Zpěvák Pavel Vítek (45) a bývalý tanečník, dnes producent Janis Sidovský (40), mohou bouchat šampaňské. Žijí spolu již dvacet let! Nejznámější český umělecký homosexuální pár byl také jedním z prvních, který uzavřel registrované partnerství. Obřad, který se konal na Karlštejně před dvěma roky, byl vyvrcholením jejich vztahu. Oba se nyní cítí klidnější a spokojenější.

„Kdybych neměl vedle sebe Janise, určitě bych nebyl tím, co jsem dnes. Dělal bych rozhodně kumšt, ale on mě ovlivňuje i jako umělec. Stejně tak, jako já s ním hovořím o realizacích jeho projektů, probíráme ty mé, což je pro nás oba inspirující. Přitom i po těch společně prožitých letech objevuji u svého partnera stále nová zákoutí. Je nám spolu opravdu fajn, dostali jsem se do harmonického vztahu. Všechny zážitky máme společné a jsme spolu šťastní, řekl zpěvák Pavel Vítek.

A právě o jejich soužití a přípravě na „svatbu" vznikl filmový dokument nazvaný S důvěrou a láskou. Režisér Michal Herz sledoval život dvojice několik týdnů. Nakonec vznikl padesátiminutový film, který je nejen sondou do jejich soukromí, ale s humorem a nadhledem zobrazuje život gay komunity v Čechách.

Byl už promítán s úspěchem na mezinárodních filmových festivalech v New Yorku a San Francisku, speciální projekci mu věnoval i festival Mezipatra. V Praze měl českou premiéru před několika dny u příležitosti Dne proti homofobii. Přítomni byly i oba protagonisté.

Pavel Vítek se při té příležitosti svěřil Korzu, že je rád, že jim partnerství vydrželo. „Už nic na sebe nehrajeme a přitom je to čím dál tím zábavnější, konstatoval.

Samo natáčení znamenalo samozřejmě vpád do jejich soukromí. Oba se shodují na tom, že ze začátku byli z přítomnosti kamer značně nervózní. Teď jsou rádi, že martýrium podstoupili.

„Určitě jsme pomohli dobré věci, vůči homosexuálům stále existují určité předsudky, někdo se nás vysloveně bojí, doplňuje Janis Sidovský.

O tom, zda by ho mohla jejich vztah zničit případná nevěra si Pavel Vítek myslí, že ano i ne…

„Nevěra je přece symptomem toho, že ve vztahu něco nefunguje, a to u nás zatím nenastalo. Po mě je důvěra jak v sebe, tak v druhého člověka dost základní životní pocit. Po tolika letech společného života bych z nevěry nedělal velkou tragédii, ale určitě by mě to zasáhlo. Mám obavy, že už by pak nebylo mnoho věcí stejných jako je teď.

O tom, kdy budou moci vidět film opět čeští diváci, se nyní jedná. Podle slov Pavla Vítka ho uvede s největší pravděpodobností na podzim některá z českých televizí.

Reklama