Je nějaký rozdíl v hojení dírky v ušním lalůčku po nastřelení a propíchnutí?
Rozdíl mezi hojením píchnuté a nastřelené náušnice může i nemusí být. Hojení je odvislé od mnoha dalších faktorů, které ho ovlivňují. Mimo jiné závisí hojení také na tom, jak je poškozená či nepoškozená okolní tkáň. 

U nastřelené dírky nedochází k žádnému poškození okolní tkáně. Dřík náušnice rychle pronikne tkání lalůčku, podobně jako jehla. Laické názory, že tkáň je nastřelením rozdrcená, rozstřelená a jinak poškozená, jsou mylné a vychází z neznalosti.

U píchání se okolní tkáň poškodit může, každý pracovník totiž používá jinou techniku a jiné držení lalůčku při propíchnutí. Jehla proniká pouze tlakem piercera a lalůček není fixovaný. To například ve státech severní Ameriky se používá k fixaci speciální peán. Někdy je k propíchnutí ušního lalůčku potřeba vyvinout opravdu velkou sílu, což vede k jeho nadměrnému mačkání prsty piercera. To není pro start hojení dírky dobré, stejně jako následné vložení nesterilních náušnic. Ne, náušnice naložené v lihu skutečně nemůžeme považovat za sterilní. Líh totiž není dezinfekce. Pro vysvětlení uvedu jednoduché přirovnání - nepředpokládám, že by maminky svolily k očkování dítěte jehlou naloženou v lihu.
5aa27b8110836obrazek.png

Jak se tedy starat o ouška po aplikaci náušnic?
S dírkami ani s náušnicemi neděláme vůbec nic. Na dírky ani náušnice zbytečně nesaháme. Dírky ničím nemažeme, neaplikujeme žádný líh, alkohol ani Framykoin a podobné masti, pokud nejsou indikovány lékařem z důvodu infekce.

To skutečně nemáme dělat vůbec nic?
Přesně tak. Toto maminky rády slyší, péče o děťátko je již tak náročná. Některé zažité postupy péče o dírky jsem po řadu let postupně pozměňovala či rušila. Vycházela jsem ze sledování hojivosti u svých klientek. Péče o dírky, kterou prosazuji, je tedy odzkoušená mnoha klientkami po mnoho let.

Takže není vhodné ani ono doporučované točení s náušnicí, aby nepřirostla?
K točení a protahování náušnic není sebemenší důvod. Materiály náušnic jsou inertní (nepřilnavé) a tkáň k nim nepřiroste. První dny jsou náušničky v dírce přilepené díky tělním tekutinám. Pootočením náušnice se mohou stroupky a přischlé části utrhnout, takže se pak místo hojí znovu. Uvolněné stroupky kvůli tomu mohou zůstat v dírce, a ta se s nimi musí vypořádat. Obvykle se naštěstí stroupek postupně vyloučí dírkou ven. Ovšem jakýkoliv biologický materiál, který v dírce nebo jejím okolí stagnuje, může být živnou půdou pro choroboplodné zárodky. A nesmíme opomenout ani fakt, že protáčení náušnic v prvních dnech či týdnech bývá velmi nepříjemné až bolestivé.

V čem jsou špatné další zažité postupy při ošetřování oušek?
Například potírání lihem. Líh je těkavá látka, není to léčivo, které by nám prospělo. A hojení už vůbec ne. Pokožku vysušuje a dráždí. Pravidelnou aplikací dírky strádají, nehojí se, jsou podrážděné, vysušené, začnou se loupat. Vznikají ragády (praskliny), které mohou být vstupem infekce. Otírání okolí dírky lihem nemá opodstatnění. K omytí nečistot nám poslouží čistá voda při mytí, ta pokožku navíc krásně zvláční. Pokud je okolí dírky bez nečistot a zaschlinek, není důvod, proč by bylo okolí dírky osídleno bakteriemi, a bylo nutno otírat ho dezinfekcí, natož právě zmíněným lihem.

Nevhodné je také používání Framykoinu. Je to mast s antibiotiky, a přestože je jich tam minimální množství, můžeme jejím zbytečným používáním přispívat k rozvoji rezistence antibiotik. Masti s antibiotiky v tomto případě používáme cíleně, nikoliv preventivně.

Zmínila jste, že k čištění slouží nejlépe voda. Za jak dlouho po aplikaci náušnic je možné koupání, ať už ve vaně či bazénu?
Po píchání náušnic kanylou bych doporučila domácí koupání a sprchování po 3 dnech, v bazénech po týdnu. Po nastřelení náušnic jsou tyto termíny mnohem kratší. A to zejména proto, že dírka je menší než náušnice. Pokožka kolem dříku náušnice je zcela napnutá a není zde otevřená rána. Koupat se doma tedy můžeme ihned, ale hodinová lázeň samozřejmě ideální není. Do bazénu můžeme za 1 až 2 dny.

Nevadí ani kosmetika ke koupání používaná?
Mýdlo, šampon, olej ve vodě nevadí, pokud se nakonec omýváme čistou vodou. Omývání čistou vodou je pro čerstvé dírky prospěšné. Odstraňují se tak zaschlinky tkáňového moku, který může z dírky v době hojení přirozeně vytékat. Omyjí se také nečistoty, prach, pot, kožní maz, chloupky z oblečení a tak dále. U dírek s poruchou hojení časté koupání (omývání) dokonce doporučuji.

Za jak dlouho po nastřelení či propíchnutí může být dírka v uchu zahojená?
Jako doba potřebná pro zahojení dírky pro náušnice se všeobecně bere jeden kalendářní rok. Většinou to ale bývá dříve. Zejména u dětí dochází zpravidla k rychlejšímu hojení. Ovšem samotné hojení je věc velice individuální, ovlivňuje ho mnoho faktorů. Nicméně první půlrok je dírka náchylnější k zavlečení infekce, protože není plně zahojená. A první rok by dírka neměla být bez náušnice. Může se stáhnout, slepit a následně srůst.

Za jak dlouho můžete náušnice vyměnit za jiné, jaká je neúčinnější prevence zánětu, a co dělat v případě, že začne dírka v ušním lalůčku hnisat? O tom si budeme s Lenkou Marií Šperlovou povídat příští týden.

Mgr. Lenka-Marie Šperlová

  • první piercingový specialista uší v ČR
  • střední i vysokoškolské studium se zdravotnickým a pedagogickým zaměřením
  • aplikaci náušnic tedy provádí vyšší zdravotnický personál, nikoli zdravotní sestra
  • licence na porušování kontinuity lidské kůže je samozřejmostí
  • píchání a později nastřelování a náušnic se věnuje od roku 1995

Více na www.nastrelovani-nausnic.cz.

Čtěte také:

Reklama