Italský tenor Lucianno Pavarotti a irský rocker Bono Vox se rozhodli podpořit Iráčany, které ze země vyhnala válka. Výtěžek z jejich společného květnového koncertu poputuje do nového fondu pro irácké uprchlíky. Jeho založení v úterý oznámila OSN.

Koncert proběhne 27. května v jihoitalském městě Modena. Tam Pavarotti koncertuje každý rok. Letos k sobě přibere i lídra irské formace U2. Dvojice muzikantů spolu nebude hrát poprvé. Na jednom jevišti se objevili například v roce 1995 na benefičním koncertě pro oběti války v bývalé Jugoslávii. Výtěžek šel tehdy především k dětem.

Generální tajemník Kofi Annan nazývá legendárního italského tenora poslem míru. Není divu: Pavarotti se rozhodl, že fondu pro uprchlíky zpětně věnuje výtěžek z koncertů v Modeně za poslední tři roky. Uprchlíkům po celém světě by tak mělo pomoci asi dvacet milionů dolarů.

Peníze z letošního koncertu poputují výhradně k Iráčanům. "Prostředky z tohoto ročníku půjdou na práci Výboru pro uprchlíky. Hlavní zájem je pomoci lidem z Iráku," řekl Pavarotti. Sám zpěvák prohlásil, že s iráckým lidem soucítí. Podle něj není možné odvracet od jejich utrpení tvář. "Tito lidé museli svou zemi opustit velmi rychle, jinak by byl ohrožen jejich život," dodal.

Ani Bono Vox není ve světě charity žádným nováčkem. Loni jezdil s americkým finančním tajemníkem Paulem O´Neillem po Africe, aby lidi upozorňoval na rizika nemoci AIDS.

Vzhledem k opatřením Husajnova režimu se Iráčanům příliš nedaří z válkou sužované země prchat. Iráčtí vojáci je na hranicích vrací zpátky s tím, aby bojovali proti vetřelcům. Přesto se několika lidem podařilo utéci, zejména do sousedních zemí jako je Jordánsko nebo Sýrie. Spojené národy v úterý uvedly, že mají připravenou humanitární pomoc pro tři sta padesát tisíc lidí.  

Reklama