Mléčné zuby, odborně nazývané zuby dočasné, se prořezávají od 6. do 30. měsíce věku. Ve 2,5 letech mají děti obvykle všech 20 dočasných zubů. S péčí o ústní hygienu by měli rodiče začít asi v 6. - 8. měsíci věku. Ke stírání zbytků potravy ze zoubků se hodí navlhčený kousek gázy, ve speciálních prodejnách se dají zakoupit i prsťáčky a další druhy kartáčků pro kojence.

zuby

 

Po prořezání prvních dočasných stoliček, kolem 1. roku, doporučujeme začít postupně používat dětský zubní kartáček a zubní pasty s fluoridy, které posilují dosud nezralou zubní sklovinu. Obsah fluoridů se udává v jednotkách ppm F-. Dětem od 1 do 2 let stačí kartáček lehce potřít pastou s obsahem fluoridů do 500 ppm. Od 2 let používáme pastu s koncentrací fluoridů kolem 1000 ppm, ve velikosti hrášku. Malé děti část pasty polykají, proto je učíme ústa vyplachovat.

Nejvhodnější technikou čistění od 1 do 3 let jsou drobné krouživé pohyby kartáčkem. Postupně čistíme všechny zubní plošky. Čištění zubů by mělo probíhat 2x denně, ráno po snídani a večer po posledním jídle nebo sladkém pití, a mělo by trvat 2 minuty.

Děti mezi 2. - 3. rokem se pokoušejí čistit si zuby samy. Podporou této snahy jim pomáháme vytvářet správné hygienické návyky. Dítě do 3 let však používá zubní kartáček pouze jako hračku a není schopno si zuby samo dobře vyčistit. Konečné čištění proto musí vždy provádět rodiče! Zubní kartáček je třeba udržovat v čistotě a umývat nejlépe pod tekoucí horkou vodou. Opotřebovaný zubní kartáček vyměňujeme za 2-3 měsíce.

jiri_pekarekKolem 1. roku života dítěte by měli rodiče se svým potomkem navštívit zubního lékaře. Ten dítě prohlédne a vysvětlí rodičům, jak pokračovat ve správném čištění zubů. Pokud rodiče dodržují zásady prevence zubního kazu, proběhnou i další prohlídky bez nutnosti ošetření, a tedy ke spokojenosti všech.

MUDr. Jiří Pekárek
Dům zubní péče o dítě a rodinu

Četli jste

V dalších dílech si přečtete:

  • Jak motivovat děti k čištění zubů
  • Starost o chrup v raném dětství - vklad do budoucnosti
Reklama