Zvláště dokonalé exempláře babiček berou s sebou vaše děti na dovolenou, pečují o ně v době jejich nemoci nebo je dokonce uskladní ve svém bytě po dobu vaší „romantické“ dovolené ve dvou, na které se snažíte s manželem předstírat, že se jedná o něco jako líbánky:-) Prostě hodná babička nebo prababička, která si ve společnosti vašich dětí ráda zavzpomíná na dobu, kdy jste byli takhle malí vy, je darem z nebes. Navíc podle psychologů vnáší do života dítěte ještě další rozměr, učí jej kontaktu se staršími lidi, může mu předat hodně ze svých zkušeností, mívá obvykle více času a trpělivosti než uspěchaní rodiče a bývá vždy ochotná hrát až do naprostého vyčerpání s malými tyrany pexexo, piškvorky, kvarteto, kris kros nebo skládat obraz z 500 dílků puzzle. Už za to jí patří náš vděk…


Ale s babičkami jsou taky někdy trochu starosti. Existují prostě věci, které si nechtějí nechat vysvětlit a kterými nás pravidelně pořádně vytáčejí. Někdy máme na ně kvůli tomu vztek, ale berte to sportovně – ať už máte s babičkami rozpory co se týká výchovy, stravování nebo trávení volného času dětí, pak vězte, že nejlepší je udělat si to doma po svém a ten krátký čas u prarodičů dětem trochu toho rozmazlování a cukrátek dovolit. Neberte to jako selhání své rodičovské úlohy, ale jako zajímavé zpestření, které (budete se divit) vaše dítě velmi dobře pochopí, a po návratu od babičky se zase doma bez problémů vrátí k zažitým zvyklostem.


Čím nás babičky nejvíc vytáčejí?
- Zdravou stravu si (na rozdíl od nás) představují jako hustou tučnou polévku, zadělávanou omáčku, nejrůznější moučníky, sušenky a čokolády
- Dovolí dětem úplně všechno, především pak to, co my ne
- Zahrnují je hračkami (pokud na to mají, tak velice drahými), aby si dětičky užily
- Mají dojem, že dítě je vždy málo oblečeno a tudíž zcela určitě nastydne (proto je i v létě neustále zahalují do svetříků, šátků, šál a čepiček)
- Jsou přesvědčeny, že své děti ne zcela dobře vychováváme, a že v jejich přítomnosti rozhodně zlobí méněJe vám některé z těchto konstatování povědomé? Máte jiné zkušenosti s babičkami? Veselé historky? Smutné zkušenosti? Podělte se o ně s ostatními čtenářkami. Napište nám!