jeremi.

Při pečení taky mlsáme, samozřejmě. Jako Olina: "Cukroví pečeme, a to nejen proto, že je to tradice, ale především to máme rádi a pečení cukroví prostě patří k adventu. Vloni jsem o pečení částečně přišla a pak jsem zjistila, že to prostě nebylo ono a že mi to chybělo. A pak mě to děsně baví, ať už dělat (a ujídat) těsta, vykrajovat (a ujídat zbytky těsta), slepovat a nebo různě zdobit a plnit (a ujídat krémy a polevy). Jediné, co neujídám, je hotové cukroví. :-)"

Ještě lépe to má vymyšleno lenoška. Pečení ji baví a aby se nenudila:"...někdy pečeme s kámoškou u nás, otevřeme si k tomu lahvinku a je i sranda, a hlavně to doma krásně voní." Navíc je do pečení opravdový nadšenec a upečené hromady cukroví nakonec ještě rozdává.
         

A co vy? Pečete vánoční cukroví?

Příště: Kolik druhů cukroví pečete? Jaké je vaše nejoblíbenější, které nesmí na vánočním stole chybět?                         

             
Reklama