1. Jsou nějaké trendy v letním líčení?
Ne, že bych nesledoval novinky, ale řekl bych, že si každý z obrovské palety trendů vybere to pravé pro sebe. Studnicí nápadů je třeba Instagram, inspirací mohou být i kosmetické blogerky, které se nebojí zapojit fantazii a jejich tvorba je úžasná. 
 
Pokud bych měl opravdu něco vybrat sám za sebe, řekl bych, že letním trendem je návrat barev. I české ženy jsou konečně odvážnější při líčení očí a rtů. Výrazná rtěnka nikdy nevyjde z módy. 
Také miluju “GLOWY make up”, lesklé líčení, které dodává pleti přirozený a lesklý vzhled.
5f213af0a1f60obrazek.png
Pavel Kortan v projektu Amazing Book by IQOS

2. Co doporučíte ženám, které se i ve vysokých teplotách líčí (ať kvůli práci, na event či podobně)? Jak na to, jaké přípravky třeba vynechat, aby se pleť pod make-upem nepotila?
Letní make-up, je velice diskutované téma, a chápu, že se s více vrstvami nemusí každá žena cítit komfortně. Všeho jednoduše uberte a klidně vyměňte svůj hutnější make-up za lehčí variantu. Samozřejmě, nezapomínejte na sluneční ochranu, přece jen obličej vystavujeme sluníčku neustále a je třeba ho chránit.

Hutnější textury krémů na den bych v letních měsících vynechal a větší péči bych pleti dopřál na noc. 
Důležitá je hydratace. Můj tip je několikrát za den použit růžovou vodu. Je to skvělý fixátor a také vám pomůže udržet hydratovanou pleť. Kdykoli přes den si osvěžte obličej i přes make-up a uvidíte, jaké dělá zázraky.

Lesk a přirozený vzhled make-upu je žádoucí, takže nemusíte zbytečně vrstvit pudr, maximálně na T-zónu, kde se většina z nás leskne nejvíc. A pokud potřebujete rychlou pomoc, nebojte se mastnější místa odsát ubrouskem.

3. Jak je to s nanášením make-upu a opalovacího krému? Jaké je správné pořadí?
Většina make-upů už má svůj ochranný faktor, takže samotný podklad může sloužit jako základní ošetření pleti před paprsky. Pokud ovšem patří vaše pokožka k citlivějším i pro vás je tu varianta. 
Mnoho značek nabízí výrobky s lehkou texturou, které obsahují vysoký faktor ochrany. Nanášejte jej v tenké vrstvě jako základ pod váš oblíbený make-up.

4. Máte nějaké tipy jak na to, aby se make-up nerozmazal během sportovní činnosti? A obecně, doporučujete voděodolné přípravky?
Například voděodolná řasenka je na léto úplný základ! Zvlášť pokud se vám stává, že se klasická řasenka v létě drolí a rozmazává, oceníte tu voděodolnou. Co se týká make-upu pro sportovní činnosti, budete muset sáhnout po dlouhodržícím přípravku, ale říkám si, proč si neužít sport bez make-upu?

Voděodolné přípravky samozřejmě existují, ale dost často bývají na lihovém základu. 
To jistě nesvědčí pleti a při dlouhodobém používání mohou dráždit pleť.

5. Jak byste charakterizoval svou práci? Máte nějaké „poslání“ či motto, kterých se držíte?
Být vizážista je neuvěřitelně barvitá práce a nemyslím tím jen produkty se kterými pracuji! Poznal jsem díky ní úžasné lidi a byl na krásných místech jak u nás, tak v zahraničí. Řekl bych, že tomu, aby byl člověk úspěšný je potřeba především spousta empatie a chuti na sobě pracovat.

Žádný make-up nemůže být na jedničku, pokud se na klienta nepodíváte i jeho očima. Každá klientka je pro mě velká výzva a já se jen snažím, aby se cítila sebevědomě a sexy, protože tohle skutečně skvělý make-up dokáže.

6. Existují situace, kdy je pro Vás práce koníček a kdy zaměstnání či dokonce řehole?
Pravda je, že ne vždy je pro mne snadné cestovat. Dřív jsem to “dával” mnohem lépe, ale už si to tolik neužívám. Také vstávání brzy ráno, například před svatbou, je ohromná zodpovědnost, a i po těch patnácti letech kariéry se stále bojím, že zaspím. Zatím to dopadlo vždycky dobře, ale nerad bych to zakřiknul ;)!

7. Je něco, co Vám při práci u klientek vyloženě vadí? A naopak, je něco, co jste sám na sobě musel změnit pro větší komfort vašich klientů?
Nesnáším, když mi nevoní ruce. Dotek musí být příjemný. Mým zlozvykem bylo kouření cigaret, ale to bylo s mým povoláním neslučitelné, přeci jen se dotýkám obličeje klientek a cigaretový pach na rukou si nemohu dovolit. Přešel jsem proto na bezdýmové řešení, díky němuž klientky nic nepoznají.

8. Co si myslíte o kosmetickém průmyslu? Přeci jen, na trhu je dnes obrovské množství značek a jejich produktů. Řešíte třeba otázku ekologie a šetrnosti k přírodě či testování na zvířatech?
Kosmetický průmysl zažívá obrovský BOOM, je to mnohamiliardový business, a ne vždy šetří planetu tak jak by bylo potřeba. Neumím si představit, kolik lahviček make-upu se denně prodá, to musí být šílené číslo. Samozřejmě, že se této otázce věnuji a není mi rozhodně lhostejná. Byl bych vděčný, kdyby se podařilo balit produkty více ekologicky. Snažím se tak vždy najít lepší variantu abych měl čisté svědomí a nezatěžoval tolik planetu Zemi.

Sám za sebe preferuji firmy, které na zvířatech netestují, zároveň ale přiznávám, že produkty bez špetky chemie nemusí být na pleti úplně stabilní a také nemusí držet tak, jak očekávám. Ekologie je nesmírně důležitá a nezapomínejme, že my jako spotřebitelé určujeme, kam se bude výroba ubírat! I vy ji můžete ovlivnit tím, jaké produkty si vybíráte.

Ukázky Pavlovy práce naleznete ZDE
 
 
 

Reklama