Právě neuvěřitelné kvality pavoučího vlákna – především jeho vysoká tažnost – lákaly člověka už od pradávna. Polynéští rybáři vyráběli z pavoučích vláken rybářské vlasce a domorodci na Nové Guinei zase používají pavučiny jako ochranu proti slunci. První novodobé pokusy s využitím pavoučího hedvábí byly provedeny v 18. století. K získání pavoučího vlákna se využívaly kokony pavouků. Použít vlákna ze sítí se poprvé pokusil až B. G. Wilder koncem devatenáctého století. Jako nejvhodnější producenty zvolil pavouky rodu Nephila, jejichž sítě jsou tak pevné, že dokáží zachytit i letícího ptáka.
Hlavním problémem ovšem je, jak donutit pavouka k cílené produkci vláken. Misionář P. Camboué, pracující na Madagaskaru, si nechal od domorodců přinášet pavouky, které posléze umisťoval do malých klícek, v nichž byli fixováni v jakémsi svěráku. Za zadečkem pavouka byla umístěna cívka k navíjení vlákna. Její neustálé otáčení nutilo pavouka k setrvalé produkci vlákna.
Chov pavouků na jakýchsi pavoučích farmách se také ukázal jako problematický. Pavouci jsou totiž kanibalové a chrání si svá teritoria. Navíc při přirozené výrobě pokrývají většinu svých vláken – kromě těch nosných – lepkavou kapalinou, která kvalitu materiálu snižuje. Roku 1995 se molekulárnímu biologovi Randymu Lewisovi z Univerzity ve Wyomingu podařilo vytvořit umělé pavoučí vlákno, jeho výroba je však zatím příliš nákladná. V roce 2002 se američtí vědci pokusili získávat pavoučí vlákna z kozích struků. Jejich technologie však nebyla příliš úspěšná, a tak to dlouho vypadalo, že šaty z pavučin zůstanou jen v říši pohádek.
Letos však ohlásil úspěch japonský tým z univerzity Šinšu v Naganu. Skupině vědců pod vedením profesora Masao Nakagakiho se povedlo vstříknout pavoučí geny do vajíček housenky bource morušového a výsledné vlákno je pevnější, jemnější a odolnější než hedvábí – dosahuje kvality „přirozené“ pavučiny. Japonci využili genů pavouka druhu Nephila clavata, kterému se říká také pavouk kurtizán, podle jeho nápadného žluto černo červeného zbarvení.
Zdroj: The Times
Líbily by se Vám šaty z pavoučího vlákna? Nebo byste na sebe nikdy nic podobného nevzala? Jaký je Váš vztah k pavoukům? Bojíte se jich? Nebo jsou Vám naopak sympatičtí? Máte s pavouky nějaké zajímavé zážitky?
Nový komentář
Komentáře
Pavouci jsou velice uzitecni; zerou havet, ktera zpusobuje alergie a nine neresti. Ja pavouky zasadne nezabijim a myslim, ze jsou v domacnosti vic uzitecni nez skodlivi. I vysavac vam neznici tu havet jako pavouk. Ja teda pavouky musim!
Ať jsou užiteční jak chtějí, ja je teda nemusím. Štěstí mi prinesli možná v tom, že mne netrefil šlak jak je vidím.
pavouci...brrr
tohle tvorstvo teda nemusím
Nemám ráda pavouky a můžou být užiteční jak chtějí.
Tak pavouky moc nemusím, ale zase se jich tolik neštítím, ani myší a hadů. Za to staaaaašnou, úplně panickou hrůzu mám z vos. Někdy se mi o vose zdá a to se vzbudím s křikem.
Fůůůůůůůůůj pavouci, já snad neusnůůůůůůůůů, pomoooc
Pavouků se bojím brr.. stačí když vidím i malinkého
Brrrrr.
Pavoučky sice zrovna nemusím,ale neštítím se jich,na to mám myši a krysy,těch se opravdu štítím.
s moji arachnofobii by me cyp strelil uz jen pri pomysleni, ze si mam pavouci saty prohlednout
Dospěla jsem do stadia, že neřvu, když nějakého uvidím, kamarádit se s nima ale nemůžu a v bytě je vysávám, naštěstí mám vysavač, který je zabije. Kamarádka má doma sklípkana a dokonce s ním i spí v posteli.
Šaty - nevím, záleží na tom, jak by vypadaly, ale myslím, že se jich tak brzo nedočkáme.
mám pavouky ráda, nosí štěstí!
HOlky budou dneska bonusy??
domáci pavoučci přináší prý štěstí,proto je nezabíjím i tak to jsou boží stvoření...
Ani šaty ani pavouky nechci.
Šaty z pavoučích vláken bych si vzala, učitě jsou příjemné (ale drahé). Pavouků se sice trochu štítím ale jinak to jsou simpaťáci!
Z pavouků mám hrozný strach, takže ani ty šaty bych nechtěla.
Pavouků se nebojím,ale pavučiny nesnáším.Asi ty šaty ne.
tventula:
Šaty z pavoučího vlákna by se mi nelíbily, ty bych si neoblékla. Pavouků se nebojím, ale že bych je vyhledávala to ne. Jinak spíše mám zažité pavouk z večera radost veškerá a obecně se říká, že přinášejí štěstí.