orchidejOrchidej je nádherná rostlina rozšířená po celém světě. Existuje až 20 000 druhů, ale většina z nich roste jen na jediném místě planety, například na svahu určité hory. Do Evropy pronikla v 17. století z tropických pralesů Ameriky, odkud ji přivezli kolonizátoři. Dlouho byla pokládána jen za zajímavost, která nemůže v našich podnebných podmínkách přežít. Problémem však byla neznalost zahradníků, kteří orchideje sázeli do půdy s jinými rostlinami nebo je zavírali do vytápěných a dusných skleníků bez přísunu čerstvého vzduchu. Co se v průběhu staletí zjistilo a jak zajistit, aby se orchidejím dařilo i u vás doma na okenním parapetu?

Jaký druh orchidejí si pořídit domů?

Orchideje se staly natolik oblíbené, že šlechtěním vznikají nové a nové hybridy. Péče o ně je daleko jednodušší, protože jsou uzpůsobeny podmínkám, které může běžný pěstitel nabídnout. Také samotné rostliny jsou odolnější a bohatší na květy. Nejčastější druhy v bytech jsou Phalaenopsis neboli můrovec, Vanda či Dendrobium, jež jsou epifytické. Co to znamená? Takovéto rostliny mohou růst na větvích stromů a živiny přijímat kořeny, které visí ve vzduchu. Je potřeba je několikrát denně rosit nebo můžete kořeny ponořit jednou na 20 minut do vody. Epifyticky můžete orchideje také pěstovat. Potřebujete k tomu vhodný podklad, například větev, a terárium nebo vitrínku, které rostlině zajistí vyšší vlhkost vzduchu. Pokud budete orchidej denně rosit, její kůra se obalí mechem nebo rašelinou. Nejprve se k větvi rostlina připevní neviditelným silonem, pak už je schopná se přichytit sama. Tento způsob pěstování je běžný u druhu Vanda, který vytváří husté kořenové závěsy.

orchidejTip odborníka:
„Orchideje můžete samozřejmě pěstovat klasicky v květináči. Při pořizování květináče si dejte pozor na velikost. Chybou bývá, když si pořídíte příliš velkou nádobu, protože máte strach, že se kořeny do hlíny nevejdou a budou se prodírat na povrch. Avšak tak je to správně. Kořeny orchideje potřebují světlo a vzduch, které jim naopak svědčí. Pro tento účel se krásně hodí efektní průhledné květináče,“ radí Milena Göpfertová, ředitelka OBI Karlovy Vary.

Vhodná výživa pro krásné květy

orchidejOd jara až do podzimu ve dvoutýdenních intervalech se orchideje přihnojují speciálním hnojivem. Rostliny pěstované epifyticky se vyživují přes rozprašovač, do kterého přidáte k vodě i hnojivo bohaté na fosfor a draslík. Orchideje potřebují speciální substrát, který je dostatečně vzdušným, propustný a kyselý. Důležité je, aby měl omezené množství živin, protože půda a vzduch v pralese nejsou na živiny právě nejbohatší. Ačkoli tedy orchideje doplnění živin potřebují, naučily se být v tomto ohledu skromné. Skvělou variantou pro zdravý růst rostlin jsou přípravky pro listovou výživu orchidejí, které jsou k dostání například v hobbymarketu OBI.

Světlo svítí, ale neubližuje

orchidejZamyslely jste se nad tím, jaké je přirozené prostředí orchidejí a jak toho docílit doma? Orchideje rostou v tropických pralesích, kde jsou chráněny před přímými slunečními paprsky a mají dostatek vlhkosti a vzduchu. Přesně o tyto podmínky byste se měly snažit, ať už máte rostliny za oknem či ve vitrínce. Optimální umístění květináče za oknem je směrem k východu či západu. Pozor si však dejte na větrání v období mrazu, protože by se listy mohly mrazem spálit. Spálit by se však mohly také během ostrého poledního slunce, pokud by byl květináč umístěn směrem k jihu. Nejvhodnější je přiměřené denní světlo a místo s největším rozptylem světla, což jsou ideální předpoklady pro pěstování orchidejí.

Zalévat, ale nepřelévat

Přelévání bývá častou chybou pěstitelů. Epifytické rostliny nemají rády trvale vlhkou zeminu, která se vyznačuje nedostatkem kyslíku v půdě. Rostlina následně chřadne, kořeny uhnívají a často bývají napadeny houbovými chorobami. Jak tedy dodat orchidejím vláhu? Nechte celý květináč jednou až dvakrát týdně ponořený v nádobě s měkkou vodou. Tuto několikaminutovou proceduru, pokud vám to čas dovolí, provádějte v létě i častěji. Dejte si však pozor, aby vám voda nevnikla do středu listové růžice. Voda by měla být co nejměkčí, nejlépe dešťová. V případě, že nemáte možnost sbírat dešťovku a z kohoutku vám teče tvrdá voda, zkuste vodu převařit nebo použít destilovanou s přidaným hnojivem.

Líbí se vám orchideje a zkoušely jste je někdy pěstovat? Pokud se vám moc nedařilo, snad vám výše zmíněné rady pomohou přijít chybě na kloub. Určitě se vyplatí o orchideje správně pečovat, protože různé druhy mají jiné období kvetení. Těšit se z nádherných exotických květů tak můžete po celý rok.

Více najdete na www.obi.cz

Reklama