Pejsci jsou stále nejen součástí života spousty lidí, jako tomu bylo od pradávna, ale také v poslední době zažívají „zlaté časy“. V rodině jsou často hýčkáni a opečováváni tak, jak dříve zvykem nebylo.

Mluvím za velkoměsto a jeho okolí - možná, že na vesnici stále zůstává situace stejná a pejsi musí přežít přivázáni k boudě, jako před desítkami let, kdy to bylo naprosto normální. Prostě pes rovná se hlídač a žádné vymazlování.

Je léto, navíc nás sužují tropická vedra...

A tak je řeč o pejscích městských, které chtějí jejich páníčkové vyvést k vodě stejně jako sami sebe. Na oficiálním koupališti, kde platíte za vstup, to obvykle není možné. Naštěstí pro chovatele i jejich svěřence existují i taková, kam vás s vašimi miláčky bez problémů pustí.

pes

A tady může nastat problém!

Na těchto koupalištích pobývají nejen dospělí, ale také jejich děti. Jedním z takových je v okolí hlavního města bývalá pískovna zvaná „Ovčáry“ - podle nejbližší vesnice. Ve skutečnosti koupaliště v blízkosti kempu Kačer a parkoviště spadající do obce Křenek - vše pár minut od města Stará Boleslav.

pes

Odtud jsou mé záběry z jedné z menších pláží, kde pomalu pejsci získávají převahu nad dospělými. A zcela určitě skórují v počtu s jejich ratolestmi. Pokud bychom postoupili dál, na hlavní ovčárskou pláž největších rozměrů, a posadili se s párkem a pivkem do lavice ke stolu, mohli bychom pozorovat přímo přehlídku nejrůznějších psích plemen. To jsme však raději neudělali a fotky se snažili pořídit co nejvíce anonymní s úcty ke koupajícím a především dětem.

Jsou děti před psy v bezpečí?

pes

Nejde jen o pohyb psů ve vodě - někomu vadí z hygienických důvodů, jiní zastávají názor, že zvířátka jsou často čistší než lidé (a pravda, v Ovčárech se pyšní voda přímo průzračností - tedy pro oko). Jenže - volně pobíhající a poplavující si pejsci nejsou jen společenská, případně lovecká plemena, ale často zde vidíte i služební rasy. A ty vzbuzují zvláště u „nepejskařů“ strach...  Copak dospělý, ten si poradí, ale co človíčkové batolící se u břehu na písku? Pravda, nikdo rodiny s dětmi nenutí, aby do Ovčár jezdily, mohou se přesunout do poněkud dražší a také velkolepější lokality, vyhlášené Lhoty, vzdálené pár kilometrů, nebo Konětop, opět ve stejné lokalitě.

pes

Já osobně se jezdím do Ovčár koupat pravidelně a žádný incident člověk kontra dítě jsem ještě nezažila. Pouze v sobotu běhala po pláži obrovská doga a někteří lidé tiše protestovali... a v neděli se málem porval jeden pejsek s druhým přímo ve vodě. Vlastně žádný problém - pejsi, dospělí i děti zde žijí v těžké pohodě....

pes

Myslíte, že je to v pořádku, když mají psi přístup na koupaliště? Jsou psi nebezpeční? Nebo jejich majitelé vědí, co dělají?  „Ekluje“ se vám koupání ve společnosti čtyřnohých? Jeli byste do Ovčár? Jak je to u vás v okolí vašeho bydliště?

Reklama