S příchodem zimy nastává těžké období i pro naše ruce. Nejen pokožka, ale i nehty přímo volají po každodenní péči, která by měla být doslova „vitaminovou bombou“. Že nemáte čas a chuť utrácet každý týden za perfektně pěstěné ruce? Pokud do každodenní péče o svůj zevnějšek přidáte i několik pravidel péče o nehty, uvidíte, že se výsledky brzy dostaví. Na profesionální ošetření pak stačí zavítat asi tak jednou za měsíc.
Pravidlo 1. - Jak na manikúře, tak i doma!
Při dalším ošetření se své manikérky vyptejte na přípravky, které na vás používá. Tyto produkty je vhodné (především tedy pro vaše nehty) mít doma také. Nakoupit se dají zpravidla v nehtových studiích nebo ve specializovaných obchůdcích. Manikérky by je měly mít k prodeji i ve svém studiu, nebo vám je rády objednají.
A které z přípravků si vybrat? Každá žena by měla mít základní nádobíčko, kam patří pilník, ochranný nadlak, olej na nehty, odlakovač a krém na ruce. Když to jsou navíc právě ty přípravky, které používá i vaše manikérka, efekt je téměř zaručený. Do svých nehtů investujete přibližně „tisícovku“, ale tyto přípravky vám tak na půl roku vydrží.
Soutěžní otázka 5. – Je negativní test na HIV zárukou, že jedinec není HIV nakažen?
Pravilo 2. – Nehty stále nalakované.
Pravidlo 3. – Teplo!
Zima i mráz se na pokožce ani nehtech nepodepisují zrovna nejlépe, proto mějte stále (tedy pokud jste venku) rukavice. Nehty a ruce můžete doma prohřát teplou lázní obohacenou například o olivový olej nebo bylinky, při manikúře si pak dopřejte teplý zábal nebo masáž a peeling, ten funguje jako okamžitý „zkrášlovač“, oloupe totiž svrchní odumřelou vrstvu pokožky, a ta je díky tomu šťavnatější a připravena vstřebat maximum účinných látek z krému nebo zábalu, který by měl po peeling následovat.
Pravidlo 4. – Olejovat a olejovat!
Olej nepatří jen do salátu, ale i nehtů, přesněji kůžičce kolem nich dopřává bohatou výživu. Takový olej by měl obsahovat vitamín E, který zvláčňuje pokožku a podporuje hojení záděrek, dále mandlový olej, rýžový olej a spoustu dalších „dobrot“, které zjemňují kůžičku a podporují růst zdravého nehtu. Některé přípravky na nehty mohou mít i tzv. adstringentní účinky – znamená to, že záděry stáhnou, a tím je i rychleji vyhojí. Olejíček by se měl aplikovat několikrát denně. K dostání jsou v lahvičkách s aplikátorem (jako laky na nehty), ale i ve formě olejové tužky, takže současně s nanášením oleje zatlačujete kůžičku. Při používání oleje nedochází k poškození laku. Pokud si však budete své kůžičky olejovat před lakováním, musíte pak nehty ještě odmastit, k tomu jsou vhodné lihové přípravky.
Pravidlo 5. – Sláva přírodním nehtům!
Pravidlo 6. - Vnímejte své nehty!
Nemusíte mít čarodějnické schopnosti, pro čtení z nehtů stačí pouze umět se podívat a také vědět, co hledat. Nehty slouží jako zrcadlo zdraví. Pozorně si přečtěte, jaké jsou nejčastější změny, které ukazují, že něco v našem těle není v pořádku.
Bílé skvrny na nehtu – jsou často následek drobného poranění nehtu v místě, kde nehet vyrůstá, tedy kořínku. Často stačí malý náraz nebo špatně provedená manikúra a „flíček“ je na světě. Může se také jednat o nedostatek kalcia nebo železa. Skvrny se dají snadno odstranit, a to úpravou jídelníčku nebo správnou a pravidelnou manikúrou.
Rýhy v nehtech – jsou to drobné rýhy podél (někdy i příčně) celého nehtu, podélné naznačují nedostatek vitamínu B nebo hormonální změny v těle. Příčné rýhy ukazují na mechanické poškození, někdy mohou vznikat i jako následek hladovění. Rýhy je možné vyrovnat, existují totiž speciální podkladové laky, které rýhu vyplní, a povrch nalakovaného nehtu je tak celistvý.
Černé skvrny na nehtech – nehty musíme kontrolovat stejně jako mateřská znaménka. Pokud se pod nehtem objeví černá skvrna, která navíc neodrůstá, je vhodné vyhledat lékaře. Na nehtu se totiž může projevit Maligní melanom, což je zhoubný nádor. Pokud máte na nehtu černý „flíček“, nemusíte však hned panikařit, modřiny pod nehtem nebo „zbytky“ barev vypadají mnohdy úplně stejně.
Ať už jako zrcadlo zdraví, barevný doplněk nebo ochrana prstů, hrají naše nehty velkou roli. Dopřejme jim tedy péči, kterou si zaslouží. Ruce používáme každý den, pomáhají nám s komunikací a poví o nás nevyřčené, znám také mnoho žen, které si podle upravených nehtů vybírají i partnera. Naučme se tedy dopřát jim stejnou péči jako pleti nebo vlasům, protože nehty si ji zaslouží.
A ještě jedna rada - ani na nehtech se nevyplatí šetřit. Použití osvědčených značkových přípravků se na vašich nehtech brzy projeví. V salonech se tedy proto ptejte, s jakými produkty a od které firmy pracují. Za některou manikúru zaplatíte relativně o něco více. Pouze relativně, protože vaše nehty podstatně dříve zregenerují než po „obyčejné“ manikúře, a ve finále tedy ušetříte.
Autorka spolupracuje s novinářkou a majitelkou kosmetického salonu Kr studio.
Nový komentář
Komentáře
Tak tak, manikura je potřeba, ať je léto nebo zima
jitusha: Nehty mám nalakované 24 hodin denně už dobře 10 let a nezdá se, že by jim to ublížilo.
Jinak mám s příchodem podzimu strašné ruce. Dělají se mi záděry, suchá kůže na prstech... Fakt hnus.
jitusha: přesně tak
Mě nalakování nehtů vadí, jako by v nehtech nastalo jakési pnutí a je mi to nepříjemné...