eman

Není pochyb o tom, že se postavení žen ve společnosti, především během posledních sta let, výrazně změnilo. Jsme svobodnější, samostatnější, sebevědomější. V důsledku toho jinak vnímáme i muže. V dřívějších dobách v rodině muži zcela přirozeně plnili roli „živitele“, zástupkyním něžného pohlaví pak byla předurčená role starostlivé matky „pečovatelky“. Ještě pro naše prababičky bylo zcela normální se v mládí vdát a zbytek života zasvětit manželovi a dětem. V současnosti však mnoho žen na tento model rezignuje. Chtějí se bavit, realizovat, plnit si své sny. A jelikož jsou často i finančně nezávislé, zbývá mužům na jejich žebříčku priorit nezřídka až některá ze spodních příček.

A jak jste na tom vy, dámy? Co je pro vás, naše čtenářky, přirozené?

Jaký model života je vám blízký? Matky a manželky „pečovatelky“, nebo uvědomělé emancipované moderní ženy? Vyzpovídali jsme tři ženy a přinášíme vám jejich názory. Shodnete se s některou z nich, nebo máte zcela jiný pohled na věc? Napište nám, jak to vidíte Vy! Nejzajímavější reakce odměníme!

Pavlína

Je pravda, že některé ženy dnes muže chápou trochu jinak, odmítají se držet stereotypních představ o společném soužití obou pohlaví, a ubírají tak mužům pocit důležitosti. Na druhou stranu to ale byli právě muži, kteří ženy „dohnali“ k potřebě emancipace. Všechno to nejspíš začalo tím, když si zástupkyně něžného pohlaví uvědomily, že mají také právo účastnit se voleb. Bylo třeba, aby si to uvědomili také muži, a tak se v Evropě ke slovu přihlásily sufražetky. Díky Coco Chanel se zase ženy „emancipovaně“ oblékly do pohodlných kalhot, a dokonce si v nich připadaly sexy. Další velký zvrat v životech milionů dívek a žen na celém světě na sebe nenechal dlouho čekat. Přišla 60. léta a s nimi antikoncepční pilulka. Dnes existuje i tak zvaná přirozená antikoncepce a ženy považují za zcela přirozené, že to jsou ony, kdo má díky tomuto vynálezu vznik zcela nového života pod kontrolou. A když se žena rozhodne, že už je čas, aby ten nový život vznikl, začne se na svou roli matky všemožně připravovat a může svého partnera nebo muže opět trochu odsunout do pozadí. To všechno ale dělá jenom proto, aby svému (a tedy i mužově) potomkovi zajistila co nejlepší budoucnost. Pokud je na to všechno maminka navíc sama, zbývá jí pak na manžela a tatínka jejího dítěte opravdu málo času. To ale vůbec neznamená, že už pro maminku její muž nic neznamená. Možná by se pánové neměli soustředit na to, kolik času s nimi jejich vyvolené tráví, ale jak kvalitní ty společně strávené chvilky jsou. Vsadím se, že každý muž bude šťastnější, když každý den stráví půl hodiny s příjemnou a chápající partnerkou/manželkou, než kdyby mu v patách 24 hodin denně byla nepříjemná „stíhačka“ a semetrika.

Pavlína Kvíčalová

Zítra: Martina: Přestaňme se cpát do kalhot, sluší nám šaty!

Souhlasíte s Pavlínou? Co si myslíte o emancipaci a ženské přirozenosti?

Reklama