V době těhotenství se lidský organismus mění, probíhá v něm velké množství hormonálních změn.


Žena musí dbát o zdraví plodu – dodržovat správný režim dne, hodně spát, nekouřit, zdravě jíst a hlavně dodávat svému tělu potřebné vitamíny. Dodržování těchto základních pravidel působí blahodárně nejen na miminko, ale i na matku, a tedy i na její vlasy.


V důsledku všech změn se v průběhu těhotenství kvalita vlasů zlepšuje. Psychická pohoda budoucí maminky, život bez stresů a správná výživa dokáží zázraky. Příchod dítěte znamená velkou změnu v celkovém chodu rodiny. Mnoho žen zjišťuje, že má pro sebe velmi málo času. Žena si po porodu musí najít nový životní rytmus. V jejím těle navíc působí další hormonální změny, protože tělo přestává produkovat těhotenské hormony.


Všechny tyto změny se samozřejmě odrazí i na vlasech. Zhruba čtyři až pět měsíců po porodu začnou ženě vlasy přechodně padat kvůli poklesu hladiny hormonů, které působily po dobu těhotenství. Po nějakém čase se hladina hormonů vyrovná a hustota vlasů se opět dostane do stavu, v jakém byla před porodem. Proto je pro ženu důležité věnovat svému tělu i vlasům dostatečnou péči.
Měla by si udržovat psychickou rovnováhu a naučit se zorganizovat si čas tak, aby jí zbyla chvilka pro sebe, na osobní relaxaci. Měla by používat kvalitní kosmetiku, zvláště při péči o vlasy. Každý typ vlasů potřebuje individuální péči, a podle toho by se měl řídit i výběr vhodné vlasové kosmetiky.
Základem péče je výběr vhodného šamponu pro daný typ vlasů (normální, mastné, suché, poškozené, jemné, s lupy apod.), vhodné je použití kondicionéru, který vlas ošetří, posílí a přispívá k ochraně před nepříznivými vlivy okolí.