Pavel Steidl je kytarista, nad jehož jménem většina Čechů pouze nevědoucně zakroutí hlavou. Přitom je to muž, kterého ve světě znají velmi dobře. Za svou kariéru koncertoval ve více než třiceti zemích, a přestože hraje klasiku, dokáže vyprodat sál. A vyprodal jej i v úterý večer. Pravda - nebyl tak velký, ale vyprodal...

Byl jsem na Pavlu Steidlovi v Žižkovském Atriu (na jaře jsem tam zpíval na kamarádově absolváku). Koncertní sál je to pomenší, na akustickou španělskou kytaru přímo dělaný (i když je pravda, že Steidl hrál na kopii kytary rakouské).

Co se dá napsat o kytarovém Mistrovi, kterého italský časopis Guitar řadí mezi osm nejdůležitějších světových kytaristů? Asi spíše to, že je mu čtyřicet sedm let a první velký úspěch zaznamenal už v roce 1982 (to ještě studoval na konzervatoři), kdy vyhrál proslulou mezinárodní soutěž francouzského rozhlasu (Radio France de Paris). Od té doby sklízel jeden úspěch za druhým.

Od roku 1987 do roku 2003 žil v Holandsku, kde se věnoval koncertování a výuce. Poslední tři roky žije opět v Česku, ale nikdo o něm moc neví. Steidl u nás prakticky nekoncertuje, a když, není o jeho vystoupení ani zdaleka takový zájem jako ve světě. Na cestách však kytarista tráví většinu času a domluvit s ním termín koncertu v Čechách není zrovna snadné (aby ne, když nikdo neví, kolik přijde lidí).

Tak je to bohužel s klasickou hudbou všeobecně. Máme skvělé interprety, které svět uznává a miluje, ale u nás o nich prakticky nikdo neví. Ruku na srdce... Kdo z nás například zná jméno Kateřina Englichová? Jedná se o vynikající českou harfenistku, která v roce 1998 debutovala v jedné z nejslavnějších koncertních síní světa - v Carnegie Hall.

S Pavlem Steidlem je to podobné, a takto bychom mohli pokračovat dál a dál. Na jeho úterním koncertě bylo odhadem asi sto dvacet lidí, možná i sto padesát. O mnoho víc by se jich tam určitě nevešlo, ale ani tak nestály před budovou davy chtivých fanoušků a fanynek.

Přesto zahrál fantasticky. V posledních letech se věnuje zejména interpretaci neznámé kytarové literatury z 18. a 19. století. Z tohoto období vybíral především. Posluchačsky nejvděčnější přitom určitě bylo několik sonát slavného houslového virtuosa Nicolly Paganiniho. Ten prý hrál na kytaru podobně bravurně jako na svoje pověstné housle. Pavel Steidl proto publiku předvedl, jak zhruba to mohlo vypadat, když ďábelský houslista spustil. Přitom se přiznal k vlastním úpravám, kterých se na skladbách dopustil (s podotknutím, že v 19. století byly úpravy cizích skladeb naprosto běžnou záležitostí).

Zkrátka kdo na koncertě byl, udělal dobře, protože Pavla Steidla opravdu není snadné v Česku zastihnout.

Na závěr ještě malá pozvánka na závěrečný koncert festivalu Kytara mezi žánry, kterého byl i tento koncert součástí. Zítra (v pátek 24.11 2004) se v pražském Lucerna music baru uskuteční koncert plný ohnivých rytmů flamenca s tanečnicí Natalií Meirino v hlavní roli. Více informací naleznete na stránkách festivalu www.kytaranapriczanry.cz

víkendová soutěž

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama