5afbffaee22f5obrazek.pngVeselá a náruživá Pauline (1780 – 1825), narozená v Ajacciu a pokřtěná Marie Paoletta, popletla hlavu kdekomu. Zamilovalo se do ní hned několik Napoleonových generálů či přátel. Z popudu bratra se už v sedmnácti letech provdala za generála Charlese Leclerka. Milence ale měla i před svatbou a brzy po ní už manžela také vesele podváděla.

V roce 1801 jmenoval Napoleon svého švagra guvernérem ostrova Hispanola v Karibském moři, který byl francouzskou kolonií. Nejdříve tam ale musel Leclerc potlačit místní povstání, stejně jako na blízkém ostrově Quadeloupe. Brzy poté za manželem přijela Paulina i s malým synkem Dermidem. Jenže na ostrově se šířila infekční žlutá zimnice, na niž umírali houfně domorodci i Francouzi. Nakazili se jí i manžel a syn a zanedlouho oba nemoci podlehli. Paulina se tedy vrátila s jejich ostatky do Francie sama.

Rok po smrti manžela se znovu provdala, tentokrát za Camilla Borghese, příslušníka slavného italského šlechtického rodu, z něhož pocházeli i papežové a kardinálové, a získala tak titul kněžny Borghese.

5afae030f2b9dobrazek.pngVilla Borghese: Odpočívající Venuše od Antonia Canovy, jejímž modelem byla Pauline Bonaparte, provdaná Borghese

Borghesové byli pro Bonaparty skvělá partie! Camillo byl krasavec, Paulina se znovu zamilovala!  Za pár měsíců už ho podváděla, žádné zásady o věrnosti si nepřipouštěla.

Její život byly samé večírky, slavnosti a recepce. Bratr jí sice udělil titul francouzské princezny, ale to na její pověsti nic nezměnilo. Traduje se, že byla stejně jako její sestra Elisa milenkou houslového virtuóza Niccola Paganiniho a že si obě dámy vzájemně dělaly díky milenci nechutné scény.Iluze o bezstarostném životě vzaly zasvé po Napoleonových porážkách v Rusku a u Lipska a po jeho internaci na Elbu. Pauline byla jedinou ze všech Bonapartových, kdo Napoleona na Elbě navštívil.
Tehdy se s manželem rozešla a teprve po Napoleonově smrti se na naléhání papeže smířili. Závěr života pak prožila s manželem i občasnými milenci ve Florencii, kde zemřela v nedožitých 45 letech na tuberkulózu.
5afae0b2c3ec6obrazek.pngVilla Borghese je nejvýše ceněná umělecká galerie v Římě nacházející se uprostřed nádherného parku
 
Foto: Wikipedie a Jiří Lády

Na našem webu jste si mohli také přečíst:

Uložit

Uložit

Reklama