Rok 2006. Volební rok. V posledních týdnech se roztrhl pytel se všemi příspěvky rodinám, postiženým, studentům, porodnými, pastelkovnými, zvyšováním platů, důchodů i životního minima. A snižují se daně! Ráj na zemi? Ne!! Pan premiér nám vzkazuje, abychom nečekali, že nám budou pečení holubi létat do úst.


To přece víme! Ale vždyť se o nás ten stát tak stará a ty zvyšující se cifry se hezky čtou a poslouchají.

Jenže, proč se stejně hlasitě nemluví o tom, že se zvyšují i ceny elektřiny, plynu, vody – aha! to jsou asi ti pečení holubi! A ekonomové říkají, že ty peníze, co nám začnou létat do kapes za každé dítě, za každou podporu, jdou vlastně z našich kapes! 

Viděla jsem reklamu jisté finanční společnosti, která slibuje dost peněz pro všechny a na všechno. Vypadá to, že se naše vláda a parlament tímto heslem řídí. Naše peníze se nám za velkých ovací pod různými příspěvky do našich kapes vrátí. Ale nejsem si jistá, zda nějaké zbudou za nějakých 10 let pro naše potomky. Deficit státního rozpočtu se zvýšil na  57 miliard (i když Jiří Paroubek tvrdí, že jsme vlastně ušetřili, protože 47 miliard jde do fondu státních rezerv).

To ty nahoře netrápí. Žijeme teď a do budoucna se moc dívat nebudeme. Stačí zase něco slíbit a ohánět se Evropskou unií a přijetím eura. Nebo připomenout, jak se máme stále lépe a lépe.

Ptám se, nemohlo to zvyšování přijít už dříve? A postupně. Proč tak najednou naši zákonodárci začali myslet na občany? Ale oni nemyslí na občany, oni myslí na potenciální voliče, a proto ta vánoční nadílka. Přece jen se dívají do budoucnosti, ale té blízké, volební.

Kdo dá víc, koho volit? Malé strany se nám ještě před sloučením pohádaly. Ty velké se trumfují v sociálních programech. Hlavní síly napřely na rodiny s dětmi. Rodina je přece základ státu. A to se hezky poslouchá. Předvolební trumfování berme proto bez velkých iluzí. Po volbách může být v zadlužené zemi vše jinak. Daně s odvody zůstanou vysoké a velkorysé dávky se zase začnou škrtat.

Pan prezident nás v novoročním projevu vyzval, ať jdeme volit. Volme a s rozumem. Když budeme házet lístky do urny, vzpomeňme si na roky předešlé a především ten poslední. Třeba nám napoví, koho zaškrtnout.Tak šťastný a veselý, volební...

Koho budete volit vy? Budete vůbec volit? A pokud ano, proč?

 Reklama