Každý nový šperk je nádherný, ale po několika měsících nošení se mohou začít projevovat drobné kazy na kráse. Dochází k černání či matnění povrchu, objevují se rýhy a škrábance, vypadávají kamínky a ozdoba začíná připomínat „šmuk“ z pouti. Nemusí to být způsobeno špatnou kvalitou klenotu, ale často spíš nevhodným přístupem majitelky. Jak tedy pečovat o šperky, aby zůstaly krásné jako nové?

Šperky z různých materiálů vyžadují mírně odlišnou péči, ale pro všechny platí čtyři zásady: Aby si šperk uchoval svůj původní lesk, je třeba ho správně uchovávat, nosit jen při vhodných příležitostech, chránit jej před chemií a také ho pravidelně čistit. Tím se lze vyhnout většině běžných vad na vzhledu klenotů a udržet jejich krásu i po dlouhé generace.nausnice

1. Uchovejte je v suchu

Většině šperků vadí vlhký vzduch, prudké světlo a výkyvy teplot. Může to způsobit například barevné změny povrchu klenotu. „Tmavnutí kovu, k němuž dochází například u stříbra, není projev vady materiálu. Jde o přirozený proces oxidace, způsobený reakcí kovu se vzduchem. Pokud chcete zabránit černání, je vhodné šperky uchovávat v suchu a ve tmě s minimálním přístupem vzduchu,“ radí Jan Douda, ředitel šperkařské firmy Moshna. Ideální je šperkovnice, ale ani v ní není dobré skladovat ozdoby pohromadě, protože se mohou poškrábat či jinak poškodit. Nejlepší je ukládat každý klenot zvlášť v krabičce nebo zabalené do jemné látky.  

naušnice Moshna2. Nevystavujte je zátěži

Klenoty slouží na ozdobu, proto by měly být nošeny jen při vhodných příležitostech. Během úklidu, práci na zahradě či jiné manuální činnosti jim hrozí mechanické poškození, ale mohou doznat i další újmy. Některé kovy jsou totiž citlivé na lidský pot, který může způsobit černání povrchu. Proto je vhodné ozdoby odkládat také při sportu či v noci během spánku. Negativní vliv mohou mít i některé léky, protože lidský pot je kvůli nim agresivnější, takže při nemoci je vždy lepší ozdoby odložit. Pro šperky s lepenými krystaly je nepřítelem také voda, protože se mohou odlepit, takže před koupáním či sprchováním je lepší klenoty uložit do šperkovnice.

3. Chraňte je před chemií

Chemikálie jsou pro většinu šperků velmi agresivní, proto je důležité vyhnout se kontaktu s chemickými čisticími prostředky například při úklidu či při práci s jinými chemickými látkami. Obzvlášť to platí pro klenoty zdobené perlami nebo drahými kameny. Špatný vliv má rovněž chlor, do bazénu s chlorovanou vodou je proto lepší chodit bez ozdob, uškodit jim mohou i minerální prameny. Poškození mohou působit rovněž kosmetické přípravky, jako jsou krémy, parfémy, tělová mléka, make-up či laky na vlasy, protože mohou poškodit povrch klenotů, což může být velmi těžké odstranit. Šperky je proto vhodné nasazovat až po dokončení líčení.

Dyrberg/kern

Dyrberg/Kern

 

4. Čistěte je vždy jemně

Ideální je po sundání ozdob každou otřít čistým jemným hadříkem a odstranit z povrchu pot. Jednou za rok je pak dobré klenoty pečlivě vyčistit. Existuje mnoho babských rad, ale ty jsou bez záruky a mohou šperky i poškodit. „Pokud chcete mít jistotu, je vhodné použít prostředky, které jsou k čištění přímo určené, třeba speciální roztoky či leštící vaty, které jsou k dostání v drogerii či zlatnictví. Čištění by mělo být jemné, aby nevznikly rýhy,“ upozorňuje Jan Douda z firmy Moshna. Složitě zdobené šperky či klenoty s perlami a drahými kameny, je lepší svěřit odborníkovi, který zajistí čištění ultrazvukem, aby ozdoby byly opět dokonale lesklé a krásné.   

Jak se postarat o šperky z různých materiálů?

