Krásně zhojená a vyzrálá jizva je souhrou několika faktorů. Kromě dobře odvedené práce operatéra je to schopnost hojení našeho těla a v neposlední řadě i péče, kterou srůstající ráně věnujete.

ji1.jpg
Foto: Shutterstock

Proces hojení rány má tři fáze.

  • Při té první, která trvá 2 až 3 dny, dochází k zástavě krvácení, tvorbě tkáňového moku a vyčištění rány.
  • Poté se začínají vytvářet drobné cévy, takzvaná granulační tkáň, a tvoří se i kolagenová vlákna potřebná ke slepení okrajů rány. To by mělo být hotovo do 7. až 8. dne po úrazu či operaci.
  • Následně proces hojení přechází do fáze závěrečné, kdy se vytváří vlastní jizva. Může trvat měsíce, ba dokonce i roky. Z okrajů rány začínají přerůstat buňky, aby ji překryly.

Jak o jizvu pečovat?

To nejdůležitější, co můžete pro svou hojící se jizvu udělat, je nenamáhat ji. Při nevhodné zátěži se bude příliš napínat a roztahovat, takže se bude i hůře hojit. A co víc – vzrůstá riziko, že se rána zhojí takzvanou keloidní jizvou, kdy tkáň nekontrolovaně přerůstá jizvu samotnou. Operatéři proto po zákroku ordinují pacientům minimálně šest týdnů bez větší fyzické zátěže.

Jakmile je rána zhojená a lékaři odstraní stehy, je načase začít s promazáváním jizvy. Za žádnou cenu totiž nesmí být vysušená, svraštělá. Existují speciální drahé krémy určené k péči o jizvy, vsadit ale můžete i na obyčejné přírodní pomocníky - měsíčkovou mast, šípkový nebo třezalkový olej, případně na osvědčené kvalitní sádlo. Jen pozor, nesmí být s přídavkem čehokoli, natož pak soli.

Týden až čtrnáct dní po vyndání stehů (pokud je jizva v pořádku) je nejvyšší čas začít s tlakovou masáží jizvy. Pomáhá předejít vzniku hypertrofického (navýšeného) jizvení. Jak na to?

„Na zhojenou ránu zatlačte prstem proti podkladu tak, aby se nehtové lůžko odkrvilo. Tlak ponechejte asi 30 sekund, poté povolte, prst přesuňte na vedlejší část jizvy a postup opakujte. Takto tlakem promasírujte celou délku jizvy. Tvrdší hrudkovitá místa masírujte více do hloubky. Přes jizvu prstem nepřejíždějte, pouze tlačte. Masáž provádějte minimálně třikrát denně po 10 minutách. Čím častěji, tím lépe,“ doporučují pacientům zdravotníci z Fakultní nemocnice Olomouc s tím, že účinek lze o čekávat za 1 až 2 měsíce.

  • Při masáži si můžete vzít na pomoc i měkký míček. Přiložte ho na začátek jizvy a s mírným tlakem přejeďte na její konec. A pak zase zpět.
Častou komplikací hojení rány je její infekce. Projevuje se zarudnutím, otokem, zvýšenou teplotou jejího okolí a samozřejmě větší bolestivostí. V takovém případě samoléčení přerušte a navštivte lékaře.

Pozor na slunce

Jizvu není radno vystavovat slunečním paprskům. Zvláště nebezpečné je to v prvních třech měsících, kdy je nová pokožka velmi náchylná ke vzniku hyperpigmentací. To znamená, že se v ní ukládá pigment, kvůli kterému nepěkně ztmavne.

ji.jpg
Foto: Shutterstock

Zdroj informací: IKEM, Fakultní nemocnice Olomouc, Hojení ran

Čtěte také: