Ústní dutina dítěte je při narození bez mikroorganismů. Naproti tomu u matky, obzvlášť pokud nemá ošetřené zuby a dásně a sama si chrup nečistí, je naopak mikroorganismů plná. K jejich přenosu dochází prostřednictvím sliny při polibku či po olíznutí dudlíku a lžičky.

jiri_pekarekRiziko vzniku zubního kazu dočasných zubů je větší, když je ústní dutina dítěte infikována časně, a proto velmi záleží na tom, aby si maminka ještě během těhotenství našla čas na vlastní ošetření chrupu a pečlivě se starala o hygienu dutiny ústní. Péčí o sebe chrání i své dítě.

V ústní dutině dítěte se někdy vyskytují i další nálezy a choroby. Maminky si například mohou všimnout drobných bělavých útvarů na horní dásni a na patře. Nazývají se Epsteinovy perly a obvykle mizí do 1-3 měsíců po narození.

Krátce po porodu se někdy v ústech novorozence objeví jeden či více zoubků. Jedná se o nadpočetné zuby, ale lze je zaměnit s předčasně prořezaným dočasným zubem.

Jiným útvarem je neškodný růžový tumorek se stopkou, epulis congenita, který bývá na dásni, častěji se vyskytuje u dívek.

Těsně před prořezáním prvních zoubků se může objevit oblé modravé vyklenutí nad korunkou zoubku, která je ještě v dásni.

modrooke-miminoU některých novorozenců, zvláště nedonošených a s nízkou porodní hmotností, se můžeme setkat s kvasinkovou infekcí na sliznici dutiny ústní. Nejčastějším kvasinkovým onemocněním je soor neboli moučnivka. Objevuje se několik dní po porodu v podobě viditelných, mléčně bílých povláčků a nepůsobí dítěti žádné zvláštní potíže. Onemocnění je nezávažné a dá se snadno léčit. Při kojení ale mohou být infikovány bradavky, což může způsobovat recidivu.

Miminka někdy trápí zkrácená jazyková uzdička, či dokonce přirostlý jazýček. Uzdička se chirurgicky odstraňuje jen tehdy, když se dítě dobře nepřisaje k prsu a neprospívá.

V případě jakéhokoliv podezřelého nálezu je nezbytné navštívit zubního lékaře nebo pediatra. Posouzení stavu a léčba patří vždy do rukou lékaře.

MUDr. Jiří Pekárek
Dům zubní péče o dítě a rodinu

V dalších dílech si přečtete:

  • Péče o první prořezané zoubky
  • Péče o dočasné zuby
  • Jak motivovat děti k čištění zubů
  • Starost o chrup v raném dětství - vklad do budoucnosti
Reklama