6258129e1cc43obrazek.png
Zdroj: Shutterstock

Proč se zuby psa tolik nekazí
Řezáky, špičáky, stoličky – dospělý pes má celkem 42 zubů různých tvarů a velikostí. Jsou zcela zásadní pro příjem potravy, ale také pro lov a obranu. „A právě proto bychom měli stejně u našich zvířecích členů rodiny pečovat o zuby stejně pečlivě, jako o ty svoje,“ konstatuje MVDr. Michaela Riedlová. Dobrá zpráva je, že díky větším mezerám mezi zuby funguje u psa samočistící proces pomocí slin daleko lépe než u lidí. Důvodů, proč se zuby psa tolik nekazí je hned několik: „Psí potrava na rozdíl od té lidské neobsahuje mnoho sacharidů, které jsou jednou z hlavních příčin tvorby zubního kazu u lidí. Povrch jejich zubů je tak hladký, že se na nich bakterie způsobující zubní kaz neudrží. Napomáhá tomu i minerální složení a struktura psích zubů,“ vysvětluje MVDr. Michaela Riedlová.

Starost o psí chrup je namístě
Navzdory tomu na psí zuby útočí stejní „škůdci“ jako na zuby člověka. Usazeniny a bakterie mohou v tlamě psa nadělat stejnou paseku jako u lidí. A co na to MVDr. Riedlová: „O co méně je zubních kazů, o to více je zubního kamene a zánětu dásní. Zubní plak se začíná utvářet již několik hodin po jídle. Postupně se v něm usazují minerální látky a vzniká zubní kámen. Ten obaluje zub, odtlačí dáseň a umožní průnik bakterií pod ní. Tam se začne rozvíjet zánět. Bakterie v těchto místech se postupně dostávají do krevního oběhu a jsou roznášeny do celého těla. Zánětlivá ložiska mohou vznikat ve vnitřních orgánech – v srdci, játrech nebo v ledvinách.“

TIP!
Na to, že není s chrupem vašeho miláčka něco v pořádku, vás upozorní:

  • zapáchající dech,
  • pejsek odmítá pevnou potravu,
  • kouše potravu jen na jednu stranu,
  • abnormálně slintá,
  • má zarudlé dásně.

Začínáme od štěněte

Pomalu zvykejte svého mazlíčka na pravidelnou péči o chrup už od štěněte. „Začínáme u štěněte s prstovým zubním kartáčkem, který ho naučí, že se manipulace v okolí zubů a dásní nemusí bát. Posléze přejdeme na měkký kartáček, vždy výhradně s psí zubní pastou neobsahující xylitol, který je pro zvířata toxický,“ radí Michaela Riedlová. Ideálně bychom měli čtyřnohým kamarádům čistit zuby denně. Ale pokud Vám to Vaše časové nebo finanční možnosti neumožňují, pak alespoň jednou týdně. Je to pořád lepší než nečistit zoubky vůbec. Buďte trpěliví a nezapomeňte mazlíčka pořádně pochválit. Určitě si to zaslouží.

Nevíte si rady?

Pokud se vám nedaří pejskovi vyčistit zuby, doručujeme nechat vyčistit chrup pejska přímo u veterináře. Zubní kámen se opatrně odstraňuje ultrazvukem pod lehkou narkózou. Tvorbě zubního kamene můžete také zabránit prostřednictvím volby vhodné potravy. Pamlsky lisované za studena patří k pochoutkám, které si váš pejsek určitě oblíbí. Nejenže jsou vyrobeny z nejkvalitnější syrových druhů mas z evropských farem, ale také díky šetrné výrobě lisováním za studena zůstávají v pamlsku zachovány důležité vitamíny, minerály a zdraví prospěšné látky. Tyto pamlsky svou tvrdostí připomínají kost. A právě při kousání si pes přirozeně mechanicky odstraní plak ze zubů a posílí svaly v tlamě. Je to tedy pamlsek i dentální pomůcka zároveň. 

62581254258a3obrazek.png

Při hojení léčených dásní může být vhodnější měkká potrava – tedy konzervy, B.A.R.F. syrová potrava s probiotiky a kloubní výživou a omáčky pro psy zchutňující a změkčující granule. Imunitu, tak důležitou při protizánětlivé léčbě dásní, podpoříme svačinkou v podobě jogurtu pro psy bez laktózy a s obsahem speciálních kultur probiotik prospěšných i pro zažívací systém. Stejně tak může být výborným prostředkem pro podporu obranyschopnosti několikadenní probiotická kůra. Vše potřebné pro zdravé krmení vašeho mazlíčka najdete u výrobce českých krmiv - Yoggies, která jsou 100% bez chemie, zachovávají přírodní živiny a jsou vyrobena z nejkvalitnějších surovin a s přidáním probiotik i prebiotik.

625812107fbf5obrazek.png

Reklama