Těhotenství není nemoc. Pro tělo ale znamená větší zátěž a organismus je na určitou dobu vystaven větším nárokům. Je to také období, kdy by si žena měla dávat pozor víc než kdy jindy na to, co jí, co pije a co užívá za léky. Je to v zájmu jejím a hlavně v zájmu dítěte.

pregnancy

Co je a co není normální

V celém tělo se odehrávají velké změny, ústa nejsou výjimkou. Zvýšená produkce hormonů (estrogenů a progesteronů) a jejich výkyvy mohou ovlivňovat i to, co se děje v ústech. Tedy stav dásní a hlavně jejich prokrvení. K nepříjemným „pověrám“ z minulosti patří to, že to vlastně k těhotenství patří. Dásně krvácejí a zuby se rychleji kazí, protože si z nich plod bere živiny. Je to nesmysl.  Díky hormonům, zejména estrogenu, jsou dásně výrazně citlivější. Jsou zranitelnější, bakterie zubního plaku snáz napadají dáseň a mnohem víc podléhají zánětům. Důležité je, s tím něco dělat hned od samého začátku těhotenství. Nepodcenit nenápadné krvácení dásní a dobře se o zuby starat.

Ostatně žena by měla v průběhu těhotenství rozhodně nejméně dvakrát navštívit zubaře. Ten provede celkovou preventivní prohlídku, tedy kontrolu sliznic dutiny ústní, jazyka, hrdla, slinných žlaz, parodontu a samozřejmě zubů. V počátku těhotenství se nastávající maminka dozví, na co všechno si dát pozor, jak zuby ošetřovat a jak by měla vypadat v těhotenství celková péče o ústní dutinu. Lékař chrup opraví, pokud je to potřeba. V dalších měsících zubaře navštěvuje podle potřeby a plánu, který jí připraví, většinou ve spolupráci s dentální hygienistkou. Ta provádí i další úkony jako např. air-flow, tedy jakési opískování, odstranění pigmentací, fluoridaci a další potřebné úkony, aby bylo opravdu všechno v co nejlepším možném stavu. Je totiž dobré si uvědomit, že zánět v ústní dutině neohrožuje budoucí maminku jen z pohledu estetiky, ale hlavně z hlediska celkového zdraví jejího i ještě nenarozeného dítěte. Neléčené záněty v ústech mohou vést dokonce až k předčasnému porodu a celkovému oslabení těhotné ženy.

.zuby

Jak na zuby

Většinou se nejvíc praktických rad dozvíme u dentální hygienistky. Jak čistit sice většinou víme, ale těhotenství s sebou nese některé záludnosti a je dobré na ně být připravené. Dásně jsou citlivější a snáz se poraní. Proto by péči o ně měly být uzpůsobené i používané přípravky a kartáčky. Víc než kdy jindy je potřeba dbát na správnou techniku, postup, jak si zuby čistit, jak ošetřovat mezizubní prostory a ústa vůbec. Přes 30% těhotných žen u nás trpí gingivitidou, kterou vyvolává tak často zmiňovaný zubní plak. Ten dráždí dáseň, vylučuje toxické látky a enzymy, které mají ve svém důsledku vliv na celkový zdravotní stav ženy. Přitom nejde o nic složitého, jen o důkladnou a pravidelnou péči, která by měl být samozřejmá vždycky, nejen v těhotenství.

Výběr přípravků nejen podle sympatií

HerbadentNěco máme rádi a líbí se nám to, na něco jsme zvyklé... Nicméně těhotenství je období, kdy bychom měli velmi důkladně zvažovat, co si do úst a na sliznice dáme, čím si zuby čistíme, čím si vyplachujeme. Ve chvíli, kdy v ústech máme zanícené dásně, pomohou výplachy přípravky s chlorhexidinem. Nicméně jde o látky, které by se neměly užívat trvale nebo dlouhodobě. Právě těhotenství je období, kdy maminky stále častěji sáhnou po přípravcích s šetrným složením, s přírodními látkami a bylinkami. Prvním krokem by měl být výběr kartáčku s krátkou hlavičkou a jemnými nebo dokonce ultra jemnými štětinkami. Dásně ošetří, namasírují, ale mechanicky nepoškozují. Tím dalším je rozumný a uvážlivý výběr toho, co si dá do úst. Tedy zubní pasty a ústních vod. Kvalitních a co nejšetrnějších přípravků.

Dobrým tipem je HERBADENT® Homeo bylinná zubní pasta, která neobsahuje fluor ani menthol. Vhodná k pravidelné péči o zubní sklovinu při alergických projevech na fluor nebo pro péči o dětský chrup i u malých dětí. Lze ji kombinovat s moderní homeopatickou léčbou.

pastaBylinná zubní pasta HERBADENT® Homeo je čerstvá novinka. Obsahuje velmi jemné abrazivní složky, které účinně čistí zuby od zubního plaku. Je vyrobena ze 6 pečlivě vybraných bylin (řepík, heřmánek, šalvěj, nátržník, fenykl a hřebíček). Další složkou je ženšen, který dodá dásním vitalitu a podporuje regeneraci. Naopak tato zubní pasta neobsahuje fluor a mentol. Současně pečuje o dásně a sliznice dutiny ústní. Pravidelné čistění zubů a masáž dásní omezuje tvorbu zubního plaku a snižuje riziko zubního kazu a zánětu dásní. Vhodná péče a ochrana zubů a dutiny ústní i při projevech parodontózy, jako je krvácení a zánět dásní.

HerbadentVedle toho jsou vhodné i výplachy nebo kloktání i další přípravky z dentální řady, jako například HERBADENT® bylinná ústní voda, která je určena k výplachům a k pravidelné celkové hygieně dutiny ústní. Pomáhá i při snižování rizika zánětů, vzniku zubního kazu a parodontózy. Vychází z tradiční receptury, je vyrobena bez použití chemických barviv.  HerbadentNebo HERBADENT Parodontol® bylinný gel na dásně, která je ideální při výskytu zánětlivých problémů, aftů i při projevech parodontózy, jako je krvácení a zánět dásní. Lze také používat k péči o dásně s otlaky pod snímatelnými náhradami, nebo po rovnátkách. Bylinný gel se používá na dásně každý večer, po vyčištění zubů. Nanese se rovnoměrně na dásně pomocí měkkého kartáčku nebo mezizubního kartáčku. Poté se již ústa nevyplachují.

www.herbadent.cz

Autor článku: PhDr. Jana Veselá

 

Reklama