PandoraPandora

ZLATO

 • Tento kov je poměrně měkký, proto je třeba se vyhnout kontaktu s tvrdými materiály, aby nedošlo k poškození povrchu v podobě rýh a škrábanců.
 • Proti většině chemikálií je zlato celkem odolné, ale je relativně citlivé na chlor, který může způsobit barevné změny materiálu. 
 • Zlaté šperky vyžadují pravidelnou péči, aby neztratily lesk. O ten je může připravit například mýdlo, které na povrchu může vytvořit matný povlak.
 • Na běžné leštění stačí velmi jemný čistý hadřík. Rozsáhlejší čištění je vhodné provádět speciálními prostředky na čištění zlata nebo šperk svěřit zlatníkovi.

Milano

Šperky Ti Sento Milano

STŘÍBRO

 • Šperky ze stříbra jsou křehké a měkké, takže jsou velmi choulostivé na mechanické poškození. Proto je vhodné je vždy uchovávat odděleně od jiných ozdob.
 • Stříbro je náchylné k černání povrchu vyvolaném oxidací či příliš kyselým PH faktorem pokožky a vylučovaného potu. Vyšší odolnost a trvalejší lesk pomůže šperkům zajistit speciální ochranná vrstva například z rhodia či ruthenia.
 • Tento ušlechtilý kov je poměrně citlivý na chemikálie, které mohou nevratně poškodit povrch, proto je důležité se vyhnout kontaktu prakticky se všemi chemickými látkami.
 • Čištění je vhodné provádět pomocí speciálních roztoků či hadříků na čištění stříbra. Babské rady sice mohou fungovat, ale v některých případech mohou šperk i poškodit.

Přívěsek Moshna

OCEL

 • Chirurgická ocel, ze které jsou šperky vyráběny, je mnohem odolnější proti poškození i vlivu chemikálií, než jiné kovy. Zároveň nepodléhá oxidaci.
 • Díky své tvrdosti hrozí také mnohem menší riziko poškození povrchu. Při skladování společně se šperky z jiných kovů však může poškodit jiné ozdoby.
 • Na údržbu jsou ocelové šperky velmi nenáročné, obvykle je stačí opláchnout ve vodě s mýdlem, osušit a následně vyleštit měkkým hadříkem.
 • Výjimkou jsou šperky s lepenými kamínky, které by neměly přijít do kontaktu s vodou, protože může hrozit jejich odlepení.

WOLFRAM A TITAN

 • Tyto materiály patří mezi nejtvrdší šperkařské kovy, které dobře odolávají fyzikálním vlivům, vysokým teplotám i chemickým látkám.
 • Vzhledem k jejich značné tvrdosti je také vhodné uchovávat tyto šperky odděleně od měkčích materiálů, aby nezpůsobily poškrábání jiných klenotů.
 • Čištění wolframových a titanových šperků je velmi jednoduché a nejsou třeba žádné speciální přípravky, obvykle stačí umýt vodou a následně vyleštit jemným ubrouskem.
 • Pokud jsou ozdobeny vlepovanými kamínky, je také vhodné se vyvarovat jejich styku s vodou, podobně jako v případě šperků z jiných kovů.  

souprava

PERLY

 • Jsou velmi citlivé na vnější fyzikální vlivy, hlavně na teplo, které u perel může způsobit ztrátu barvy a lesku.
 • Extrémně špatně reagují i na styk s chemikáliemi, které je mohou nevratně poškodit. A to včetně kosmetických přípravků, proto je vhodné perly nasazovat až po nalíčení.
 • Perly potřebují určitou míru vlhkosti, proto nesmějí být uloženy v savých materiálech či neprodyšných šperkovnicích, v příliš suchém vzduchu mohou totiž i prasknout.  
 • Je vhodné je uchovávat samostatně, protože jsou náchylné k poškrábání a čištění i leštění je nejlepší vždy svěřit do rukou odborníka.

dětské naušnice

DRAHÉ KAMENY

 • Rovněž drahokamy citlivě reagují na vysoké teploty i na silné sluneční záření. Může to způsobit vyblednutí jejich barvy. Některé typy kamenů špatně reagují také na vodu.
 • Také chemikálie mají na drahé kameny velmi špatný vliv, proto je nutné se vyhnout jakémukoliv kontaktu s chemickými látkami.
 • Šperky s cennými kameny je ideální skladovat samostatně ve speciální krabičce, aby se zabránilo jejich poškození.
 • U polodrahokamů obvykle k vyčištění stačí jemný vlhký hadřík a následné vyleštění, drahokamy by měl vždy čistit odborník, aby nedošlo k jejich poškození.

Více článků k tomuto tématu:

Reklama