Své zamyšlení nad dnešním tématem nám poslala i čtenářka Věrulinka. Co si myslí o bezdomovcích?Nehází je všechny do jednoho pytle. Kterým pomáhá a které nelituje?To se dočtete v jejím příspěvku.

Zdravím a přeji krásný den všem na ženě-in.

Po roce 1989, po sametové revoluci, bylo viditelný, jak si pár lidí myslelo, že když se ruší pracovní povinnost, jim budou lítat pečený holoubci do pusinky. Hurá, sláva, nemusíme pracovat, zavřít nás nemůžou a také toho začali hodně využívat. Už jim ale nedošlo, kde vezmou peníze a kdo je bude živit? Pracáky se začaly plnit lidmi a užívali si peněz, jak to šlo. Až najednou nebyla práce, a pracák je už jenom evidoval, případně dostávali malou sumičku sociální podporu.

No jistě, to jim stačit nemohlo, neměli na činži, přicházeli o byt (soudní vystěhování) a stali se z nich bezdomovci. Částka nemůže vystačit ani na jídlo, natož na vše potřebné k životu. Mohu těchto vyčůraných lidí litovat?

V Praze jsem jich poznala dosti, dokonce se mi i vysmívali, proč platím činži? Až když je vystěhovali z bytů, pochopili, proč jsem pracovala a platila činži, ale to bylo pozdě. Ne nemůžu je litovat, protože do této situace se dostali sami, svým neuváženým jednáním.

Tím vším se začala zvyšovat kriminalita, která v posledních letech nabývá neskutečných rozměrů (stačí denně koukat na zprávy večer). Každý večer je mi špatně z hrůz, které se dějí a denně (vraždy, přepadávání, vykrádání, znásilňování).

Ovšem jsou lidé, kteří se dostali do této situace ,,bezdomovec“ ne svojí vinou a ty musím litovat a hodně. Začaly se likvidovat továrny, podniky, které prosperovaly ve světě a dneska? Co lidí zůstalo bez práce, které věnovali drahně let svého potu a najednou stáli před branami továren, podniků a nevěřícně si říkali, a co dál?“Jenom malá hrstka dostala odstupné, protože kde jaký podnik se snažil ještě vydělat a obejít zákon, aby nemusel lidem vyplatit to, co měl.

Lidé došli až k soudním procesům, ale kolik jich vyhrálo? Moc jich nebude!Kolik mladých rodin si vzalo hypotéku na dům, na byt a dneska, když jsou vyhozeni z práce, manželka je na mateřský (která není zrovna odpovídající dnešní drahotě), nemají z čeho hypotéku platit, přicházejí o dům i o byt a kam přicházejí, pokud nemají zázemí v rodině, no ano na ulici, ale i s dětmi. Nejhorší varianta, že jim vezmou děti a dají je do ústavu.Je mi zle, když poslouchám tyto případy v televizi.

Ano jsou bezdomovci, které moc a moc lituji a v těchto mrazivých dnech lituji i ty, kteří si to zavinili sami. Tady na vesnici o žádném nevím, ale ve městě jich několik vidím a pravidelně, když jedeme nakupovat, myslíme na ně a nějakou korunu věnujeme, dáme jim nějaký ošacení. Ale došli jsme s manželem k názoru, nedávat moc penízky, oni je promění v alkohol, což není dobré v těchto mrazech.

Takže nakoupíme chleba, salám, cigarety a pár korun, aby mohli jít do hospody si dát pivko a zároveň se ohřát. Víc pro ně udělat nemůžeme, jsme důchodci. Ale vím o lidech, co by mohli pomoc, ale nepodají ani ,,kůrku chleba“, což mě moc mrzí. Držím se rčení,, dej, bude ti dáno, přej, bude ti přáno“

Už si jenom přeji, aby ukrutný mrazy odešly, který u nás nebyly víc jak 25 let skončily.

Zdraví Věrulinka

Milá Věrulinko, to je od vás milé, že nakupujete jídlo bezdomovcům. Kolik jim dáváte na pivo? Máte nějaké konkrétní „oblíbence“, nebo jste takto štědří k náhodným osobám bez domova?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama