Jeden z našich nejvýznamnějších autorů písňových textů, spolutvůrce české rockové poetiky Pavel Vrba (70), má pro své verše stále plno nápadů. Nedávno si pozval jen tak pro inspiraci na chalupu modelku Kateřinu Průšovou, Miss České republiky za rok 2002, a fotografa Jakuba Ludvíka, který se proslavil fotografiemi osobností českého showbyznysu. Ludvík fotil modelčiny nohy a Vrba, kterému tak učarovaly, psal verše. A výsledek? Knížka Nohy viděné očima Jakuba Ludvíka a Pavla Vrby.

 

„Vznikl koktejl fantazie, který namíchaly nohy Kateřiny. A teď je to vlastně dárek k mým sedmdesátinám. Byli jsme všichni na chalupě, fotilo se a já psal a moje žena nám připravovala pořád něco dobrého k snědku. Tak jsme si to užili a teď je tu knížka s krásnými fotografiemi nohou a mojí poezií. Mám z ní velkou radost. Já už teď vlastně píši jenom básně. Myslím si, že nyní lidi potřebují něco složitějšího než obyčejné texty písní, prostě si fandím," svěřuje se poeta, jehož Jasná zpráva je vůbec nejhranější českou písní.

 

Ty své letošní sedmdesátiny si pořádně užil. Konalo se plno koncertů i večírků na jeho počest.

„Celý duben jsem proslavil," říká spokojeně. „Duben byl celý můj. Šel jsem z jedné oslavy do druhé. A pořádně mě to bavilo. Vždyť sedmdesátka je přece magické číslo. Ještě že mi přítel Jirka Krampol řekl, že teď mohu jezdit v tramvaji a v metru zadarmo. Já jsem šíleně nepraktický, vůbec jsem to nevěděl."
Reklama