Ačkoli se to možná na první pohled nezdá, samovolný únik moči je jednou z nejčastějších zdravotních komplikací, která celosvětově trápí 4 – 8 % populace. V České republice se s inkontinencí potýká minimálně 490 000 pacientů, z nichž velká část je v seniorním věku. Lidí, kterých se problém přímo či nepřímo týká, je však daleko víc. Únik moči totiž představuje každodenní téma nejen pro samotné pacienty, ale také pro jejich blízké, bez jejichž pomoci se často neobejdou. Jak ale svému milovanému, který se o sebe nedokáže sám postarat, poskytnout co nejlepší péči, to často bývá pěkný oříšek.

Základem je vždy důsledná intimní hygiena. Problémem ovšem je, že se jedná o velice citlivou záležitost. Pro představu, jak se pacient asi cítí, si vzpomeňte třeba na první návštěvu u nového gynekologa. Určitě se shodneme, že se nejedná o nic příjemného. Teď si tento pocit ještě několikrát vynásobte a přičtěte obavy z trapnosti kvůli úniku moči. Nic moc, že?

baby

Rychlá, ale důsledná hygiena

Tím, že se od vás pacient nechá ošetřit v oblasti intimních partií, vám dává do rukou zbytky své důstojnosti. Je třeba k tomu podle toho také přistupovat. Měla byste ho třeba nechat, aby všechny úkony, které zvládne, dělal samostatně. Tím jednak posílíte jeho sebedůvěru a zároveň předejdete mnoha nepříjemným situacím. Dalším pravidlem, kterého byste se měla držet, je zkrátit dobu hygieny pouze na nezbytně nutný čas. Ovšem samozřejmě ne na úkor důslednosti, ta je zde zcela zásadní.

Při používání inkontinenčních pomůcek, ať už jsou to vložky, pleny, nebo natahovací kalhotky, totiž může poměrně snadno docházet k narušení pokožky. Při nedodržování několika zásadních postupů se mohou objevit i další problémy, jako jsou například dermatitidy či proleženiny. Ty se vyskytují zejména u pacientů upoutaných na lůžko, případně na invalidní vozík. A právě únik moči je jedním z faktorů, který pokožku dráždí a ke vzniku dermatitid a proleženin přispívá.

Při péči o inkontinentního pacienta myslete na to, že časté mytí mýdlem a houbou může poškozovat ochrannou vrstvu pokožky. Ta je pak náchylnější k vysušování, odlupování a pronikání infekcí. Starým lidem se navíc pokožka velice pomalu hojí.

Speciální přípravky vám usnadní život

Velkým pomocníkem nejen pro intimní hygienu jsou speciální přípravky TENA 3v1, které obsahují látky zamezující právě vysoušení a dráždění pokožky. Spojují výhody jemného mycího přípravku, hydratačního krému a nemastné složky pro ochranu pokožky. Obsahují speciální přísady, které s minimálním úsilím a navíc velmi jemně odstraňují zápach, moč i zbytky stolice. Zároveň vytváří na pokožce ochrannou vrstvu, která snižuje riziko podráždění močí, inkontinenčními pomůckami, ložním prádlem nebo oblečením. Po použití se tyto přípravky už neoplachují. V lékárnách a prodejnách se zdravotnickými potřebami jsou k dostání mycí krémy, pěny a také ubrousky nebo žínky.

Kromě toho TENA nabízí i speciální sprchové gely určené pro časté mytí pokožky inkontinentních pacientů. Tyto přípravky se po použití klasicky opláchnou, jsou tedy vhodné spíše pro soběstačné pacienty. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je vhodné pokožku následně ošetřit také speciálním hydratačním krémem a pro zvýšení ochranné vrstvy natřít mastí nebo vazelínou.

baby

Svou roli hraje i strava

Správná hygiena je jen prvním krokem v péči o pokožku inkontinentních pacientů a v prevenci vzniku dermatitid a proleženin. Mezi další faktory patří používání spodního prádla a lůžkovin výhradně z přírodních materiálů sajících vlhkost, jako jsou bavlna nebo len. Pozor dejte i na to, aby na prostěradle nebyly záhyby nebo dokonce drobky. Velký vliv má také pestrá strava, která by měla ideálně obsahovat dostatečné množství vitaminu C a bílkovin. Ty pro organismus představují regenerační materiál a jsou zásadní při boji o udržení zdravé pokožky.

Stejně důležitou roli v péči o blízkou osobu s inkontinencí hrají také vhodně zvolené inkontinenční pomůcky. Je třeba dbát o to, aby pomůcky byly prodyšné, anatomicky tvarované a aby nezakrývaly větší plochu těla, než je nutné, protože to jen přispívá k poškozování pokožky ve větší míře. Když byla řeč o lidské důstojnosti, ideální variantu v tomto případě představují kalhotky TENA Flex. Díky rychloupínacímu pásu se totiž velmi snadno vyměňují bez ohledu na polohu pacienta. Zapnout je můžete zepředu i zezadu a svému blízkému tak dopřát alespoň částečné soukromí, za které vám bude určitě vděčný. Každá maličkost se totiž počítá.

Více informací o jednotlivých mycích přípravcích i inkontinenčních pomůckách najdete na www.tenacz.cz.

Reklama