Věděli jste, že barva očí se mění do tří let věku dítěte? Že zelené oči jsou vzácností a nejčastější barvou je hnědá? Na podrobnosti (nejen) kolem barev očí jsem se zeptala primáře oční kliniky Pavla Stodůlky.

Všichni si myslíme, že barva očí je dědičná. Mýlíme se?
Barvu očí dítěte určuje nejen barva očí matky a otce, ale také genetické informace vzdálenějších předků. Není proto s určitostí možné říci, že dítě modrookého páru bude mít stejnou barvu očí jako oni. Bezprostředně po narození duhovka téměř žádný pigment neobsahuje, a proto je většina dětí modrooká. Pigmentu postupem času přibývá a až kolem třetího roku věku by měl být definitivně ustálený. Pouze u zhruba 15 procent lidí se barva očí mění v pozdějším věku.

eye

Překvapila mě informace, že hnědé oči má většina lidí
Obecně platí, že tmavší odstíny jsou silnější. Proto má hnědou barvu očí většina světové populace, naopak čistě zelené oči má nejméně lidí.

Já sama mám šedozelené oči a spíš kolem sebe vídám nejméně hnědookých, ale to je asi náhoda. Kde se v oku vlastně bere pigment?
Barvu očí určuje duhovka, která mimo jiné zabraňuje, aby světlo pronikalo do oka jinak než zornicí, což je otvor uprostřed duhovky. Pigment produkují pigmentové buňky oka. Nachází se například v sítnici nebo duhovce. Jeho množství v duhovce odpovídá barvě oka.

Pokud ho obsahuje dostatek, jsou oči tmavší barvy, naopak modroocí a zelenoocí lidé mají v duhovce pigmentu méně.

Znám člověka, který má jedno oko hnědé a jedno modré. Čím je to způsobeno?
Jedná o tzv. heterochromii duhovky, rozdílný obsah pigmentu v duhovkách jednoho jedince. Ale v případě, že se barva očí změní velmi výrazně, nebo se mění barva jen u jednoho oka, může jít o příznak očního onemocnění. Od nádorového bujení až po zánětlivé a metabolické choroby.

Jak brzy lze u dítěte zjistit oční vadu a jak ji rodiče poznají?
Signálem, že dítě některou z očních vad má, může být mžourání, naklánění hlavy na stranu či šilhání. Pokud u kojence rodič zpozoruje šilhání, měl by nejpozději do půl roku věku vyhledat oftalmologa. 

Velkou oční vadu je možné zjistit už brzy po narození. Oční vady mohou děti provázet už od narození a mohou způsobovat tupozrakost, tedy sníženou rozlišovací schopnost, kterou podle odborníků trpí asi tři procenta dětí.

Ale vada se může projevit téměř v jakémkoli věku. Nejběžnější příčinou nošení brýlí je krátkozrakost. Ta vzniká nejčastěji v pubertě a u vysokoškoláků v prvních dvou letech studia.

V jakém věku se dá oční vada operativně odstranit?
Operace se provádějí zpravidla od 18 let, ale ve výjimečných či vážných případech i v dětství. Také oční vady ovlivňují genetické předpoklady. Například nosí-li oba rodiče brýle, je pravděpodobné, že je bude potřebovat i jejich potomek.

Pokud má člověk zdravé oči, ve kterém věku se může „těšit“ na brýle?
Mezi 40. až 45. rokem věku.

Co tuto „vetchozrakost“ způsobuje.
Postupná ztráta očního aparátu zaostřit do blízka.

Dá se tomu nějak předejít, nebo bránit? Existuje třeba nějaké cvičení,  či užívání potravinových doplňků?
Prevence není možná.

Na otázky odpovídal primář oční kliniky Pavel Stodůlka.

Reklama