„Nejsem nijak zvlášť dobrá kuchařka, ale peču ráda. Neumím si představit nedělní odpoledne bez voňavé buchty,“ říká herečka Petra Špindlerová. „Pocházím z Vysočiny, z místa, kde je dětský domov. Ty děti k nám občas chodily na Vánoce pomáhat a já jsem si uvědomila, že vůbec nevědí, co se do toho dává, v domově dostaly všechno na stůl už hotové. Bylo mi z toho vždycky smutno, připadala jsem si proti nim o tolik bohatší…“
Asi i proto se Petra Špindlerová aktivně zapojila do projektu, který v těchto dnech rozjíždí značka Hera. Má název Sobotní škola pečení a sleduje hned několik cílů: naučit mladé maminky perfektní štrúdl, poskytnout dětem z dětských domovů iluzi rodinného života a hlavně – shromáždit na podporu těchto domovů několik milionů korun. Vedlejším účinkem pochopitelně bude i propagace značky Hera. :-)

Jak bude celý projekt vypadat? Sobotní lekce pečení budou probíhat postupně od dubna do září v osmi dětských domovech po celé ČR. Zkušení lektoři tam budou zájemkyním ukazovat, jak si poradit s jednoduchými moučníky, narozeninovým dortem nebo vánočkou, ale i pizzou nebo muffiny. Účastnice si vše vlastnoručně vyzkouší, pod vedením lektora a s pomocí dětí z domova upečou a bohatou výslužku si odnesou i domů.
Patronka projektu, Petra Špindlerová, postupně jednotlivé lekce navštíví. Dopoledne bude péci s dětmi, odpoledne v rámci kurzu s účastnicemi natočí DVD kuchařku. Ta bude uvedena na trh ještě před Vánocemi a výtěžek z jejího prodeje bude věnován zúčastněným dětským domovům.

Sobotní škola pečení je určená především pro mladé maminky a ženy, které s pečením teprve začínají, a rády by pekly pro děti a s dětmi. „Recepty jsou sestavené tak, aby byly praktické, jednoduché a vhodné pro každou příležitost,“ říká odborná garantka projektu Pavlína Berzsiová, viceprezidenta Asociace kuchařů a cukrářů ČR.
„Pro rozvoj vazeb mezi dítětem a rodičem i zdravý emoční vývoj dítěte jsou nejdůležitější právě zdánlivě banální společné činnosti, které jsou základem chodu rodiny a domácnosti,“ soudí psycholožka Barbora Downes z dětského domova Radost v Praze 10. „V dětských domovech může mít obyčejná domácí práce velikou terapeutickou hodnotu,“ dodává.

Jednotlivé lekce budou probíhat zároveň ve všech dětských domovech vždy v sobotu od 14 do cca 18 hodin. První lekce se koná 14. dubna. Protože je kapacita kurzů v jednotlivých domovech různá, je třeba si účast v dostatečném předstihu zarezervovat na www.skolapeceni.cz nebo bezplatné telefonní lince 844 222 844. Tam také najdete přesný časový rozvrh i seznam zúčastněných dětských domovů. Zájemkyně si mohou objednat jednotlivé lekce po 450 Kč nebo celý kurs (7 lekcí), jehož cena je 2700 Kč. Absolventky celého kurzu dostanou zástěru a kuchařku Sobotní školy pečení.

Reklama