Novorozenci mají svůj vlastní rytmus. Spí a jedí, když si to jejich tělo žádá, a určit jim jasný řád tedy nebude nic lehkého. Pro začátek se můžete zaměřit na to, abyste svého drobečka naučili rozpoznávat den a noc, a to tak, že tomu přizpůsobíte způsob kojení a svého chování. Leckdy vám může připadat, že dítě mění své zvyklosti ze dne na den, vždy je důležité mu naslouchat.

gorenje

Tip: Velkou část práce kolem novorozence vám ulehčí Gorenje baby kolekce. Ať už potřebujete ohřívač lahví, parní sterilizátor nebo multifunkční hrnec, můžete nyní využít slevu 15 % v řetězci lékáren Dr. Max - objednat si je můžete na této stránce https://www.drmax.cz/gorenje-brand

 gorenje

Přebalování novorozence

Při přebalování můžete používat různé moderní látkové pleny, jednorázové pleny nebo je mezi sebou střídat podle příležitostí. Každý druh má své výhody i nevýhody. Při přebalování budete kromě plenek potřebovat i vlhčené ubrousky (popř. nádobu s čistou teplou vodou a žínku), mast na vyrážky a opruzeniny nebo dětský pudr.

Velmi praktické je i použití přebalovací podložky, která je omyvatelná a zvýšenými boky brání dítěti v pádu. Počítejte s tím, že především zpočátku spotřebuje novorozené dítě klidně i 10 plenek za den (spotřebu ale ovlivní i kvalita vybraných plen).

Při každém přebalování je nutné pečlivě očistit zadeček od zbytků stolice a moči. Nejlepší je po každé stolici dítě omýt pod tekoucí vlažnou vodou a potom dočistit vlhkou gázou. Zadeček otírejte vždy směrem zepředu dozadu. Zamezíte tak zanesení bakterií do genitálií. Dodržování tohoto postupu je důležité hlavně u dívek.

 

Zkušenosti maminek

Na diskuzním fóru ModryKonik.cz sepsaly maminky vlastní zkušenosti s novou Baby kolekcí Gorenje.

 

Koupání novorozence

Nejprve si připravte k ruce vše, co budete potřebovat: vaničku nebo koupací kyblík, lehátko nebo koupací podložku, žínku, osušku, mycí gel či mýdlo, přebalovací podložku, plenku, krém či mléko na tělíčko, krém na zadeček a pyžamko.

Miminko koupejte hodinu před kojením, nebo hodinu po něm. V místnosti, kde budete dítě koupat, by mělo být vždy alespoň 21 stupňů Celsia. Do vaničky nebo kyblíku nalijeme nejprve studenou a pak teplou vodu a dobře ji promícháme. Vody ve vaničce nemá být více než 10-15 centimetrů, teplota vody má být kolem 37 °C. Teplotu změříme speciálním teploměrem, nebo ji vyzkoušíme ponořením loktu. Voda nesmí ani studit, ani pálit.

U miminek nejprve omývejte obličej, poté tělíčko a až nakonec místa, která jsou schovaná pod plenou. Poté dítě uložte na suchou osušku a pečlivě vysušte.

Tip: Obličej můžete na závěr omýt převařenou vodou a zadeček ošetřit ochrannou mastí.

gorenje

Stříhání nehtíků novorozence

Nehty na rukou a nohou rostou dětem velice rychle. Pořiďte si nůžky s tupými konci a nehty stříhejte do rovna. Většině dětí se tento proces nelíbí, pláčou a vrtí se. Nejlepší je počkat až miminko usne a požádat partnera o pomoc.

Tip: Práce s novorozencem budete mít opravdu nad hlavu a na dlouhé mytí nádobí nemusí zbývat čas. Přečtěte si proto článek: 10 důvodů, proč si pořídit myčku nádobí a nechejte se inspirovat.

 

Jak uklidnit plakajícího novorozence?

Každé dítě je úplně jiné, některé děti budou plakat, i když se budete snažit sebevíc, jiné pláčou jen v momentě, kdy opravdu něco potřebují. Rozhodně se nestresujte tím, že vaše dítě pláče. Některé děti takové prostě jsou. To se časem srovná.

Naučte se rozeznávat jednotlivé druhy pláče. Zjistíte tak, kdy dítě pláče kvůli hladu, žízni, nebo kdy potřebuje přebalit či pomazlit. Zpočátku ale budete muset prověřovat jednotlivé možnosti, než se naučíte vytušit, čeho se dožaduje.

 

Na co si dát u novorozence pozor?

Novorozenec by měl být, pokud možno v klidu, pozor si proto dejte na hlasité zvuky, které ho mohou děsit. Dítě by si ovšem mělo zvyknout na klasické zvuky, proto kolem něj nechoďte po špičkách. Pokud máte domácího mazlíčka, tak především v prvních týdnech po porodu na něj dávejte obzvláště pozor, aby nedošlo k poranění dítěte nebo k nějakým zdravotním reakcím.