Pravda, hlavní město německého „landu“ Severní Porýní-Westfálsko není zrovna za humny, ale přesto stojí za to zajet se tam podívat. Nalézá se v hustě zalidněné a zaměstované části Německa a poměrně blízce sousedí s Kolínem nad Rýnem a Bonnem. „Ty jsi byla v Düsseldorfu? Ten je ale hnusnej, viď?“ ptali se mně onehdá známí. Ne, není. Ani náhodou. Tohle město na Rýnu má ohromnou atmosféru. Možná znáte Düsseldorf jako centrum význačných mezinárodních veletrhů (jejich Messe jsou obchodně spojeny s BVV). Zaměřme se ale na tohle město jako turisté, kteří chtějí něco vidět a něco zažít.
Nejde to jinak, musím začít promenádou na břehu Rýna, která je úchvatná a která ve dne v noci vře jako lidský kotel. Procházejí se tu místní i turisté, mladí i staří a mezi tím vším se proplétají in-line bruslaři a psi. Jestli vás to táhne na vodu, můžete si udělat na některém z parníčků okružní výlet, jinak stačí usednout na některou ze „zahrádek“ a dát si místní skvělé pivo Altbier a prostě jen sledovat cvrkot. Na jedné straně promenádu ohraničuje 234 metrů vysoká Rýnská věž, která je zdaleka viditelnou dominantou města a z níž se vám naskytne nádherný pohled na Staré město, Rýn a když je hezky, tak odtud vidíte až do Kolína nad Rýnem. Ve výšce 172.5 metru se také nachází restaurace TOP 180, která se každou hodinu otočí kolem své osy. Praha má Tančící dům, Düsseldorf má Mediální míli. Je to skupinka nepřehlédnutelných avantgardních staveb kousek od věže, kde mají své kanceláře různá tisková i elektronická média a reklamní kanceláře (viz foto).
Hned pár kroků od promenády se můžete zanořit do spleti uliček Starého Města, kde najedete nespočet obchůdků a galerií, ale taky osvěžoven od hospůdek po restaurace (jichž je po městě celkem kolem 260). Mísí se tu staré s novým, německé s kosmopolitním a prostě to tu žije. Hlavně navečer a v noci. Kdo chce být opravdu IN, musí se vypravit na mondénní třídu Königsallee (říká se jí tu familiérně jenom „Kö“), která se rozprostírá kolem romantického vodního kanálu rámovaného vzrostlými kaštany. Tam najdete butiky zvučných značek a návrhářů, honosná zlatnictví, úchvatné obchody se starožitnostmi a umělecké galerie, honosné restaurace a inózní kavárny. I když v kapse nemáte zlatou kreditní kartu, byla by škoda tohle místo vynechat.
Kousek dál od centra, ale celkem dobře dostupné MHD, jsou další dvě pozoruhodné atrakce Düsseldorfu. Romantikou na vás dýchne výletní místo - čtvrť zvaná Kaiserswerth, která byla na břehu Rýna založena už v 8 století a kde jsou dodnes pozůstatky paláce Barbarossy a historický klášter. Lovecký zámek Benrath z 18. století s překrásnými zahradami o rozloze 63 ha je údajně jednou z nejkrásnějších barokních staveb Německa a možná dokonce i Evropy.
Düsseldorf je metropolí kultury. Nejen, že je spojen se jmény jako Goethe, Heine nebo Schumann, ale můžete tu napočítat 18 muzeí, několik set galerií, více než 20 divadel a ještě je tu taky Opera a další koncertní sály (jako třeba slavná Tonhalle na břehu Rýna). Každoročně se zde koná bezpočet kulturních festivalů, performancí a dalších společenských a uměleckých akcí, které do města lákají návštěvníky z celého světa. Více než 300letou tradici má místní Karneval, díky němuž se celé město na nějaký čas promění v obrovský rej masek a převleků. Kdo by si vyšel ven jen tak „v civilu“, je pokládán za suchara hodného leda opovržení. Stačí aspoň nos na gumičce nebo šaškovská čepice, ale musíte „v tom jet“. Karnevalové řádění začíná 11. listopadu, má několik vrcholů a trvá až do popeleční středy. A protože už se blíží Vánoce, ještě podotýkám, že kouzelné adventní trhy začínají na Starém Městě Düsseldorfském už za tři týdny!