Nad touto podivnou otázkou se zamýšlí jedna veřejná stránka na sociální síti Facebook. Je vyhraněna čistě negativně a její moderátor používá výrazivo a sloh člověka, který nedokončil základní školu. Přesto má již takřka 1.000 příznivců.

kočárek

Sociální síť Facebook má svou veřejnou i neveřejnou část. V neveřejné části si můžete zachovávat soukromí a vaše stránky smí číst pouze lidé, kterým to dovolíte - tedy souhlasíte s tím, aby se stali vašimi přáteli. Oproti tomu veřejná část funguje trochu jako klasické webové stránky s krátkými novinkami a fotkami. Číst ji může kdokoli a kdokoli může deklarovat, zda se mu stránka líbí. A právě v této veřejné části Facebooku nyní najdete stránky, které nesou název: Maminky s kočárkem nepatří do MHD.

Moderátor diskuze používá výrazů opravdu obhroublých. Pro ukázku zde zveřejňuji jeden z jeho příspěvků...

„Dobrý den, dnes jsem byl bezdůvodně napaden v autobuse. Vše začalo tím, že jsem odmítl do již tak přeplněného autobusu pomoci nějaké mamině s kočárkem. Ve chvíli kdy jsem ji řekl, že jí nepomůžu, mne ta zrůda vytáhla z autobusu na zastávku, upadl jsem na zem a ona po mě začala jezdit kočárem. Bolelo to, ale jsem tvrdý chlap, tak jsem v sobě našel sílu vstát. Mamina byla zaskočená mým odhodláním. Několikrát jsem jí uhodil do obličeje, poté i do těla, především na spodní žebra. Začala prosit o pomoc, ale lidé věděli kdo je v právu, tak ji ignorovali. Chytil jsem jí za vlasy a chvíli jí tahal po zastávce, poté jsem jí párkrát bouchl hlavou do autobusu, a když už byla na zemi ještě jsem jí chvíli kopal. Dítě v kočáře pořád řvalo, tak jsem ho poslal v kočáře dolů ulicí kde se kočár po pár desítkách metrů cesty vyklopil. Byl jsem rád, že jsem se té mamině ubránil, a že lidé byli natolik uvědomělí, že nevyslyšeli její volání o pomoc. Váš silný důchodce Irving.

Obdobných násilí na maminkách popisujících, či dokonce k němu vybízejících příspěvků je na stránce bezpočet. Maminky s kočárky jsou zde stavěny do role zločinců, kteří páchají trestnou činnost. Vše je doplněné fotografiemi, které zobrazují například policistu mířícího pistolí na bříško těhotné, nebo ženu s kočárkem, kterak ji sráží autobus... Silné kafe, co říkáte?

Pokud se chcete na stránku podívat, následujte tento odkaz (upozorňujeme však, že její obsah vás může pobuřovat):

Jaká jsou reálná pravidla

Každý normální člověk ví, že maminky s kočárky, stejně jako důchodci, handicapovaní či lidé se psi, mají v MHD vyhrazený svůj speciální prostor, a pokud nastupují, je povinností pasažérů jim tento prostor uvolnit. Slušní lidé neváhají nabídnout pomoc při nastupování a vystupování. A jak tento prostor v MHD poznáte? Je vyznačený na dveřích dopravního prostředku a povětšinou i nad plochou nalepeným názorným piktogramem. Plošiny a místa pro různé skupiny lidí jsou většinou od sebe dostatečně vzdálené, dopravce se tak brání případným konfliktům, které by mohl způsobit pobyt například psa a kočárku na jednom místě.

Na Facebooku nejde o recesi

Uvažovali jsme, zda stránka Maminky s kočárkem nepatří do MHD je recesí nebo třeba reklamní kampaní, která poukazuje na problematiku maminek s kočárky v dopravních prostředcích, kterým dnes mnohdy není pomáháno při nastupování a vystupování a často se setkávají s neochotou, když prosí o uvolnění místa, které je pro kočárek určeno. I tak by tato forma recese byla už trochu za hranicí, ježto diskutující se pod příspěvky vyhraňují do dvou skupin: odpůrců a přívrženců. Přičemž přívrženci používají vskutku jadrné výrazivo. Abychom zjistili, jak je stránka míněna, oslovili jsme jejího moderátora s dotazem...

Je tato stránka myšlena vážně, anebo jde o recesi? Případně marketnigový tah, který má upozornit na problematiku maminek v MHD?
Dostali jsme strohou odpověď: „Je to myšleno vážně.“

Trestní odpovědnost

Zajímalo nás, jestli lidé, kteří založí obdobné stránky, mohou být nějak trestně stíhání, proto jsme kontaktovali tiskové oddělení Policie České republiky, kde nám paní Bednarčíková sdělila, že „takové podněty musí projít posouzením. Napište nám informace na adresu poznatky@mvcr.cz a připište, že potřebujete odpověď. Naši odborníci stránky posoudí a dají vám vědět.“

Tak jsme to učinili a uvidíme, jaké odpovědi se nám dostane. O celé věci vás budeme dále informovat!

Čtěte také...

Reklama