Čistit bychom měli hned první prořezaný zoubek. Do doby, než se objeví i stoličky, postačí ke každodenní péči kapesník nebo čtvereček buničiny. Jakmile se vyklube první stolička, pořiďte děťátku měkký zubní kartáček a dětskou pastu s nižším obsahem fluoru. Nejprve necháme dítko vyzkoušet si čištění samo a potom zoubky ještě přečistíme my. Stoličky stíráme, přední zuby čistíme krátkými, rychlými tahy. I pro malinké děti platí pravidlo, že zubní hygienu provádíme dvakrát denně.
Co když se dítě čištění zubů brání?
Zoubky se čistit musí. Pokud se váš potomek brání, neměli byste čekat, až zmoudří, ale raději hledat způsob, jak jeho odpor „vyléčit“.
Tady je pár tipů, jak na to:
- čistěte si zuby před dítětem, ať ví, že tu prapodivnou činnost vykonáváte taky
- nechte dítě, ať zkouší zuby čistit vám
- dopřejte dítěti pohled na to, jak si jeho rodiče čistí zuby vzájemně. :-)
- čistěte „zoubky“ hračkám
- nechejte dítě, aby si v obchodě vybralo kartáček samo
- některé děti odmítají obyčejný kartáček, ale milují kartáčky elektrické
Co přispívá ke zvýšené kazivosti prvních zoubků ?
Kromě sladkostí je to také noční pití mléka a slazených nápojů. V noci bychom k uhašení žízně měli podávat pouze neslazený čaj nebo převařenou vodu. Pokud dítě pije v noci mléko - a to včetně mateřského - mělo by ho zapít vodou, aby se zoubky opláchly. (V praxi si tuto radu nedokážu představit. Má dvacetiměsíční dcera usíná zásadně během kojení, ale třeba to u vás bude fungovat…) K přirozenému čištění zubů přispívá okousávání mrkve (jablka či jiného ovoce NE).
Kdy poprvé navštívit zubní ordinaci ?
Ideální je brát dítě sebou k zubnímu lékaři hned, když se objeví první zoubek. Jde o to, aby si dítě na zubního lékaře zvykalo. Nemusí hned při první návštěvě otevřít pusu. Může se třeba jen s maminkou vyzkoušet posadit na křeslo. Určitě takovým postupem vybudujete dítěti do budoucna lepší vztah k zubaři, než když ho poprvé přivedete až s nějakým problémem. Před dítětem nikdy nedávejte najevo svůj strach či odpor k zubní ordinaci. Buďte mu sami příkladem a zahrajte si na hrdiny. :-) Nikdy taky dítěti nevyhrožujte, že pokud si nebude chtít čistit zoubky, bude ho to u zubního doktora bolet!
Je užívání fluoritových tablet, které někteří pediatři předepisují, nutné ?
Podle názoru naší přednášející spíše nikoliv. Jejich nevýhodou je to, že když už se s tabletami začne, musí se užívat stále a denně a postupně ve větších dávkách. Sama není přesvědčena o nutnosti toho, aby se dítě muselo takhle zavazovat.
Tak a já končím a jdu hledat číslo do ordinace. Ještě jsem totiž s naší malou u žádného zubního nebyla…
Nový komentář
Komentáře
*Lenka: nas junior uz s tim prestal, ale odnaucit ho to neslo.
buny: tak tak, v pastách je ho dost, myslím, že to takhle říká čím dál vc zubařů, ve světě se také od umělého podávání fluoru upouští, ty skvrny bývají pak i na druhých zubech a těžko s tím něco dělat
My také fluor už asi rok nejíme...mudr. nám říkala, že pokud čistíme zoubky, tak v té pastě ho je dost...naopak prý nadmíra fluoru dělá na zoubkách žluté skvrnky..u zubaře už jsme byli dvakrát a zatím (ťukťuk) žádný problém...jen teda zubařka říká že je malounko vidět že měl dudlík, ale že se to u druhých zoubků spraví....já tedy nevidím nic...
ale taky nejsem zubař..
Tak jak je to s tím fluorem? Nám to zubařka docela doporučila, manžel a jeho bratři to dostávali jako děti taky a mají zuby krásné.
Běla: ale ono se v posledni dobe ukazuje, ze s fluorem se to nema prehanet a ze po nem jsou treba fleky na zubech...
Mojí
čistím zoubky vždy večer před spaním.Nemá ještě 2 roky,ale o tom,že bych s ní měla jít k zubařce jsem nepřemýšlela.tady na vesnici je jedna zubařka pro všechny a už vidím,jak má čas na to,že já tam přijdu a nechám
at si hraje na křesle