Chtěli byste mít na zahradě trávník, za který se nemusí stydět ani anglický lord, ale při představě sekání celé té velké zelené plochy vás rozbolí ruce i záda. Máte jistě pravdu, že bez důkladných příprav a práce to jako vždy nepůjde. Ale pozor, moderní technika, zdá se, vychází ženám vstříc! Přinášíme vám pár rad, které vám rekonstrukci a oživení trávníku na jaře co nejvíce usnadní. Jakou péči je třeba trávníku poskytnout, aby se vám odvděčil zářivou zelenou barvou a proměnil se v měkkou podložku k letnímu odpočinku?
Ukliďte rýč i hrábě
Na začátku nové zahradní sezony je třeba zbavit travní porost odumřelých stébel, mechu a plsti. Ty by časem vytvořily nepropustnou vrstvu, která by bránila pronikání vody, což by mělo za důsledek vysychání trávníku i jeho větší náchylnosti k chorobám. A jak proměnit tuto namáhavou činnost v zábavu? S vertikutátorem. Ten je podobný klasické sekačce a jeho obsluha není nic těžkého.
Odstranění mechu a plsti v nadzemní vrstvě trávníku se odborně říká právě vertikutace. Podporuje růst kořenového systému trávníku a působí preventivně proti houbovým chorobám. Nože vertikutátoru se zařezávají do trávníku, odstraňují z něj plsť a prořezávají vrchní vegetační vrstvu.
A co vidle? Také mohou do kůlny?
Dalším krokem ke zdravému trávníku je jeho provzdušnění neboli aerifikace. Staré dobré provzdušňování se provádí jednoduše - zabodnete vidle zhruba do hloubky deseti centimetrů a lehce s nimi zakýváte. Vzniklé průduchy vysypete nejlépe pískem. Pořád se vám nechce? Chodíte si na zahrádku odpočinout po dni plném práce a nechcete se zcela odbourat ještě na zahradě? Pak je tu pro vás fréza, třešnička na dortu. S ní zvládnete jak vertikutaci, tak provzdušňovaní, a to pouhým vyměněním válce. Dopřejete tak vašemu trávníku dokonalou péči jediným přístrojem a navíc ušetříte místo v zahradním domku. Po použití travní frézy bude váš trávník opět dýchat a budou se k němu dostávat živiny, kterým bránil mech, plevele a jiné nečistoty. Vidle tedy opravdu mohou zůstat uklizeny.
Tip odborníka:
„Ideální hloubka vertikutace je dva až tři milimetry, kdy se nože půdy jen lehce dotýkají, nikdy ne více! Při příliš hluboké vertikutaci se poškozuje nejen kořenový systém a rostliny samotné, ale dochází i k nadměrnému zatížení motoru vertikutátoru a většímu opotřebení nožů,“ upozorňuje Petr Dvořák z plzeňského OBI marketu.
Ani kosu není třeba nabrousit
Vysekat trs překážející trávy srpem zvládne každá pořádná zahradnice. Pokosit velkou travnatou plochu by byl ovšem úkol minimálně pro profesionála zběhlého v tradičních řemeslech. Zcela vážně - pokosit rovně trávník za použití takových nástrojů je umění a především dřina. Jaké stroje nám tedy pomohou tentokrát?
Elektrická sekačka | Benzínová sekačka | Zahradní traktůrek |
· snadno ovladatelná · méně hlučná · má nízké nároky na údržbu · závislá na zdroji energie (kabelu) · nepříliš vhodná pro sekání velkých ploch |
· vysoce výkonná · nezávislá na zdroje energie · ideální pro velké plochy · náročnější na údržbu · poměrně hlučná · nutnost doplňování paliva |
· vhodný pro velmi rozsáhlé plochy · možnost připojení adaptérů na jiné činnosti než je sekání · možnost připojení vozíku na převážení materiálu nebo radlic na údržbu chodníků v zimě |
Zvláštním typem menšího traktůrku je takzvaný rider, který je menší a má specifický kloubový typ řízení, který mu umožňuje posekat trávu těsně okolo stromů či keřů nebo se prosmýknout užšími prostory. Jsou vhodné především pro pozemky s větším množstvím solitérních, tedy samostatně stojících, dřevin.
Připravováno ve spolupráci s odborníky z OBI Česká republika s.r.o.
Nový komentář