k1.jpg

Kočky mají mlsný jazýček – co jim můžeme nabídnout?
Chcete-li pro zdraví své kočky udělat maximum, věnujte velkou pozornost výběru krmiva. Kočky bývají mlsné a vybíravé, organismus zdravé kočky má ale současně vysoké nároky na kvalitu krmiva. Svou kočku můžete krmit suchým i vlhkým krmivem. Výběr jednoho, druhého nebo kombinace obou způsobů krmení závisí na vašich potřebách, finančních možnostech, a především na mlsném jazýčku vaší kočky.

Suché krmivo
Suché krmivo v podobě granulí lisovaných za studena je z pohledu časové náročnosti na krmení a také skladování optimálnější. Snadněji se můžete přizpůsobit stravovacím zvykům vaší kočky. Kočka si totiž potrpí na přísun potravy v podobě malých dávek během celého dne, a tak musí mít neustále v misce něco k snědku. Na rozdíl od psa si nemá potřebu nacpat bříško k prasknutí. Pro zlepšení příjmu suchého krmiva a zdravého trávení je do něj možné přimíchat každý den jednu až tři lžičky jogurtu pro kočky. Většina koček bude vítat kombinaci suchého a vlhkého krmiva. Pokud si ale vaše kočka vybere jen suché, nevadí, dbejte jen na to, aby měla neustálý přístup k čerstvé vodě.

Vlhké krmivo
Vlhké krmivo většině koček skutečně chutná. Obsahuje více vody a jeho vůně je daleko intenzivnější. MVDr. Michaela Riedlová dodává, že: „Pro organismus kočky je vlhké krmivo vhodnější, doplňuje mu totiž tekutiny důležité například pro správnou funkci ledvin.“ Snad každá kočka si musí zamilovat mističky pro kočky s kousky šťavnatého masa v lahodné želé omáčce nebo konzervy z kvalitního masa.

B.A.R.F. – syrová potrava
Syrová potrava napodobuje věrně přirozenou potravu koček žijících ve volné přírodě. Pejskaři se už naučili svoje mazlíčky krmit B.A.R.F.em. Kdežto chovatelé koček teprve přicházejí tzv. „barfovaní“ na chuť. Pojem B.A.R.F. pochází z angličtiny. Pokud rozklíčujete detailně jednotlivá slova, ze kterých je zkratka složená, zjistíte, že se jedná o „Bones and raw food“ – česky „Kosti a syrová potrava“. A proč zrovna kočky krmit B.A.R.F.em? Už jen proto, že se kočka řadí mezi 100% masožravce.  Je to lovec od přírody, zvyklí si svoji ulovenou kořist zpracovat. Při „barfování“ se také můžete vyhnout alergiím a problémům s trávením, kterými trpí stále více koček. S B.A.R.F.em rozhodujete pouze vy, jaké krmivo bude vaše kočka dostávat a v jaké kombinaci. Množství krmiva můžete individuálně přizpůsobit potřebám vaší kočky. Ale než začnete „barfovat“, je dobré si rozšířit svoje znalosti.

k2.jpg

Kočky a pitný režim
Kočky obecně většinou málo pijí. Potřebné tekutiny si doplní z vlhké části krmné dávky. Pokud ji ale nemají, je důležité zatraktivnit zdroje pitné vody tak, aby kočku bavilo z nich pít. Některé kočky rády pijí tekoucí vodu z kohoutku třeba ve vaně nebo umyvadle. Stejně tak je bude bavit vodní fontánka. Pamatujte, že vodu je kočce třeba měnit každý den.

A jak je to s koupáním koček?
Kočky koupel téměř nepotřebují a často ji také za celý život neabsolvují ani jednou. Pokud už kočku koupat musíme, je třeba opatrnosti, šetrného zacházení a kvalitního kočičího šamponu. Jiné je to s kartáčováním srsti. Ačkoli ho kočky většinou také příliš nemilují, je vhodné se o něj alespoň pokusit. Aby kočka kartáčování lépe snášela, naučte jí, že na konci vždy dostane oblíbený pamlsek. „Pravidelné česání totiž pomáhá odstraňovat odumřelou srst a udržovat zdravou kůži. Více chlupů pak také ulpí na hřebenu než na oblečení a koberci. Je vhodné najít takový kartáč či hřeben, který kočce nevadí. Nejlepší zkušenost mám s kartáči silikonovými. Pro zlepšení kvality srsti nebo při kožních chorobách je možné kočce do krmení přidávat lněný nebo konopný olej.“, radí MVDr. Riedlová.

k3.jpg

A co drápky – jak na ně?
U koček žijících výhradně doma můžeme přibližně jednou za tři až čtyři týdny ostříhat drápky. Pokud se bojíte, abyste kočku nestřihli, můžete se správný postup naučit v ordinaci veterináře. Máte-li kočku domácí, kterou občas vyvezete na chatu, kde bude chodit ven, nezapomeňte jí nechat před odjezdem drápky dorůst.

Čistíme kočce zuby?
Domácí čištění zubů si nechá líbit opravdu málokterá kočka. Můžete se o to pokusit, na trhu jsou zubní kartáčky i pasty pro kočky. Důležitější je alespoň jednou za několik měsíců kočce zuby a dásně zkontrolovat. Pokud máte pocit, že vaši kočku něco bolí, nechte ji prohlédnout veterinárním lékařem.

Pro spokojený život vašich mazlíčků doporučujeme navštívit e-shop Yoggies, kde najdete široký sortiment krmiv pro psy a kočky nejvyšší kvality bez chemie, konzervantů, sóji a lepku, protože Zdraví začíná v misce®.
62666b6553eecobrazek.png

Reklama