obi1Živé ploty neslouží jen jako ohraničení pozemku, ochrana před zvěří a jinými nezvanými návštěvníky, ale plní především funkci estetickou. Zdravé živé ploty ovlivňují mikroklima na zahradě, působí příznivě na tepelný a světelný režim, a fungují také jako životní prostor a zdroj obživy pro řadu živočichů. Samozřejmě působí jako ochrana před zvídavýma očima sousedů a jako zábrana proti větru, hluku, nečistotám, ale i prachu. Ploty se dají také tvarovat podle fantazie a vytvořit tak originální doplněk vaší zahrady. Abyste se mohly z plotů takto těšit, je potřeba o ně pečovat. Základem je tvarování a pravidelné stříhání, aby plot nepřerůstal a nezabíral víc místa než je třeba.

Proč stříhat?

Aby živý plot co nejdříve po výsadbě dosáhl optimální výšky a byl co nejhustší, je potřeba jej pravidelně stříhat do žádaného tvaru. Nemusíte se toho bát a pusťte se do toho s vervou a pevnou rukou, protože nesmělé střihačské pokusy mohou mít na některé druhy jako thuje a cypřišky naopak špatný vliv. Nesestříhané rostliny se rozrůstají příliš doširoka, zabírají mnoho místa a pozdější snahy o formování do určitého tvaru bývají neúspěšné. Hluboké prostřihy do starého dřeva poté keři spíše škodí, protože už znovu neobrazí a větve zůstávají ošklivě holé. S prostřihem proto neváhejte, až rostliny dosáhnou své konečné výšky, ale pravidelně je sestříhávejte alespoň jednou ročně, podle typu dřeviny.

obi2Rostliny je však možné začít stříhat a tvarovat teprve ve chvíli, kdy pevně zakoření, zpravidla po 2 letech od vysazení. Stříháním navíc ploty krásně zhoustnou a budou vytvářet plné ochranné stěny. Listnaté keře se prostřihávají dvakrát do roka a to na přelomu června a července, kdy končí jarní růst. Další stříhání by mělo být během srpna či září, aby se keře a stromky stihly připravit na zimu. Oproti tomu jehličnaté dřeviny se stříhají pouze jednou ročně, nejčastěji v květnu, krátce po nárůstu výhonů. Stříhají se zásadně pouze jednoleté výhony. Hloubka řezu závisí především na bujnosti růstu použitých dřevin. Pokud chcete podpořit rychlost růstu během vegetace, nebojte se razantnějšího prořezu. Jenom tak bude mít rostlina možnost se rozkošatit a postupně v rámci požadovaného tvaru dorůst do určité výšky a šířky.

Jaké nůžky vybrat?

V případě, že nepoužíváte vhodné nástroje, může být stříhání živého plotu vysilující a nekonečná práce. Na trhu je velká nabídka plotostřihů neboli nůžek na živý plot a někdy je těžké se v nich zorientovat. Základem je vybrat takový nástroj, který bude nejlépe odpovídat vašim představám a bude dostatečně efektivním prodloužením vašich rukou. Klasické ruční nůžky se hodí zvláště do zahrad, kde je pouze kratší živý plot kolem 5 metrů. Porost zvládnete upravit během několika okamžiků, zvláště pokud se jedná o měkké dřevo, které má například zimostráz (Buxus).

obi3Kdo má na zahradě hojné zastoupení živých plotů, a proto se nechce moc namáhat, tomu přijdou vhod spíše elektrické nebo motorové plotostřihy. Čistý a přesný řez zvládnete jen s pomocí vyváženého a výkonného stroje, který má zároveň nízkou hmotnost a je bezpečný. Při výběru toho správného plotostřihu se zaměřte na to, jak pohodlně se vám drží, zda má ergonomickou rukojeť a není příliš těžký. Dále se stroje rozlišují podle výkonu a délky střihací lišty. Kratší s délkou do cca 200 mm se hodí na precizní tvarování jednotlivých keřů a stříhání mladých, nízkých a úzkých plotů. Delší střižné lišty kolem 700 mm jsou vhodné pro práci na rozsáhlejších plochách.  

obi4Tip odborníka:

„Plotové nůžky se liší délkou lišt, vzdáleností nožů a také výkonem motoru. Měly byste vybírat podle typu a stáří živého plotu, tedy velikosti a druhu keřů, které jím budete stříhat. U obtížně přístupných nebo příliš vysokých keřů oceníte dlouhý dosah tyčových plotostřihů,“ radí Štefan Bagola, ředitel OBI marketu v Prostějově.

Plotové nůžky bývají na benzínový nebo elektrický pohon. Elektrické plotostřihy čerpají energii buďto pomocí kabelu nebo akumulátoru.  Napájení pomocí akumulátoru má výhodu v tom, že dává stejnou svobodu jako benzínový stroj bez přívodní šňůry a zároveň zajišťuje tišší provoz stroje.  Optimální řešení pro víkendovou péči o zahradu bez zbytečného obtěžování sousedů.

Jak postupovat při stříhání?

obi5Začněte vždy úpravou výšky plotu. Musíte si tedy zvolit, do jaké výšky chcete plot upravit a v dané úrovni natáhnout provázek, který uvážete na obou krajních koncích plotu. Tím se vyvarujete nerovností, které při stříhání mohou lehce vzniknout. Nůžky je při práci třeba držet oběma rukama, tím je zajištěna bezpečnost práce. Ačkoliv většina plotových nůžek disponuje doběhovou brzdou, je třeba si ruce chránit plastovou ochrannou rukojetí nebo štítem. Nezapomeňte, že i spodní část plotu vyžaduje dostatečný přísun slunečních paprsků, proto veďte střih šikmo. Plot by se měl směrem nahoru zužovat a jeho šířka nahoře by měla být o 1/10 výšky menší než dole.

Nástroje musí být samozřejmě nabroušené, s tupými byste toho moc neprořezaly a navíc by mohlo dojít k roztřepení konečků větví, listů a výhonků. Rostlina by tak byla oslabena a hrozilo by napadení nemocí. Po provedeném střihu nůžky ošetřete pomocí olejových sprejů, které zlepšují kluzné vlastnosti, snižují opotřebení pohyblivých dílů a zabraňují korozi. Nezapomeňte na použití ochranných rukavic a brýlí, stejně jako chrániče sluchu.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama