Pečení vánočního cukroví patří v naší rodině ke starým dobrým rituálům. Pro nás, pro ženské, je to příležitost, sejít se a probrat ústně věci, na které během roku nezbývá čas. Jasně, jde nám o to, abychom u toho upekly linecká kolečka, vánoční mušličky, myslivecké knoflíčky (ty jsou obzvlášť skvělé, vřele doporučuji!) a vanilkové rohlíčky, ale snad víc než na vůni vanilkového cukru se těšíme na to, jak si dáme nejdřív nějaký dobrý čaj a pak dobré červené vínko a budeme plkat o všem a o ničem a bude nás bolet břicho smíchy...

Než padne rozhodnutí, v jakém bytě se sejdeme, tak tomu předchází složitá konspirační jednání, za něž by se nemusela stydět ani špionážní služba. Potřebujeme zkrátka zajistit, aby "vzduch byl čistý", jinými slovy, aby se nám pod nohama nepletly malé děti a dospělí chlapi. Ono je celkem jedno, co vytvarujeme a hodíme na plech, protože recepty, na které spoléháme, jsou všechny dobré a osvědčené. To pečení se rozumí samo sebou. Ale my se hlavně scházíme kvůli pocitu, že k sobě patříme a že si máme co říct.

Během roku toho času není tolik, a tohle je skvělá příležitost, jak probrat tetu Máňu z matčiny větve a připomenout si její milostné avantýry, které hýbaly celou rodinou, a zavzpomínat na strejdu Ludvu, který patřil k bonvivánům a moc dobře věděl, co se sluší a patří. Řeč se pak skoro automaticky stočí na strejdu Pepu, který vyváděl vylomeniny ještě v šedesáti a rozhodně s ním nebyla nuda.

Pak přijde řada na humorné historky z našich životů. To ale až ve chvíli, kdy si dáme svařáčka. Ještě předtím však losujeme, která z nás bude vyndavat plechy z klasické plynové trouby. Ta má totiž nárok na nejmenší příděl alkoholu. I když si skvěle pokecáme o příbuzných a vůbec o lidech, přeci jen by byla škoda, kdybychom kokosky spálily.

Takže pečení vánočního cukroví vyžaduje vysoké nasazení, připravenost a hlavně schopnost spolupracovat. To jsou vlastnosti, které vyžaduje snad každý zaměstnavatel. Ale rozhodně se tento přístup neztratí ani u tak vysoce odborné záležitosti, jako je příprava vanilkových rohlíčků.