rovnatka

Ani zuby s rovnátky se nevyhnou čištění od plaku, navíc je třeba o ně pečovat o to důkladněji. Po jídle na zubech se zámečky zůstanou malé zbytky, které se přeměňují v plak. V něm dochází k množení bakterií, a hrozí tak vznik zubního kazu či zánět dásní až paradentóza.

Ve chvíli, kdy na zuby nalepíme fixní ortodontický aparát - známý jako rovnátka, vzniká mnoho dalších zákoutí, kde se může plak hromadit.

K tomu, abychom zuby s nalepeným fixním aparátem důkladně vyčistili, je nutné mít správné pomůcky. Je to klasický zubní kartáček, sólo kartáček a sada mezizubních kartáčků. Zatímco klasický zubní kartáček používáme v průběhu dne k udržení základní hygieny dutiny ústní, sólo kartáček a mezizubní kartáčky používáme minimálně jednou denně, nejlépe večer před spaním k důkladnému očištění pro běžný kartáček těžko dostupných míst.

E-Zubař je vzdělávací seriál Orbit klubu o dentální hygieně. Společně se zubním lékařem Davidem Uriem a dentální hygienistkou Anetou Plocovou se během 14 dílů dozvíte, jak správně pečovat o váš chrup, a tím zamezit vzniku zubního kazu a dalším onemocněním.

Sólo kartáček je určen na dočištění krčkové části zubu a mezizubní kartáčky jednak na čištění mezizubních prostor, a jednak na čištění baze zámku rovnátek. Minimální ústní hygiena po konzumaci jídla spočívá alespoň ve výplachu úst, respektive v propláchnutí fixního ortodontického aparátu obyčejnou vodou. Tím se odstraní pouze hrubé nečistoty v jeho bezprostředním okolí.

Důkladná hygiena v období nošení rovnátek je nezbytná. Jinak jsou výsledkem sice rovné, ale nezdravé zuby s nateklými dásněmi. To rozhodně není cílem ortodontické terapie.

Nosíte, nebo nosila jste rovnátka? A vaše děti?

Reklama