profimedia-0395103417.jpg
Foto: Profimedia

Jen málokterá žena vypadá po padesátce tak dobře jako Pavlína Pořízková. Za jejím vzhledem stojí mnoho aspektů. V první řadě genetika a peníze, za které si může dovolit chodit na drahé neinvazivní zkrášlující procedury. Svou měrou k tomu ale přispívá i fakt, že modelka nepodlehla stereotypní představě, že je žena po padesátce odepsaná a snaží se brát stárnutí s grácií. Boří představy o tom, že po menopauze nemůžete vypadat sexy.

Pavlína Pořízková je česká modelka, které se povedlo prorazit v zahraničí. V USA je považována za supermodelku, a každý ji zná jako Paulinu Porizkovou. Neměla jednoduchý osud. Její rodiče emigrovali během okupace do Švédska a ji s sebou nevzali. Za rodiči mohla odjet až o sedm let později, díky švédskému premiérovi, který se za ni přimluvil. V osmdesátých letech poslala Pavlíny kamarádka její fotky do modelingové agentury. Svou výškou i postavou agenty okamžitě zaujala, a ihned ji poslali do Paříže. O několik let později se stala nejmladší modelkou na obálce prestižního časopisu Sports Illustrated Swimsuit Issue.


Po tom, co Pavlína na Instagram dala fotografii, kde je ve spodním prádle a podvazcích, se spustila vlna kritiky. Populární americká moderátorka Tarmon Hall ji dala ve své show prostor, aby se ke kauze vyjádřila: „Když jsem se ve dvaceti nechala vyfotit ve spodním prádle, byla jsem obdivovaná. Měla jsem za to spoustu peněz a všichni mě milovali. Stále si myslím, že vypadám ve spodním prádle skvěle, ale reakce jsou strašné. Samozřejmě ne všechny. Víte co, když se přehoupnete přes čtyřicítku, najednou vás lidé začnou brát jako tu, která se blíží k menopauze a vypadá jako něčí máma. Být sexy není povoleno. Můžete být krásná, hezká, šarmantní, ale ne sexy,“ upozorňuje na stereotypní vnímání ženské krásy Pavlína.

Modelka nabádá ostatní ženy, aby se za svůj věk nestyděly a nepodstupovaly drastické plastické operace, které z nich mají udělat opět mladé. Sama přiznává, že za tím, jak vypadá, je mnoho práce. Dopřává si různé neinvazivní, ale i lehce invazivní zákroky, vždy ale tak, aby vypadala přirozeně. Zdravě se stravuje a snaží se nepodléhat stresu.

Ke svým fanouškům se snaží být upřímná a otevírá i témata propagace produktů. Sama si pokládá otázku, zdali by měl influencer propagovaný produkt opravdu používat, a jestli je morální propagovat něco, čemu sám nevěří. Pavlíny Instagram není jen pouhou prezentací dokonalého života, modelka se snaží s každou přidanou fotografií otevřít hluboké téma. Nebojí se mluvit o rizicích antidepresiv, které sama brala, o sebepřijetí či rozvodu.

Nyní se stala po čtyřiceti letech opět tváří magazínu Vogue. Na fotografii pózuje v průsvitném body, bradavky ji přikrývají dvě labutě.

Zdroj informací: Instagram Pavlíny Pořízkové @paulinaporizkov

Reklama