Původně doufal, že jej Josefína do Egypta doprovodí, ale ta se z toho šikovně vyvlékla a v době manželovy nepřítomnosti si užívala s mladým důstojníkem, jak byla dosud zvyklá. Napoleonovi se to samozřejmě doneslo a notně ho to rozzuřilo. Útěchu nalezl v náručí jiné ženy.

Jeho milenkou se stala krásná Francouzka Pauline Fourès, které se říkalo Napoleonova Kleopatra. Narodila se v roce 1778 městečku Carcassonne v Languedocku v rodině místního hodináře. Pauline pracovala jako modistka v salonu pana de Sales. Díky své milé, nekonfliktní povaze byla mezi zákaznicemi velice oblíbená a v rodině jejího zaměstnavatele ji brali, jako by byla její součástí.

614afcac27de0obrazek.png
Foto: Pauline Fourès
Ecole Française, Public domain, via Wikimedia Commons

Měla vkus a byla i manuálně velice zručná, a tak začala uvažovat o tom, že by se osamostatnila. K domu ale vlastně ani nedošlo. V necelých dvaceti letech se totiž provdala za poručíka 22, pluku Jean-Noëla Fourèse. Ve svém věku už měla obzvláště na maloměstě na vdavky nejvyšší čas. Brzy po svatbě byl ovšem Paulin manžel povolán ke svému pluku, který se měl účastnit výpravy do Egypta.

nap.jpgFoto: Napoleon v Egyptě. Jean-Léon Gérôme
Jean-Léon Gérôme, Public domain, via Wikimedia Commons

Vojáci, kteří se shromáždili v Toulonu, ovšem zpočátku netušili, kam poplují. Pauline navrhla, že bude manžela doprovázet a ten nadšeně souhlasil. Většinou to nebýval problém, bylo tolerováno, aby manželky či milenky své muže do boje doprovázely. Ovšem na tuto výpravu to bylo výslovně zakázáno. Proto se Pauline převlékla za muže. Plavba trvala více než měsíc a byla velmi úmorná i pro muže. Tady se ukázalo, že byla Pauline žena do nepohody. Po vylodění v Káhiře se už neskrývala a  vzbudila pozornost důstojníků i samotného Napoleona. Místní ženy se mu vůbec nelíbily, byl jimi přímo znechucen, protože měly podle něj příliš „barokní rozměry“.

eg.jpg
Foto: Expedice do Egypta vedená Bonapartem. Léon Cogniet. 1798
Léon Cogniet, Public domain, via Wikimedia Commons

Kdy se potkal Napoleon s Pauline poprvé?  Údajně to snad bylo v káhirském zábavním parku Tivoli égyptien. Pauline tu bylo široko daleko nejkrásnější ženou. Zpočátku se jí Napoleon pouze dvořil a pomalu dobýval pomocí různých dárků. Jako největší překážka se jevila přítomnost Paulinina manžela. Proto se mu dostalo zvláštního vyznamenání – byl poslán s „důležitými dokumenty“ do Paříže, kde měl počkat na odpověď a přivézt ji zpět do Egypta. Chtěl vzít Paulinu s sebou, ale to mu rozmluvili.

Okamžitě po manželově odjezdu dostala Pauline pozvánku na slavnostní večeři. Na té Napoleon nejspíš úmyslně převrhl karafu s vodou na Paulininu róbu a iniciativně jí nabídl, aby se v jeho apartmánu upravila. Zda se už v ten večer stala Pauline Napoleonovou milenkou, není vyloučeno. Jisté je, že druhý den se stěhovala k Bonapartovi do jeho hlavního stanu a od tohoto momentu se začala objevovat po jeho boku jako pravá první dáma.
Začalo se jí přezdívat Kleopatra nebo paní generálová a mezi členy Napoleonova velitelského sboru byla díky své kráse i slunné povaze velice oblíbená. Napoleon se upřímně zamiloval a plánoval, že se po návratu do Francie nechá rozvést s Josefínou. Toužil mít s Pauline syna a kdyby se mu to podařilo, nejspíš by dynastie Bonapartů dopadla úplně jinak.

614af83928ecfobrazek.pngFoto: Pauline Fourès. Christian Horneman
Christian Horneman, Public domain, via Wikimedia Commons

Bohužel došlo k další komplikaci. Fourèsovu loď zachytila britská fregata, prozkoumala „důležité listiny“ a vrátila ho zpět do Egypta. Byl vysazen poblíž Alexandrie a okamžitě se vydal do Káhiry za svou ženou. Jaké bylo jeho překvapení, když našel prázdný dům… S šavlí v ruce horkokrevný Fourès vtrhl do generálova stanu a žádal svou ženu, aby se k němu vrátila. Ta místo toho požádala o rozvod.
Vztahu Napoleona a Pauliny už nyní nic nebránilo. Kdo ví, jak by se vyvíjel, kdyby se Napoleon nerozhodl v roce 1799 pro tajný návrat do Francie, kde odjel zjednat pořádek, protože ve francouzské společnosti sílila nespokojenost. Pauline odmítl vzít s sebou. Jeho odjezd znamenal konec románku s jeho „Kleopatrou“.


A jaké byly další Paulininy osudy? Až po čase se vrátila do Paříže. Napoleon ji slušně zabezpečil. Koupil jí v Paříži dům a posílal jí dárky i větší sumy peněz. O žádném rozvodu a sňatku s ní už ale neuvažoval. V roce 1800 se Pauline na Napoleonovo přání provdala za hraběte Henri Ranchouxe, který od něj dostal jako svatební dar úřad vicekonzula ve Španělsku.

mar.jpgFoto: Sňatek Napoleona s Marií Luisou v Louvru. Georges Rouget
Georges Rouget, Public domain, via Wikimedia Commons

S Napoleonem se Pauline setkala pouze jednou – na plese v roce 1811, kdy už byl ženatý s rakouskou arcivévodkyní Marií Luisou. Ani s druhým manželem ale Pauline nevydržela. Rozešli se v roce 1816, kdy odplula s bývalým důstojníkem císařské gardy Jeanem Bellardem do Brazílie. Tam začala podnikat – prodávala exotické dřevo do Francie, kterou pravidelně navštěvovala. Její život nebyl rozhodně jednotvárný. Scházela se pravidelně s přáteli, začala malovat, hrála na harfu, napsala dva romány. Do Paříže se definitivně vrátila v roce 1837 a žila tu další tři desítky let. Zemřela v roce 1869 v úctyhodném věku 91 let v bytě zaplněném exotickými ptáky a opičáky. Je pochována na hřbitově Père-Lachaise.

ea.jpg
Foto: Hrob Pauliny Fourès na Père-Lachaise
Père Lachaise Cemetery, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Zdroj info: Castelot, André: Napoleon a ženy, 2000, Jarolímková, Stanislava: Světové osobnosti, jak je (možná) neznáte 2, 2018, Kovařík, Jiří: Napoleon a ženy, 2010

Na našem webu jste si mohli přečíst i o těchto zajímavých ženách:

Reklama