Lidé, kteří se například v předminulém století narodili s nějakou podivnou fyzickou odlišností (například s končetinou navíc a podobně), neměli rozhodně lehký život. Společnost se jich buď zcela stranila nebo byli naopak vystavování v takzvaných cirkusech zrůd či v panoptiku. Chodili se na ně dívat celé davy lidí. Dnes naštěstí medicína pokročila natolik, že je velké procento tělesných defektů řešitelných. Bohužel ale zároveň není péče stále přítupná pro všechny postižené... S jakými katastrofami lidského těla ale bylo možné se v minulosti setkat?

Pavoučí dívka Josephine

Josephine Myrtle Corbin se narodila v roce 1869 v americkém Tennessee s velice vzácnou nemocní jménem dipygus. Lidé postižení tímto onemocněním trpí zdvojením orgánů a částí těla od pasu dolů. Josephine měla od narození dvě pánve, čtyři nohy a dva ženské pohlavní orgány. Mohla však používat jen vnější nohy – dvě prostřední byly natolik slabé, že nebyly schopny chůze. Vystupovala v různých show a varieté, kde byla ukazována jako čtyřnohá dívka z Texasu.

V devatenácti letech uzavřela sňatek s doktorem Clintonem Bicknellem a dokonce mu porodila pět dětí – čtyři holčička a jednoho kluka. Tři z jejich dětí se ovšem narodily z jedné vagíny a dvě z druhé. Zajímavé bylo, že prý vyměšovala v různou dobu, ovšem menstruace nastávala vždy zároveň.

Myrtle-Corbin.jpg
Foto: Josephine v roce 1882
Charles Eisenmann (1855-1927), Public domain, via Wikimedia Commons

Frank Lentini – trojnohý muž

Slavný trojnohý muž se narodil roku 1889 na Sicílii do rodiny s celkem dvanácti dětmi. Jeho tělesná anomálie byla pravděpodobně způsobena tím, že při prenatálním vývoji částečně absorboval své siamské dvojče. Dvojče k němu bylo připojeno ve spodní části páteře a sestávalo z pánevní kosti, mužských pohlavních orgánů a nohy v plné velikosti, s malým chodidlem připojeným ke kolenu této třetí nohy. Měl tedy celkem tři nohy, čtyři chodidla, a dokonce dvoje kompletní a plně funkční pohlavní orgány. Již od osmi let vystupoval v cirkuse Ringling Brothers Circus se svou vlastní show zvanou Úžasný Lentini. Žil spokojeným a naplněným životem, v okuhu vrstevníků byl prý plně respektován a v roce 1907 se oženil s Theresou Murrayovou, se kterou zplodil čtyři zcela zdravé děti.

Frank-Lentini-Zusatzfuss-retouched-.jpg
Foto: Frank Lentini před rokem1900
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Annie Jones - vousatá dáma

Annie Jones Elliot se narodila ve Virginii a žila v letech 1865-1902. Od velice útlého věku se vyznačovala hirsutismem – tedy nadměrným růstem ochlupení na místech, kde se běžně nevyskytuje. Pro svůj výrazný plnovous byla nazývána vousatou dámou. Již od devíti měsíců byla vystavována v cirkuse jako atrakce, za což dostávali její rodiče týdenní honorář 150 dolarů. Označovali ji jako „Nemluvně Ezau“, což je odkaz na slavného chlupatého bratra Jákoba ve Starém zákoně. Samozřejmě nebyla jedinou vousatou dámou v dějinách, ovšem je pravděpodobně tou nejúspěšnější. Možná také díky tomu, že již v pěti letech měla masivní knír a kotlety.

Svým fanouškům se v rámci show v cirkuse měla předvádět ve velice ženském oblečení, které ostře kontrastovalo s vousatou tváří. Annie se provdala za muže jménem Richard Elliot, který v jejich cirkuse lákal nové diváky na ulicích. V den svatby jí bylo pouhých patnáct let, a i přesto manželství vydrželo až do roku 1895. Následně si vzala Williama Donovana, se kterým cestovala po celé Evropě. Druhý manžel však nečekaně zemřel čtyři roky po svatbě a pak se opět připojila k cirkusu Barnum’s Greatest Show on Earth. Zemřela v třiceti sedmi letech na tuberkulózu.

62b42a0b3c9b3obrazek.png
Foto: Plakát Annie v době jejího manželství s R. Elliotem
Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Grady Stiles - krabí chlapec
 
Grady Franklin Stiles Jr. se narodil v Pittsburghu v roce 1937. Stejně jako mnoho jiných rodin, kterým se v minulosti narodilo dítě s výrazným tělesným defektem, Stilesovi se rozhodli na postižení vydělat, a tak již od mala vystupoval v nejrůznějších show. Jeho umělecké jméno bylo Krabí chlapec - kvůli genetické deformaci, kterou měl a která způsobila splynutí jeho prstů na rukou a nohou do drápů. Jedná se o genetický stav známý jako ektrodaktylie, která je bohužel dědičná.

Protože mnoho členů Stilesovy rodiny trpělo stejným vzácný genetický stav, rozhodli se založit vlastní cirkus a nazvali ho „Rodinou humrů“. Přehlídka byla extrémně populární, protože lidé cestovali široko daleko, aby viděli rodinu s „humříma“ rukama. Odhaduje se, že Stilesovi vydělali přes 50 000 dolarů za jedinou šílenou show, která spočívala hlavně v tom, že na ně zírala zvědavá veřejnost. Gradyho otec přijal do cirkusové show, když mu bylo sedm let. Grady Stiles měl vážnější případ ektrodaktylie, protože postihla jeho ruce i nohy. To znamenalo, že nemohl chodit, a proto musel používat invalidní vozík. Navzdory svému postižení byl Grady extrémně silný, jeho síla v horní části těla byla velmi působivá.

Grady byl ovšem v dospělosti alkoholik a extrémně týral svou rodinu. Kvůli své neuvěřitelné síle byl navzdory svému postižení obzvláště nebezpečný. Jeho děti později sdíleli se světem hororové příběhy, v nichž si vzpomínaly na Gradyho výbuchy vzteku. Tvrdí se, že často používal své ruce i přes postižení k dušení druhých lidí. Bohužel ovšem v jeho případě nezůstalo jen u týrání. Dopustil se také chladnokrevné vraždy snoubence své sestry, kterého zastřelil den před jejich svatbou. Když byl postaven před soud, přiznal se bez okolků a byl odsouzen za vraždu třetího stupně k trestu odnětí svobody na 15 let nepodmíněně. U soudu neprojevil žádné známky lítosti. 

Čtěte také: 

Zdroj: History of yesterdayRare diseasesBejvávaloAll thats interestingOrpha, Wikipedie

Reklama