Počítač jsme měli doma mezi prvními. Ještě neexistovaly diskety, místo toho jsme měli magnetofonové pásky s nahraným programem. Ten se vždy načítal s hlasitým vrčením. Dodnes si pamatuji ten zvuk a také naše první hry. Sestřelování zdi, ale i učení se němčiny se snahou o zábavnou formu.

Už je to dávno, co v pokoji zářila zelená písmenka z obrazovky. S dnešními počítači se to nedá porovnávat, ale jednou budu moci svým dětem vyprávět, čemu ony možná ani neuvěří.

 

Mám kamarádku. Její desetiletý syn ví o počítačích mnohem více než ona. A ona nemá šanci ho dohnat. Ale snaží se. Chce rozumět alespoň trochu tomu, o čem syn mluví, a tak touží umět s počítačem mnohem víc než doposud. Což je trochu problém.

Stačí jen naznačit manželovi, aby jí něco vysvětlil, a hned je oheň na střeše. Tedy na začátku ne. Oba si sednou k počítači a on jí začne něco vysvětlovat. Když ona poprvé zaváhá, on jí to rychle ukáže ještě jednou. Když se zeptá znovu, dochází mu trpělivost a učení končí skoro hádkou.

 

Oba otráveně odcházejí od počítače. On si myslí něco o tom, že ona není schopná nikdy se to naučit. Ona si uvědomí, jak je netrpělivý, a nemá tušení, koho požádat o pomoc.

 

Není sama, která má podobné zkušenosti. Znám to i osobně. Muži, kteří všeobecně rozumějí více počítačům než my, nějak nechtějí v sobě najít trpělivost a vysvětlit ženám, co je potřeba.

 

Nejde o to, být počítačový expert. Ale například rozumět svým dětem, o čem mluví. Moct s nimi být ve spojení přes počítač, když bydlí daleko.

Žádná z nás asi nechce umět s počítačem pracovat dokonale. Hlavní je nepřipadat si bezradná nejen při práci s ním, ale i ve světě, který je počítači již téměř zahlcen. 
 

Dnešní téma se zaměřuje na náš vztah k počítači. A co si budeme povídat, každá občas potřebuje poradit. A manželé a partneři bývají netrpěliví. Poraďme si dnes navzájem. Každá si občas neví rady, tak proč se nezeptat…

Dnešní téma
Já a počítač

Proč máte doma počítač?

Kvůli komu?

Kvůli čemu?

 

Živí vás počítač?

Musela jste se s ním kvůli práci naučit?

Kdo vás učil? Příručky, partner, škola, vy sama?

Jaké byly vaše začátky?

 

Je počítač váš nepřítel?

Proč ho nemáte ráda?

Kdy si připadáte nejvíc bezradná?

 

Požádáte muže o pomoc, když si nevíte rady?

 

A co vaše děti?

Jsou na něm již závislé?

 

Proč je počítač super a proč je lepší ho nemít?


napište nám na: 

redakce@zena-in.cz

 


Reklama