Rychlé založení – položení drnu
Nejste-li dostatečně trpěliví na výsev, pak je výborným řešením položení již hotového drnu. Okamžitý efekt je však vykoupen poměrně vysokou cenou a také je třeba dbát na dobrou kvalitu drnu, která někdy pokulhává.
Příprava půdy
Půda musí být před posazením trávníku zbavena plevelů, trávy, hrubého štěrku a kamenů, tak, aby byl povrch pokryt jemnými hrudkami zeminy. Proti plevelům nejlépe pomůže účinný herbicid a dostatečnou výživu zajistíte rozhozením granulovaného kombinovaného hnojiva. Drn se tak lépe „uchytí“.
Na stejně připravenou půdu můžeme klasicky vysévat kvalitní osivo, je to však metoda zdlouhavější, ale také levnější.
Tráva chodí k holiči ve chvíli, kdy má délku zhruba 5 cm, a zkracuje se asi o 1 cm, tedy na 4 cm, nikdy ne méně než 2 cm. Pokud je množství posečené trávy malé, vršky krátké, pak může tráva na trávníku zůstat ležet, při větším množství je dobré ji odstranit.
Sekat můžeme i v zimě při mírném počasí.
Zavlažování
Zavlažování trávníku je i není důležité. Trávník si většinou udrží svoje mikroklima a není potřeba ho zalévat tak jako zeleninu na záhonech.
Pokud chcete přece jenom trávník zalít, ideální je rozprašovač, kterým večer zajistíme dostatek vláhy až ke kořínkům.
Další péče
Kromě sekání, případného zavlažování a pravidelného hnojení (nejlépe granulovaným hnojivem) a boje s plevely se trávník přihlásí o péči na podzim - je
Toto provzdušňování a vyhrabávání suché trávy je nutné udělat i na jaře.
Pozor! Nechodit!
Vyhněte se chůzi přes trávník, když je umrzlo a na trávě je jinovatka. Tmavé stopy pak zůstanou všude, kam vstoupíte, a tráva odumírá.
Také nechoďte po trávníku, je-li deštivo a mokro, stopy příliš zhutňují půdu a tráva pak špatně a nerovnoměrně roste.
Mech
Růst mechu na trávníku znamená, že pro dobrý růst trávy zde nejsou ideální podmínky. Půda je buď příliš kyselá, příliš vlhká nebo je to příliš stinné stanoviště.
Jarní či podzimní krása – rozkvetlý trávník
Kvetoucí trávník je možné zcela nenáročně vypěstovat. Mnoho časně kvetoucích cibulí či naopak podzimních květin je možné vsadit do vyrýpnuté kapsy v trávníku do doporučené hloubky. Poté zas jednoduše vrátíte vyrýpnutou zeminu zpět.
Do kapsy dejte trochu univerzálního hnojiva.
Vybírejte raději zakrslé odrůdy, které mají dost síly prosadit se v hustém trávníku. Také je třeba po odkvětu cibulí alespoň 8 týdnů počkat se sekáním, aby se listy stačily zatáhnout zpět do cibule a příští rok mohly opět krásně rozkvést.
Vhodné cibulky: ladonička, ocún, krokus, prstnatec, řebčík, hyacint, bledule, snědek či zakrslé odrůdy narcisu.
Nový komentář
Komentáře
Pěkně napsané. Souhlasím, že péče o trávník horor být určitě nemusí, ale procházka růžovou zahradou to také vždy není. My například poměrně dlouho řešili problém s prorůstáním trávníku. Naštěstí se nám to nakonec podařilo vyřešit. Konkrétně pomocí takového neviditelného obrubníku, který se nám povedlo sehnat tady odtud: https://www.agrotex.cz/katalog/dle-ucelu/obrubniky_271
Jsem travní barbar. Trávu seču tak nízko jak to jen sekačka dovolí, nezalévám, nehnojím, chodím po ní jak potřebuju a mech si pěstuju (ten se nemusí séct)